שיעור הצבעה גבוה בבחירות להסתדרות; עיני: מה שחשוב - הפער מול כבל

תנועת אומ"ץ הגישה תלונה למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, על כך שארגון העובדים בתעשייה האווירית העמיד אוטובוסים על חשבונו כדי להסיע עובדים לקלפיות במטרה להבטיח הצבעה למען עיני

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

שרית, עובדת ההסתדרות, ישבה היום במסגרת תפקידה בוועדת הקלפי לבחירות ההסתדרות שהוצבה באחד הבנקים, כשהיא משועממת למדי, ואפילו את תשבצי הסודוקו היא סיימה למלא. אמנם עובדי הבנק התבקשו באופן ברור למדי להתייצב כדי להצביע ובכך להעלות את שיעור ההצבעה, אבל בשעת צהריים מאוחרת היא שוב מצאה את עצמה ללא תעסוקה ומעבירה את זמנה בשיחות בטלות עם חבריה לוועדה. מצב זה ייצג את השקט ששרר כמעט בכל 2,024 הקלפיות שהוצבו היום ברחבי הארץ לרגל הבחירות לארגון העובדים הגדול, שמספר בעלי זכות הבחירה בו הוא 502 אלף איש.

תוצאות הבחירות מהקלפיות, שמחציתן הוצבו במקומות העבודה ומחציתן באזורי מגורים, יגיעו לוועדת הבחירות רק לקראת 23.00 בלילה. התוצאות הסופיות יוודעו רק מחר או ביום חמישי, אבל במטה של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שוררת אופטימיות, בשל שיעורי ההצבעה שהפעם היו גבוהים יותר משמעותית לעומת אלה של בחירות 2007, שעמדו על כ-30% בלבד.

איתן כבלצילום: אמיל סלמן

"השאלה מלכתחילה לא היתה אם עיני ינצח", אמרו פעילי המטה של יו"ר ההסתדרות שהתמקם ברחוב גינוסר בתל אביב, "אלא באיזה הפרש. שיעורי ההצבעה הגבוהים, שהושגו הודות להתגייסות של הוועדים שדאגו שהעובדים יילכו להצביע, פועלים לטובת הפרש קולות גדול", הם אמרו.

כל ועדי העובדים במשק, פרט לשניים קטנים, הביעו תמיכה בעיני, לפחות כלפי חוץ. לוועדים היה תפקיד מכריע בבחירות אלה. עיני הנחה אותם כבר בתחילת מערכת הבחירות לדרבן את העובדים ללכת לקלפיות. עם זאת, בכמה מקומות עבודה, כגון בשירותי בריאות כללית ובתעשיה האווירית, דומה היה שהוועדים לקחו את תפקידם למקום רחוק מדי. לפי תלונה שהגישה אתמול תנועת אומ"ץ בראשות אריה אבנרי, למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ארגון העובדים בתעשייה האווירית העמיד אוטובוסים על חשבונו כדי להסיע עובדים לקלפיות, במטרה להבטיח הצבעה למען עיני.

יו"ר הארגון, ח"כ חיים כץ (ליכוד) הוא המייסד של סיעת עוז בהסתדרות, השותפה בקואליציה בראשות עיני בהסתדרות. "מדובר בביטול שעות העבודה של עובדי התעשייה האווירית על חשבון כספי ציבור, הסעות מאורגנות והפעלת לחץ", נטען בפניית אומ"ץ.

עופר עיניצילום: דודו בכר

בתגובה אמר כ"ץ: "הקפדנו שבמתחם התעשייה האווירית לא תתנהל שום תעמולה ולא ייתלה שום שלט למען מועמד זה או אחר להסתדרות. המרחקים בתוך התעשייה האווירית גדולים וחבל להשחית זמן עבודה כדי ללכת ברגל אל הקלפי - רבע שעה לכל כיוון האוטובוסים הסיעו רק מיעוט מהעובדים, את אלה שהתקשו להגיע אל הקלפי ברגל".

עיני הצביע היום בדרום תל אביב, בסניף הדואר שברחוב ההגנה, כשהוא מוקף בעשרות עובדי דואר שקראו "עיני מלך ישראל". עיני הסביר כי הגיע להצביע בדואר כמהלך סמלי על רקע מאבקו נגד הפרטת הדואר. "אני דואג לפרנסתן של 7,000 משפחות עובדי הדואר", הוא אמר. כבל הצביע בעיר מגוריו ראש העין, ללא פמליה, ופגש במקום את אחיו ואת אחותו, ששימשה כחברה בוועדת הקלפי. "יש כאן תקווה גדולה. אני מתחייב שתוצאות הבחירות יפתיעו את כולם", הוא אמר.

קודם לכן קרא כבל לחברי ההסתדרות: "סעו בהסעות שלהם, תאכלו את הסנדוויצ'ים שלהם, אבל מאחורי הפרגוד תצביעו לי. גם פעילים הלובשים את חולצות מטה עיני, לוחשים לי שהם בעדי".

במטה עיני, התייחסו בזלזול ל"שיטות ההכפשה האישית נגד עיני, המזכירות פעולות של מועצת תלמידים, שכבל נקט לכל אורך מערכת הבחירות. אילו כבל נקט דרך מאבק רצינית יותר, הוא היה יכול ליצור תדמית של מועמד ראוי".

מפלגת העבודה התמודדה בבחירות להסתדרות בשני ראשים: הן עיני והן כבל חברים במפלגה זו, ואולם יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', קראה לחברי המפלגה להצביע בעד עיני - שתמך בה בהתמודדות הפנימית על ראשות המפלגה בינה לבין עמיר פרץ - ואילו פרץ, בעבר יו"ר ההסתדרות, תמך בכבל. במקום מס' 2 ברשימתו של כבל מוצב סמי שושן, גיסו של פרץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker