כשהחשמלאי ידבר אליך מהטלוויזיה

בעידן שבו כל אדם מחפש בעל מקצוע ברשת וכל בעל מקצוע יכול לנפק, בעזרת הסמארטפון, סרטוני וידאו איכותיים - למה לא לחבר בין השניים? ■ המיזם, שנקרא דפי וידאו, כבר באוויר - וליזם יש שאיפות גדולות: "יום אחד נהיה ערוץ שלם בטלוויזיה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

>> "עסקים קטנים, בעיקר בעלי מקצוע, כבר הבינו שהם חייבים להיות ברשת, אבל לא ממש יודעים איך לקדם את עצמם שם", אומר היזם אילן סנדל. "נכון שלכולם יש אתר, אבל אם אין כסף להשקיע בקידום שלו - הוא לא באמת עושה את העבודה. גם פייסבוק עזר לפשט את השיווק, אבל גם בזה לא די".

לדברי סנדל, "עד כה לא נוצר כלי ישראלי, ידידותי, שמחבר בין עסק קטן שרוצה לפרסם את עצמו באופן מהיר ועכשווי - בדגש על העכשווי - וקהל שרוצה למצוא בעלי מקצוע באותה דרך. הרשת אמנם מלאה באינדקסים שיש בהם לכאורה הכל, אבל האם ב-2012 די לגולש המתוחכם ברשימה של מעצבי פנים ומספרי הטלפון שלהם? כנראה שלא".

באחרונה עלה לאוויר האתר דפי וידאו - פלטפורמה ידידותית לבעלי מקצוע שמציגים את עצמם בעזרת סרטוני וידאו שהם מנפיקים ומעלים בחינם לעמוד שלהם באתר - שיכול לכלול גם תמונות, טקסט, הטבות לגולשים ועוד.

אל הרעיון הגיע סנדל, מנהל השיווק של קבוצת מעריב בעברו, כשהיה יועץ עצמאי וגילה כמה זמן הוא משקיע, לא תמיד בהצלחה, בשיווק עצמי. במקביל גילה ביוטיוב מאות סרטונים של בעלי מקצוע שמדברים על עצמם, ביניהם אדריכלים, עורכי דין, מעצבי גינות, מאמנים ועוד, והבין שמדובר בפורמט קיים וקל לשימוש.

הרעיון לחבר בין הסרטונים לצורך בבעלי מקצוע עלה דווקא כשבדק את האינדקסים המסורתיים. "אנחנו יצורים ויזואליים, וכשאנחנו רואים את האדם עצמו מדבר, מספר על עצמו, מראה דוגמאות לעבודותיו - והכל בשלוש דקות - קל לנו יותר להתרשם ולהתחבר", אומר סנדל. "הקשר נדמה אישי יותר כשאתה 'פוגש' אדם, ולא שם ומספר טלפון".

צילום: עופר וקנין

בבוקר מנכ"ל, בלילה יזם

שנה וחצי עבד סנדל על הרעיון, כשהוא משקיע 350 אלף שקל מכספו, אך לא הקדיש לו את כל זמנו. כיוון שאשתו היא כיום סטודנטית ויש לו שני ילדים, הוא חייב להמשיך להתפרנס. כך, בעוד שאת ימיו הוא משקיע בחברת היי-טק קטנה ויציבה בחיפה - את לילותיו הוא מקדיש למיזם החדש, שעלה לאוויר לפני כמה שבועות.

כמה עשרות בעלי מקצוע כבר שם, ובכל יום מצטרפים חדשים. כיוון שהם לא נדרשים לתשלום כלשהו, אין להם סיבה שלא להיות שם, בעיקר אם הסרטון קיים ומוכן. כיוון שעל העלאת הסרטונים סנדל לא מקבל תשלום, המודל העסקי שלו מבוסס על מפרסמים ועל שירותי ייעוץ שינתנו בתשלום לבעלי המקצוע בתחומי השיווק, הקידום ואף הכנת הסרטון עצמו. אבל גם זה, יודע סנדל, לא יספיק.

"השקעתי את ההון הראשוני מכיסי כדי להקים אתר מעניין וחזק, שלא יקרוס גם אם יצטרפו אליו אלפי בעלי מקצוע ויגלשו עשרות אלפי אנשים ביום - וכדי להיות נוכח בשוק", אומר סנדל. "אבל ברור לי שהון נוסף חייב יהיה להיכנס. כבר פנה אלי גורם מדיה גדול ונתן לי אבן דרך שברגע שאעבור אותה - ייכנס לשיתוף פעולה משמעותי. אני צופה שנגיע אליה בעוד כמה חודשים".

יכולת להציע את זה מלכתחילה כפלטפורמה לאתר קיים.

"נכון, וחשבתי על יד 2, אבל אז הם אימצו את 144 של בזק כאינדקס בעלי המקצוע שלהם ונסוגתי. אני מאוד מאמין ברעיון הזה, בצורך בו וביכולת שלו לשרוד, לכן אני מעדיף לעשות את זה בעצמי".

אמרת שכבר פונים אליך משקיעים.

"נכון, אבל אני מסרב כרגע. הסיבה פשוטה. אחרי שעזבתי את 'מעריב' ניהלתי את חידמיצר, אתר ייחודי שהציע לפתור חידות חמיצר על מוצרים שבהם ניתן היה לזכות. הרעיון היה נהדר - אבל הקדים את זמנו. שם למדתי עד כמה בחירת המשקיעים היא קריטית להצלחת המיזם. אני רוצה משקיעים שיש להם ידע וערך מוסף שיקדם את המיזם. אם אין להם, הם יצטרכו להיות משקיעים שקטים. אני לא אתחבר למשקיעים שלא יכירו את הנושא, אבל יתערבו בו כל הזמן".

"הדור הבא של הפרסום"

מה בנושא תחרות? אין יכולת לרשום פטנט ויכולים להעתיק אותך ברגע.

"ההיסטוריה האינטרנטית הקצרה שלנו מוכיחה שתהליך ההעתקה לא פשוט ולא מיידי, כי זה דורש הבנה ותכנון - וגם סכום כסף ראשוני. ההיסטוריה גם מוכיחה שהראשונים בכל תחום ממשיכים באופן יציב גם מול תחרות. לאתרים כמו יד 2, אולג'ובס ורסט יש מתחרים, אבל כולם מובילים את התחום. אני מאמין שכראשון שנותן שירות טוב, אני אכבוש את הנתח שלי, וכשהמתחרים שלי יהיו במקום בו אני נמצא עכשיו - אני כבר אהיה בדבר הבא".

ומהו הדבר הבא?

"אנחנו הולכים לקראת מיזוג בין האינטרנט והטלוויזיה. בקרוב יהיו לנו המון ערוצים וגם אייקונים על המסך שאותם אפשר יהיה לפתוח כדי להתחבר לערוץ אינטרנטי. החלום שלי, שהוא ריאלי מאוד לדעתי, הוא ערוץ לבחירת בעלי מקצוע. מה שאנחנו עושים עכשיו באינטרנט ישודרג לפורמט שישודר גם בטלוויזיה - ויכלול, כמובן, מידע נוסף שקשור לאותם מקצועות. מיזם נוסף שייך לדור הבא של הפרסום הדיגיטלי, ומשלב את אותם סרטוני וידאו כמודעות בכתבות ברשת שעוסקות בנושא הקשור לבעל המקצוע. אין לי ספק שגם זה יקרה בקרוב".

העובדה שדפי וידאו הוא לא משרה מלאה עבורך לא אומרת משהו על האמון שלך בו?

"לא. היא אומרת משהו רק על צורך של יזם בעל משפחה להתפרנס, מתוך תקווה שאחרי שנה של פעילות האתר יתחיל להרוויח. בקצב שבו הדברים מתרחשים כיום - זה יקרה מהר יותר מהצפוי".

tali.hs@themarker.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker