הגנים הפרטיים: 40 אלף ילדים בגילים 3-4 ייוותרו ללא גן

בעקבות יישום החוק גנים פרטיים רבים נותנים עדיפות לקליטת ילדים עד גיל 3

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ראשי ארגוני הגנים הפרטיים מעריכים כי כ-40 אלף תלמידים בגילאי 3-4 שהיו אמורים להיכנס למסגרת חוק חינוך חינם בשנת הלימודים הקרובה, לא יוכלו להיקלט לגנים הפרטיים או הציבוריים.

בפגישה שקיימו ראשי ארגוני הגנים הפרטיים עם מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, היום (ג'), הזהירו מפעילי הגנים הפרטיים מכך שבעקבות יישום החוק, גנים פרטיים רבים נותנים עדיפות לקליטת ילדים עד גיל 3, וטענו שבעקבות כך לא יישאר מקום לילדים בגילאי 3-4. בפגישה נכחו שולמית ביסמנובסקי, דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל, חנן דגן, מנכ"ל איחוד הגנים הפרטיים וקרן אויס, מנכ"לית איגוד גני הילדים חיב"ה (חינוך לגיל הרך).

הגנים הפרטיים הם הנפגעים העיקריים מהחוק, שבמסגרתו כאשר ייושם באופן מלא יחויבו ההורים לרשום את ילדיהם לגנים ציבוריים. כמו כן, ככל שייבנו יותר גנים עירוניים ללא עלות, מספר הילדים בגנים הפרטיים יצטמצם.

נוסף על כך, בעקבות המחסור בגני ילדים, רשויות מקומיות ובהן חיפה, החלו לדרוש ממפעילי גני ילדים פרטיים במבנים השייכים לעירייה לפנות את הגנים באופן מיידי כדי להסבו לגני עירייה. עם החלטת הממשלה ליישם את החוק הזהירו הגנים הפרטיים מפגיעה בילדים בעקבות סגירת גני ילדים פרטיים לשכבת הגיל הזאת ומעבר לגנים ציבוריים, שבהן הצפיפות גבוהה יותר ומספר אנשי הסגל נמוך יותר.

בעקבות תחילת יישום חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 כבר בשנת הלימודים הקרובה משרד החינוך נערך לבניית גני ילדים ואיתור גננות לכ-74 אלף ילדים שכיום לומדים בגנים פרטיים או נשארים בביתם.

על פי משרד החינוך, החוק ייושם באופן מלא בתוך שלוש שנים, אז ייקלטו כל הילדים בגנים הציבוריים. שר החינוך, גדעון סער, אמר לאחרונה בדיון בוועדת הכספים בכנסת כי לא ניתן לקלוט את כל התלמידים בשכבות הגיל לגנים כבר בשנת הלימודים הקרובה.
בנוסף למאמצים לבנות גנים חדשים, המשרד נערך להסב גנים פרטיים לגנים ציבוריים.

המשרד פירסם נוהל מקוצר לרישום הגנים הפרטיים על מנת שיקבלו סבסוד. לפי המשרד, כל גן יסובסד בכ-700 שקל לכל תלמיד בגן בחודש, בתנאי שהגנים יתאגדו במסגרת של עמותה או תאגיד ויעמדו בדרישות הבריאות והבטיחות. לפי תוכנית המשרד, הגנים שיומרו לגנים ציבוריים יחוייבו לספק לימודים בחינם להורים, אך יורשו לגבות תשלום עבור לימודים אחרי השעה 13:00 ועבור הפעילות בחופשות.

המשרד פנה לגנים הפרטיים ודרש מהם להתחיל בתהליך התאגדות ללא דיחוי ולהגיש בקשה לרשם התאגידים עד ל-28 בפברואר, ולהגיש בקשה לרישיון להפעלת גן עד ל-30 במארס, אך בפועל רק כ-200 מתוך כ-2,500 גנים פרטיים החלו בהליך הרישום, ובישיבה שהתקיימה טענו ראשי הגנים הפרטיים כי רבים מהם החליטו לחזור בהם.

ראשי הגנים הפרטיים קבלו בפני שטאובר על הקשיים בהתאגדות בתוך זמן קצר וטענו שהסבסוד שמציע המשרד "אינו ריאלי עבורם" ודרשו כי גובה הסבסוד יעמוד על כ-1,500 שקל לכל תלמיד בגן. בנוסף, הארגונים הציעו כי במקום לסבסד את הילדים המדינה תעניק שוברים להורים על סך 700 שקל, והם ייבחרו האם לעשות שימוש בשובר בגן ציבורי או גן פרטי, בתמורה לתשלום נוסף.

לפי תחשיב שערך ארגון גני הילדים הפרטיים, עלות הסבסוד למדינה מוערכת בכ-300 מיליון שקל. לדברי שולמית ביסמנובסקי, דוברת ארגון גני הילדים הפרטיים "התקציב יישאר בשנת הלימודים הבאה בידי האוצר ולא יעבור לידי ההורים כפי שניסתה להשיג המחאה החברתית בקיץ האחרון. מכאן המלחמה ביישום מוצלח של החוק עוברת לידי ההורים, ורק הם יוכלו להבטיח זאת".

דגן אמר כי ההליך הנדרש מהגנים הוא "מסורבל, מורכב יקר שאינו משתלם כלכלית. הרי לא מצופה מהגננות הפרטיות כי יציעו מעתה לפעוטות חינוך ברמה נמוכה יותר מהסטנדרטים לפיו פועלים הגנים הפרטיים כיום משמע, יותר אנשי צוות על מעט ילדים, חופשות מקוצרות, ארוחות חמות ועוד".

להגדלה לחצו כאן צילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker