"זה חוקי להכריח אותנו להצביע היום בבחירות להסתדרות?"

ח"כ כבל: "שלי יחימוביץ' היא לא משה רבנו עם הלוחות. היא מתעלמת מכך שעופר עיני מינה את חברתו לחיים כמנכ"לית רשת עמל"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

502 אלף בעלי זכות בחירה יצביעו היום בבחירות לראשות ההסתדרות, לוועידת ההסתדרות ולתנועת הנשים נעמ"ת. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מתמודד על כהונה נוספת מול ח"כ איתן כבל.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

הוועדים מפעילים על העובדים לחץ כבד להצביע - וזאת במקרים רבים בניגוד לרצונם של העובדים לא להשתתף כלל בבחירות להסתדרות. "ואם אני לא רוצה בכלל להצביע - האם הם יכולים בכלל להכריח אותי?", שאלה הבוקר עובדת במוסד ממלכתי.

במקומות עבודה רבים התגייסו חברי ועדי העובדים במאמץ חזק אחרון לתמוך ביו"ר ההסתדרות הנוכחי, עופר עיני, העומד בראש רשימת עוגנים, מול ח"כ איתן כבל (העבודה), המתמודד לראשונה על ראשות הארגון במסגרת רשימת הבית החברתי.

הוועד מפעיל עליכם לחץ להצביע? הפכו עולמות כדי שתתייצבו בקלפי? ספרו לנו

כמחצית מ-2,000 הקלפיות בבחירות אלה ממוקמות במקומות העבודה (בעיקר בחדרי אוכל), ובמקרה זה קיים חשש שהדבר יגרום לכך שוועדים יפעילו לחץ לא הוגן על העובדים להצביע עבור רשימתו של עיני. לעובדים אחרים, כמו גננות וסייעות מארגן הוועד הסעות לקלפי - אפילו ברכבי ביטחון של העירייה - ואף דואג למלא את מקומן בסייעות מחליפות שישמרו על ילדי הגן בזמן שהגננת נשלחת להצביע בקלפי מרוחק.

כבל טען באחרונה כי הצבת כ-1,000 קלפיות במקומות העבודה תחת עינו הפקוחה של ועד העובדים, המודיע לעובד באופן שאינו משתמע לשתי פנים עבור מי יש להצביע, כמו גם קיומן של מאות קלפיות ניידות עליהן לא ניתן כלל לפקח ביעילות, יוצרת חשש לפגיעה בטוהר הבחירות ולהטייתן. "עובדים שכלל אינם מעוניינים להשתתף בהליך הבחירות, יידרשו להצביע רק כי חברי הוועד הורו להם לעשות כן", אמר כבל.  

עיני העריך אתמול כי שיעור ההצבעה בבחירות היום יהיה גבוה בהרבה מהשיעור שהיה בבחירות הקודמות ב-2007, אז עמד על כ-30% בלבד.

"ההסתדרות מתנהלת כמו מאפיה"

אתמול אמר ח"כ איתן כבל כי "ההסתדרות מתנהלת כמו מאפיה. זה תקופה שחורה לגוף שאמור להגן על עובדים ולא רק על קבוצה קטנה עם היד על השאלטר. המציאו המצאות של דור א ודור ב' - אחד מרוויח 17 אלף שקל ולידו אחד מרוויח 4 אלף שקל".

כבל, שאמר את הדברים בתוכנית "איזה יום" של עידו רוזנבלום בערוץ 2, הוסיף כי "שלי יחימוביץ' היא לא משה רבנו עם הלוחות. היא מתעלמת מכך שעופר עיני מינה את חברתו לחיים כמנכ"לית רשת עמל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עיני וכבל חברים באותה מפלגה, העבודה, אך יו"ר המפלגה, ח"כ שלי יחימוביץ', הכריזה על תמיכתה בעיני ופנתה במכתב לחברי המפלגה בעלי זכות בחירה להסתדרות, להצביע עבורו. כבל טען כי יחימוביץ' תומכת בעיני כגמול על תמיכתו בה בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה. "הדבר מוכיח שעיני בלחץ גדול אם הוא כופה עליה להביע בו תמיכה באופן כל כך פומבי, והדבר מוכיח שיש לי סיכויים בהתמודדות זו".

לדבריו, "יכולתי להיות שר בכיר בממשלת אולמרט ובממשלה הנוכחית, אולי יו"ר ועדת חוץ וביטחון. אבל ויתרתי על הדברים האלה - אני בא לזה ממקום שליחות".

איתן כבלצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker