הבחירות בהסתדרות |

עיני: "כבל ביטל 5 הסכמים קיבוציים בעבודה"

לטענת מטה עיני, כבל דרש לבטל הסכמים קיבוציים לאחר שהתמנה למזכ"ל מפלגת העבודה ב-2007 ■ כבל: "חמישה הסכמים הוחלפו באחד, הביטול היה על דעת ההסתדרות". מטה עיני: "על כבל לקחת אחריות על חתימות היד שלו"

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

>> שלא כמו בבחירות הקודמות להסתדרות ב-2007, שלא עוררו עניין בשל ניצחונו הצפוי מראש של עופר עיני, הבחירות שיתקיימו ב-22 במאי מעוררות סערה וחילופי האשמות בין מטות המועמדים לראשות ארגון העובדים הגדול.

איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי

בשבוע שעבר האשים המטה של ח"כ איתן כבל (עבודה), המתמודד בבחירות להסתדרות בראש רשימת הבית החברתי, את פעילי רשימת עוגנים בראשות עיני בשימוש בחולצות מתוצרת סין, זאת בזמן שההסתדרות מטיפה לרכישת תוצרת כחול לבן. לטענת אנשיו של כבל, התוויות שעל 5,000 החולצות המעידות על ארץ הייצור שלהן הוסרו על ידי גורם כלשהו, כדי שלא ייראה כי מקורן בסין. במקום התוויות שהוסרו הודבקה על החולצות תווית שעליה נכתב שארץ הייצור היא ישראל.

המטה של עיני לא נשאר חייב. פעיליו ביקשו מספק החולצות בישראל, רן מימון, הבעלים של דבי הדפסות משי, להצהיר כי הוא זה ש"טיפל" בתוויות ולהסביר כי "בניגוד למוסכם ביני לבין המטה של עוגנים, סיפקנו חולצות עליהן מדבקה בה נכתב כי החולצות יוצרו בישראל. הדבר נעשה בגלל לחץ של זמני אספקה ומאחר שלא היו לנו במלאי מספיק חולצות אחרות".

עתה מוסיפים אנשי עיני עוד טענות כלפי המחנה היריב: לפי מסמך שעליו חתם כבל באוגוסט ב-2007, בעת שנכנס לתפקידו כמזכ"ל המפלגה במקומו של אופיר פינס, הוא ביטל חמישה הסכמי עבודה קיבוציים שהיו קיימים במפלגת העבודה. בהודעה ששיגר אז כבל לממונה על יחסי העבודה וההסכמים הקיבוציים במשרד התמ"ת, עו"ד שלמה יצחקי, הוא כתב שמפלגת העבודה החליטה לבטל את ההסכמים הקיבוציים שעליהם היא חתמה בחמישה מועדים בין אוקטובר 96' למאי 2005. "בהתאם, הינכם מתבקשים לרשום שהחל מ-1 בנובמבר 2007 יהיו ההסכמים הקיבוציים שלעיל בטלים", כתב כבל.

לדברי אנשיו של עיני, ביטול הסכמי העבודה מצדו של כבל מעמיד באור מביך את הדאגה לגורל ההסכמי הקיבוציים במדינה שאותה הביע לפני שבועיים במסיבת עיתונאים. כבל טען כי "העבודה המאורגנת נמצאת בנסיגה, ובעוד 20 שנה כבר לא יהיה עובד מאורגן בישראל". כבל תלה את המצב הקשה, לדבריו, של השכירים בישראל בהתנהלותה של ההסתדרות בראשות עיני.

"נדהמתי מביטול ההסכמים הקיבוציים על ידי כבל", סיפר יו"ר מרחב תל אביב בהסתדרות, גרשון גלמן. "לא הבנתי איך מפלגה המניפה את דגל העבודה המאורגנת, המוצאת את ביטויה בהסכמים קיבוציים, מסוגלת לנהוג כך תחת המזכ"ל החדש". לדבריו, בתגובה על המהלך של כבל הכריזה ההסתדרות מיד על סכסוך עבודה במפלגה, ואף איימה בשביתה.

עופר עיניצילום: אלון רון

כבל מצדו אומר שביטול ההסכמים הקיבוציים היה צעד טכני שעשה לפי עצת משפטני המפלגה: "המשפטנים, שאחד מהם היה עו"ד שי תקן (לימים ראש אגף בהסתדרות - ח"ב), יעצו לי להחליף את חמשת ההסכמים הקיבוצים שנבנו טלאי על טלאי בהסכם אחד, אחיד, וכך עשיתי. ביטלתי את ההסכמים על דעת ההסתדרות והעומד בראשה עיני. בכל תקופת כהונתי במפלגה פיטרתי רק עובדת אחת שהועסקה באמצעות חוזה אישי".

מטה עיני הגיב על דברי כבל: "הגיע הזמן שכבל ייקח אחריות על חתימות היד שלו. אלה מעשים חמורים. אילו ביטול ההסכמים היה על דעת ההסתדרות, היא לא היתה מכריזה על סכסוך עבודה".

חזית נוספת בין הצדדים נפתחה בסוף השבוע שעבר, כאשר כבל עתר לרשות השיפוט של ההסתדרות בבקשה שתאסור על הצבת קלפיות במקומות העבודה לקראת הבחירות להסתדרות ותורה על הצבת הקלפיות בסביבת מגוריהם של העובדים בלבד. "קיום קלפיות במפעלים ובמשרדים יאפשר לוועדי העובדים להשפיע על אופן הצבעתם של העובדים, תוך שימוש באמצעי הפחדה. הדבר עלול לגרום להטיית תוצאות הבחירות", טוענים במטה של כבל. תגובת מטה עיני: "כבל, שביטל חמישה הסכמים קיבוציים ולא העביר הצעת חוק אחת למען העובדים, מנסה כעת לשלול מהעובדים את הזכות להצביע במקומות העבודה".

ועדת הבחירות המרכזית מסרה כי אישרה את הצבת הקלפיות גם במקומות העבודה, ולא רק בסביבת המגורים, כדי לאפשר לכל חבר הסתדרות להצביע. "הדורשים את ביטול הקלפיות במקומות העבודה היו שותפים מלאים להחלטה, שהתקבלה כבר לפני יותר מחודש ימים", מסרה הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker