מורי הקבלן עומדים בפני פיטורים - ואינם יודעים אם יועסקו בשנה הבאה

באחרונה קיבלו 1,500 מורי היל"ה מכתבי שימוע לפני פיטורים מהחברה למתנ"סים, עקב סיום המכרז עמה. משרד החינוך: "מרבית המורים צפויים להיות מועסקים מחדש במסגרת המכרז החדש"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

1,500 מורי קבלן בתוכנית היל"ה להענקת השכלה לנוער נושר יפתחו היום בשביתה עשירית בתוך שמונה חודשים, מאז הכריזו באוקטובר על סכסוך עבודה במסגרת ארגון כוח לעובדים.

המורים, המועסקים בידי החברה למתנ"סים, המתוקצבת בידי משרד החינוך ישביתו את 160 מרכזי ההשכלה שהם מפעילים ליום אחד, במחאה על כך שקיבלו מכתבי שימוע לפני פיטורים, עקב החלפת זכיין. כלומר, המורים אינם יודעים אם ועל ידי מי יועסקו בשנת הלימודים הבאה, ובכל מקרה לא יקבלו שכר בחודשי הקיץ.

המורים פתחו במאבק בשל תנאי ההעסקה הקשים שבהם הם מעוסקים, המבוססים על כך ששכרם הוא על בסיס שעתי ועל כך שהם אינם מתוגמלים בחגים ובחופשים או אם התלמידים לא מגיעים לשיעור, ומפוטרים מדי קיץ. המורים תבעו מעבר לשכר חודשי ותנאים השווים לאלה של מורים במשרד החינוך.

במארס נראה היה שמאבק המורים נושא פרי שכן הסתמן שתנאי העסקתם ישתפרו במכרז חדש שייחתם מול משרד החינוך - אך באחרונה, לקראת סיום המכרז מול החברה למתנ"סים, קיבלו המורים מהחברה הזמנות לשימועים לקראת פיטוריהם הקרובים.

"1,500 מורים ללא ביטחון תעסוקתי, המפוטרים מדי כשלוש שנים עם סיום המכרז, זוהי בעיה לאומית שעל משרד החינוך, המממן של התוכנית, לקחת ברצינות", אמרה עינת אברהמי, מורה לאזרחות ופעילה בוועד המורות והמנחות.

במסגרת השביתה יפגינו המורים מול המשרדים בחיפה, שבהם ייערכו למורים שימועים לפני פיטורים, ויקיימו "שימוע" אלטרנטיבי לחברה למתנ"סים, שבו יקראו למנכ"ל החברה לשבת עמם לשולחן המשא ומתן להשגת הסכם קיבוצי.

זיוה אילני, מורה בתוכנית היל"ה, אמרה כי "לא ייתכן כי אחרי שנות עבודה רבות במערכת החינוך בכלל ושמונה שנים בתוכנית היל"ה בפרט, אין כל משמעות לוותק ולניסיון שרכשתי, ואני נתונה לחסדי כל זוכה במכרז". מעיין קטן, מורה למתמטיקה בתוכנית, הוסיפה: "קשה להאמין שבישראל 2012 משרד החינוך מאפשר לחברות קבלן לבזות את המורים ואת חוקי העבודה בישראל בצורה כה בוטה. זה סממן מובהק של נגע העסקה הקבלנית".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מרבית המורים צפויים להיות מועסקים מחדש במסגרת המכרז החדש. המכרז להעסקת מורי היל"ה גובש במטרה ברורה לשפר את תנאי ההעסקה והשכר של המועסקים במסגרתו. השיפור כולל העברת עובדי היל"ה ממסגרת של העסקה שעתית למסגרת העסקה שנתית. הרוב המוחלט של המורים יועסקו בהעסקה משרתית שיש בה הגנה על שכרם וזכויותיהם. שכר מורי היל"ה יתבסס במכרז החדש על שכר מורה בחינוך העל־יסודי כולל תוספות שכר, כגון קרן השתלמות, קופת גמל, החזר הוצאות נסיעה, חופשות. תוספות אלה לא ניתנו במסגרת המכרז הקודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker