סקר: מספר היצרנים הקטנים שסובלים ממחנק אשראי זינק פי 3 בתוך שנה

23% מבעלי העסקים היצרניים הקטנים דיווחו על מצוקת אשראי קשה בסוף 2011, לעומת 7% בסוף 2010 ו-14% ביולי 2011 - כך לפי סקר שביצעה התאחדות המלאכה והתעשייה, המאגדת 40 אלף עסקים יצרניים קטנים ■ גם התחזית ל-2012 אינה אופטימית: אחד מכל ארבעה יצרנים קטנים צופה הרעה במצב עסקיו

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

>> מצבם של העסקים היצרניים הקטנים הידרדר ב-2011 - כך עולה מסקר שביצעה התאחדות המלאכה והתעשייה. 26% מבעלי העסקים דיווחו על הרעה במצב בשנה החולפת, לעומת 19% שדיווחו על הידרדרות ב-2010, ו-23% ציינו כי מחנק אשראי אקוטי מאיים על המשך פעילותם, בהשוואה ל-7% בסקר השנתי הקודם. גם התחזיות ל-2012 אינן אופטימיות במיוחד - כל יצרן קטן חמישי (21%) צופה ירידה בהכנסותיו.

הסקר נערך בקרב מדגם מייצג מבין 40 אלף העסקים היצרניים המאוגדים בהתאחדות מתחומים כמו דפוס, עץ, מתכת ואלומיניום, חשמל ואלקטרוניקה, פלסטיק וטקסטיל.

יהודה אלחדיףצילום: אייל טואג

מהסקר עלה עוד כי רק 36% מהיצרנים הקטנים דיווחו על הטבה במצבם ב-2011, לעומת 54% שדיווחו על הטבה ב-2010. שיעור המדווחים על קיפאון עלה ל-38% בסקר הנוכחי, בהשוואה ל-27% בסקר השנתי הקודם.

העסקים היצרניים הקטנים שדיווחו על שיפור במצב דיווחו על עלייה של 16% בממוצע במחזורי הפעילות. בקרב אלה שדיווחו על הרעה במצב, הירידה במחזורי הפעילות היתה בשיעור 17% בממוצע. הנהנים מהעלייה היו בעיקר עסקים הפועלים בתחומים בנייה (קבלני חשמל, מתכת, עבודות מסגרות ואלומיניום) ומוצרי צריכה (מוצרי פלסטיק, מזון, רהיטים, הלבשה והנעלה).

תחזיות היצרנים ל-2012 אולי מעידות על המשבר העולמי, חוסר הוודאות הכללי, החשש ממלחמה עם איראן או פשוט לגבי ירידה בהכנסות. יותר ממחצית מבעלי העסקים היצרניים הקטנים (53%) מניחים כי לא יחול השנה שינוי של ממש בפעילות. 23% צופים גידול בפעילותם (11% בממוצע), 21% צופים צמצום בפעילות (3% בממוצע) - ו-14% צופים סגירה של עסקיהם אם לא יחול שיפור.

השוואה לנתוני סקר דומה שנערך במחצית 2011 מלמדת כי הפסימיות בקרב היצרנים הקטנים גוברת. כך, שיעור המעריכים שפעילותם תגדל ירד מ-28% בסקר הקודם ל-23% בנוכחי. ההבדל הגדול נרשם בין הצופים קיפאון בעסקיהם: 53% בתחילת 2012 לעומת 44% במחצית 2011.

90% מהעסקים בישראל - עסקים קטנים

מחנק האשראי הוא אחת הבעיות הקשות של העסקים הקטנים. 23% מהיצרנים הקטנים שהשתתפו בסקר ציינו כי הם נתונים במחנק אשראי אקוטי, שאינו מאפשר להם לגייס הון ממערכת הבנקאות או ממקורות אחרים - זינוק מטריד ביותר לעומת 7% בסוף 2010 ו-14% ביולי 2011. אם בוחרים להתמקד בשלושת רבעי הכוס המלאה רואים ש-77% מהעסקים שהשתתפו בסקר לא דיווחו על בעיית אשראי. ואולם כשכל עסק רביעי סובל ממחנק אקוטי - יש סיבה לדאגה.

העסקים הקטנים והבינוניים הם 90% מהעסקים בישראל - כ-430 אלף מתוך 480 אלף עסקים. מהסקר עולה כי כעשרת אלפים יצרנים קטנים סובלים ממחנק אשראי אקוטי, אבל ניתן להניח ששיעור דומה מאפיין את כל העסקים הקטנים - כך שעשרות אלפי עסקים אינם מסוגלים לגייס אשראי.

"אם לא תהיה התערבות ממשלתית, אנו צופים שהמצב יחמיר ב-2012", אומר יהודה אלחדיף, נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, שקיים באחרונה שיחה בעניין עם שר האוצר יובל שטייניץ. "נמאס לעסקים הקטנים מהבטחות השווא להלוואות. עסק קטן זקוק לחמצן אשראי, ולא יכול להיבנות מהאוריינטציה הבנקאית, שלפיה פועלים כיום לא רק הבנקים, אלא גם הקרנות בערבות מדינה.

"מנהלי הקרנות שהוקמו כדי לסייע לעסקים הקטנים צריכים לקחת סיכון גדול יותר, ובמידת הצורך להתמודד עם יותר עסקים שאינם יכולים לעמוד בהחזרי ההלוואה. עסק קטן מטבעו מחזיר את הלוואותיו, וברוב המקרים, בניגוד לעסקים גדולים, גם אינו מותיר אחריו שובל של נושים.

"לכל האומרים שהעסקים הקטנים הם מנוע צמיחה של המשק", מסיים אלחדיף, "שימו דלק במנוע, כי ללא דלק המנוע לא יעבוד. אם לא ימצאו פתרון יצירתי למתן אשראי לעסקים קטנים, הם פשוט לא ישרדו".

tali.hs@themarker.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker