הפתרון לפיטורים של עובדי מזנון הכנסת: העלאת מחירי המזון לח"כים

על פי המתווה המתגבש, הזכיין שייבחר להפעיל את מזנון הכנסת יתחייב להעסיק את העובדים 12 חודשים בשנה ובכלל זה בפגרות, בתמורה לסבסוד שמטרתו לגשר על הירידה החדה בפעילות במהלכן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין הודיע בצהריים, בישיבת נשיאות הכנסת, על פתרון מסתמן לפיו עובדי זכיין המזנון לא יפוטרו בכל פגרה. על פי המתווה המתגבש, הזכיין שייבחר להפעיל את מזנון הכנסת יתחייב להעסיק את העובדים 12 חודשים בשנה ובכלל זה בפגרות בתמורה לסבסוד.

ואולם, כתוצאה מכך, מחירי המזון במזנוני הכנסת צפויים לעלות. בעקבות הצעה הזו פועלים היום מזנוני הכנסת בניגוד לכוונת עובדי הקבלן להשביתם.

שירותי ההסעדה בכנסת הם שירותי מיקור חוץ שנרכשים מזכיין על ידי הכנסת ועובדי הזכיין אינם עובדי הכנסת. כמו כן, כחלק מתנאי המכרז, מחייבת הכנסת את הזכיין להפריש לעובדים את כל הזכויות הסוציאליות שהוא מחויב להם בחוק.

לפי ההצעה, הזכיין יקבל סבסוד מוסכם בכל חודש פגרה, שמטרתו לגשר על הירידה החדה בהיקפי הפעילות במהלכה. כדי לאפשר את הפעלת המודל החדש, כבר במכרז הקרוב נבחנות מספר דרכים למימון ההפרש שתידרש הכנסת לשלם לזכיין, בין היתר, יהיה כנראה צורך להעלות במידה את מחירי המנות במזנון הח"כים וייתכן שאף במזנוני הכנסת האחרים.

ריבלין אמר כי : "אני רוצה לקוות שאכן הפתרון המסתמן ימומש וייתן לעובדי הזכיין המפעיל את מזנון הכנסת תחושת ביטחון תחת אי ודאות מתמדת שהם שרויים בה ערב כל פגרה. עם זאת, ההסדר המוצע יאפשר לכנסת להמשיך לרכוש שרותי מזנון במיקור חוץ, ולא לקחת על עצמה אחריות שהיא אינה יכולה או צריכה לשאת על טיב השרות והמזון, בדיוק כפי שנוהגים כל משרדי הממשלה בתחום זה".

50 עובדי מזנון הכנסת - עובדי קבלן המועסקים בחברת שפע מזון, המפעילה את המזנון - איימו להשבית היום את המזנון למשך שלוש שעות בעקבות מכתבי פיטורים שקיבלו באחרונה. שפע מזון, המפעילה את המזנון מתוקף מכרז בשנה האחרונה, הגישה לעובדים מכתבי פיטורים שהיו אמורים להכנס לתוקפם בסוף החודש.

החל מאפריל, כשייבחר הזכיין החדש, עובדי המזנון יקבלו שכר גם במהלך הפגרות - פגרת קיץ ופגרת חורף. עם זאת, עובדי המזנון הנוכחיים לא יקבלו את שכרם במהלך הפגרה אליה יוצאת הכנסת באפריל ואינם יודעים עוד אם יועסקו על ידי הזכיין החדש.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker