הסגל הזוטר הכריז על שביתה: "סער אחראי לשיבושים בסמסטר"

ההסכם בו הובטחו תוספות שכר משמעותיות לחברי הסגל, נחתם ללא הסכמת משרד האוצר ■ ועד ראשי האוניברסיטאות: הכרזת הסגל הזוטר על שביתה היא בבחינת הפניית עורף לכל ההבנות אליהן הגענו

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן מג'ר

לאור ההידרדרות במגעים שבין חברי הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות לוועד ראשי האוניברסיטאות הכריזו היום (ב') חברי הסגל הזוטר כי ישביתו שוב את הלימודים עם פתיחת הסמסטר הבא באוניברסיטאות במארס, ללא הגבלת זמן.

חברי הסגל הזוטר פתחו בשביתה בדצמבר אך היא הושעתה לאחר שהושגה התקדמות במו"מ המתנהל מול ועד ראשי האוניברסיטאות והוחלט לחתום על הסכם הבנות משותף, אך כפי שנחשף ב-TheMarker התגלה כי ההסכם בו הובטחו תוספות שכר משמעותיות לחברי הסגל, נחתם בן הצדדים ללא הסכמת משרד האוצר, המתקצב את מערכת ההשכלה הגבוהה.

בארגוני הסגל הזוטר טוענים כי השביתה תמשך "עד אשר יכבדו ראשי האוניברסיטראות את התחייבותיהם וייחתם הסכם העסקה סופי". הלימודים באוניברסיטאות לא יושבתו אך שביתת הסגל הזוטר, האחראי על חלק נכבד מההוראה, תגרום לשיבושים קשים.

עם תחילת הסמסטר ישביתו חברי הסגל הזוטר, האחראים על שיעורי תרגול, הוראה והדרכה במעבדות את עבודתם - לא יבדקו מבחנים ועבודות, ויפסיקו את שעות הקבלה והסיוע לסטודנטים. בשלב זה השביתה לא תכלול את הלימודים בטכניון, אוניברסיטת בר אילן והאוניברסיטה הפתוחה.

גדעון סערצילום: תונמר אפלבאום

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר כי "במקום להשקיע אנרגיה, לנסות למצות את התהליך ולסיים את הסכסוך, הסגל הזוטר מודיע כבר כעת על שביתה מיותרת ובוחר לפגוע בסטודנטים ובמערכת ההשכלה הגבוהה ללא כל הצדקה. לאחר השעות הרבות שהושקעו במציאת פתרון אמיתי לסגל הזוטר ולאחר ההתקדמות הרבה שהושגה - הכרזת הסגל הזוטר על שביתה היא בבחינת הפניית עורף לכל ההבנות אליהן הגענו ומבחינתנו כל ההבנות עליהן הוסכם בטלות מרגע הכרזת השביתה".

לעומת זאת, ראש צוות המו"מ מטעם הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי אמר כי "ההתנהלות עד כה הוכיחה ולימדה אותנו כי לא ניתן לסמוך על אף גורם במערכת ההשכלה הגבוהה". נציגי הסגל הזוטר פנו לאחרונה לשר החינוך, גדעון סער, המשמש גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה בדרישה שיתערב במשבר שנוצר.

במקביל פנתה אל שר החינוך גם התאחדות הסטודנטים בדרישה דומה. מישורי הוסיף כי "האחראי הראשי לכל שיבוש צפוי בסמסטר ובמהלך הלימודים התקין יהיה שר החינוך- גדעון סער, שעד כה לא נטל כל חלק של ממש במציאת פתרון למשבר".

על פי ההבנות שהושגו בין הצדדים בדצמבר סוכם כי ועד ראשי האוניברסיטאות יקצה כ-34 מיליון שקל לטובת מימוש ההסכמות שיגובשו במו"מ, הכוללים בין היתר תוספת שכר של כ-23% לשכר המסטרנטים - סטודנטים לתואר שני המועסקים גם בהוראה - בתמורה לתוספת של שעתיים שבועיות, 24 שעות במקום 22 שעות במשרה מלאה כיום.

ההבנות שהושגו בין ארגוני הסגל הזוטר לוועד ראשי האוניברסיטאות, שעל פיהם התנהל המשא ומתן בין הצדדים מאז דצמבר, לא אושרו מעולם על ידי משרד האוצר והן חורגות מהמסגרת התקציבית שניתנה לקיום המו"מ. ארגוני הסגל הזוטר מקיימים מאז דצמבר מו"מ מול ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) על שיפור תנאי העסקתם, במסגרת הסכם הבנות עליו חתמו הצדדים, שסיים את שביתת הסגל הזוטר.

צילום: טס שפלן

בוועד ראשי האוניברסיטאות טוענים כי ההסכמות היו מתואמות עם הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), הזרוע הביצועית של המל"ג האחראית על תקצוב האוניברסיטאות, שהיתה שותפה למו"מ ונמצאת בקשר בנושאי תקצוב מול האוצר אך בות"ת טענו כי "ההסכם נחתם בין ור"ה לסגל הזוטר, ותוכנו הובא לעיונם רק לאחר מכן".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר אז כי "לכל אורך המו"מ ות"ת עודכנו בכל שלב ושלב ואף נכחו בחלק מהדיונים. לסגל הזוטר הובהר מלכתחילה כי מדובר בהבנות הדורשות גם את אישור הממונה על השכר במשרד האוצר, בדומה לכל הסכם בעל משמעויות הנוגעות לכספי ציבור".

בנוסף לתוספות השכר, הושם במסמך ההבנות דגש גם על שיפור תנאי העסקת מורים מן החוץ, תוספת חמש שנות ותק לעמיתי הוראה ותוספות של כמיליון שקל עבור תקציבי מחקר וקרן השתלמויות. בנוסף, נקבע אז כי ההסכם לא כולל תוספת של כ-1% להפרשות הפנסיה של חברי הסגל הזוטר אשר תינתן בהמשך.

תגובות

על סדר היום