מי המרוויחים הגדולים של השביתה? עיני, שטייניץ וברוש

לא כולם סבלו השבוע מהשביתה הגדולה במשק ■ שר האוצר, החבול מדו"ח המבקר על השריפה בכרמל, זכה למחמאות על הצמיחה ורגישותו החברתית ■ עופר עיני עמד בהבטחתו לטפל בנושא של עובדי הקבלן ■ ואפילו שרגא ברוש השיג הסדר גמיש במיוחד למגזר הפרטי ■ ורק עובדי הקבלן יישארו במעמדם הנחות ויזכו לתוספות שכר מינימליות

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

>> אחרי שתי יממות נטולות שינה, כינסו ביום ראשון שר האוצר, יובל שטייניץ, ויו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מסיבת עיתונאים משותפת בירושלים כדי לבשר על "ההישג" שלהם: חתימת הסכם על עתידם של עובדי הקבלן בישראל, קבוצת העובדים החלשה ביותר במשק.

"זהו יום טוב לאזרחים", הכריז שטייניץ בחגיגיות. "זהו יום שבו אנו מחזקים את החלשים באופן שמחזק ולא מחליש את הכלכלה הישראלית", הוא הוסיף ולא שכח "ללטף" את עיני, שישב לידו. "ישראל היא המדינה היחידה המשפרת את תנאי ההעסקה של החלשים תוך גילוי אחריות מצד ההסתדרות לשמירה על המשק".

עיני לא פיספס את המחווה ודאג בתמורה לקשור כתרים ליושב לידו: "אני מודה לשר האוצר שאמנם התעקש, אבל גילה רגישות חברתית. בשונה מאירופה, שבה יש משבר כלכלי וחברתי, בישראל יש צמיחה, שבלעדיה כנראה לא יכולנו להתחיל במאבק הזה". עיני לא עצר: "שר האוצר יצר כאן צמיחה ולכן יכולנו לבוא בדרישות. ברגע שתהיה עוד צמיחה, ייתכן ששוב נבוא בדרישות", אמר בבדיחות הדעת וגרר התפרצויות צחוק בקהל. השביתה במשק הסתיימה וכולם נראו מרוצים מאוד.

מי שנראה מרוצה במיוחד היה שטייניץ. לקבל מחמאה מעיני על צמיחת המשק זה בדיוק מה שהוא היה צריך לאחר שביומיים שקדמו לכך התרבו הקולות מצד לשכת מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, על אחריותו האישית של שטייניץ, עם שר הפנים, אלי ישי, למחדלים שהביאו לשריפה בכרמל בדצמבר 2010.

אמנם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח לשני השרים שהם לא יודחו, אך לקבל תעודת הכשר מעיני, איש פוליטי חזק המרושת היטב במרכזי המפלגות הגדולות, בטח לא מזיק וגם מספק לתקשורת כותרות חיוביות.

שר האוצר שטייניץצילום: מוטי קמחי

הצהרות גדולות, התקפלות מהירה

לא רק כותרות חיוביות יצאו לשטייניץ מהמאבק האחרון שניהל עיני בסוגיית עובדי הקבלן. מכיוון שהמחיר שהמדינה שילמה עבור הדרישות של ההסתדרות היה נמוך יחסית, לא נגרם נזק לקופה ומשרד האוצר יצא רגיש וחסכוני.

בנקודה זו כדאי לחזור ארבעה חודשים אחורה ולהיזכר כיצד החל המאבק, שהיה מלווה בשביתה כללית קצרה בת ארבע שעות. ההסתדרות דיברה על צמצום משמעותי של מספר עובדי הקבלן בישראל, המועסקים לרוב בשכר מינימום, מקבלים תנאים סוציאליים חלקיים והפרשות לקרן הפנסיה שלהם, אם בכלל, נמוכות מאוד. לרוב, אותם עובדים מנוידים ממקום למקום לפי רצון המעסיק כאילו היו כלים בשחמט, נקנסים על אובדן או נזק לציוד של החברה ובעיקר סובלים מאי-בטחון תעסוקתי גבוה.

הדגש של המאבק שהוביל עיני היה הפיכת עובדי הקבלן במגזר הציבורי לעובדים קבועים: "אנו רוצים שעובדת הניקיון בלשכתו של שר האוצר, העושה את מלאכתה בדיוק כמו עובד אחר במשרד, תהפוך לעובדת מן המניין באותם תנאים", אמרו בהסתדרות.

שטייניץ וראש אגף התקציבים באוצר גל הרשקוביץ' (שניצח על המו"מ תוך דחיקת הבכורה הטבעית השמורה לממונה על השכר אילן לוין, הפורש בקרוב) שללו לחלוטין את הבקשה לקליטת עובדי קבלן להעסקה ישירה בשירות המדינה. במקום זאת הם הציגו חלופה זולה יותר של שיפור השכר והתנאים הסוציאליים של עובדים, לצד הוספת פקחים במשרד התמ"ת, שיערכו ביקורות במקומות העבודה לוודא שזכויותיהם של עובדי הקבלן נאכפות.

כלומר, בסופו של דבר, עמדתם של שטייניץ וצוותו היא זו שגברה: עשרות אלפי עובדי הקבלן המועסקים במגזר הציבורי, יישארו בתוך הקסטה הזו. רק עובדי קבלן המועסקים בתפקידי ליבה במשרדים, כלומר "כתף אל כתף" עם עובדים מקצועיים קבועים - וכאלה יש בודדים - ישודרגו למעמד של עובדים מן המניין, וגם זה רק אם ועדה משותפת למדינה ולהסתדרות תבחן את מצבם ותמצא לנכון לעשות זאת. הרוב המוחלט של עובדי הקבלן המועסקים במדינה (כ-200 אלף עובדי שמירה וניקיון, מתוכם 70 אלף במגזר הציבורי) יישארו במעמדם הנחות, פרט לכאלף עובדי קבלן בתפקידי סיעוד המועסקים במערכת הבריאות באמצעות "קרנות מחקר", שם כיסוי לחברות קבלן.

הבשורה של ההסכם היא שששכרם של עובדי הניקיון יועלה ל-4,500 שקל ויחולו עליהם כל תוספות השכר שישולמו מעתה לכלל עובדי המגזר הציבורי במסגרת הסכמי השכר הקיבוציים שנחתמו במגזר זה וייחתמו בעתיד. ואולם, אין להתרשם מכך יתר על המידה, מכיוון שבאוקטובר הקרוב, שכר המינימום במשק צפוי להתעדכן ממילא ל-4,300 שקל ובאפריל 2013 הוא יועלה שוב במסגרת העדכון השנתי עם מדד המחירים.

יוצא מכך שאת "הישגי השכר" המדהימים שנובעים מן ה"מאבק ההירואי" יקבלו כל העובדים המשתכרים שכר מינימום. אם ניתן להצביע על הישג לעובדי הקבלן הוא העובדה שהם ייהנו מקרן השתלמות, הגדלת ההפרשהות לקרן הפנסיה ושיפור של דמי ההבראה השנתיים שיוצמדו לתנאי עובדי המדינה ויעלה במקביל אליהם. אבל בשביל זה לצאת לשביתה כללית שעלתה למשק בין מילארד ל-2 מיליארד שקל?

במלים אחרות הדגל שאתו יצא עיני לשביתה - העסקה ישירה של עובדי הקבלן - הורד מהר מאוד מהתורן על ידי האוצר, ועיני ציית. אבל איכשהו במסיבת העיתונאים השבוע לא היו מפסידים. כולם רק ניצחו וכולם הצטיינו בתפקידם.

הדלת המסתובבת של ברוש ועיני

עופר עיניצילום: תומר אפלבאום

לא רק שטייניץ ועיני עזרו זה לזה. מי שהלך כברת דרך רבה יותר לקראת עיני ודאג בכך למרק את מעמדו של יו"ר ההסתדרות הוא ידידו הוותיק שרגא ברוש, עד השבוע יו"ר לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, המייצגת את המעסיקים הפרטיים הגדולים. עוד לפני שעיני הגיע להסכמות עם אנשי האוצר, בשקט בשקט בישלו עיני וברוש הסכם תקדימי הנחשב טוב יותר מזה שעיני השיג במגזר בציבורי.

השניים סיכמו על העסקה ישירה של העובדים המקצועיים במקום העבודה וחלק מעובדי הניקיון (אלה המועסקים לפחות ב-90% משרה) וזאת לאחר תשעה חודשי העסקה. עובדי קבלן שלא ייקלטו להעסקה ישירה יקבלו שכר ותנאי עבודה זהים לאלה החלים על המועסקים הקבועים בעסק. השוואת התנאים אמורה להביא לכך שלמעסיק לא תהיה מוטיווציה כלכלית להעסקת עובדי קבלן.

עיני החזיר לברוש כגמולו והזדרז להוציא את נמלי הים, הבטן הרכה של התעשיינים, מהשביתה. ההסכם בין עיני לברוש נתקל באין סוף ביקורת. מצד אחד המעסיקים הגדולים לא מעוניינים בו, וכי למה שירצו לשלם יותר אם אפשר לשלם פחות? מאידך מדובר בהסכם מלא חורים שממנו ניתן "לברוח בקלות". תנאי תשעת החודשים הוא בדיוק התנאי המייצר את הדלת מסתובבת כשעובד הקבלן מפוטר או "מועבר מתפקידו" אחרי שמונה חודשים כדי לא להגיע לסף הקבלה של עובד מן המניין.

קושי נוסף נובע מן העובדה שההסכם נוצר כמחטף, שבוע לפני שברוש סיים את תפקידו, ולא בהסכמת חלק נכבד מבין ארגוני הלשכה, הזועמים על היו"ר היוצא. באופן מקומם קובע התקנון כי ניתן להעביר החלטה כה דרמטית גם אם רק שלושה ארגונים מבין ה-13 מצביעים בעדו. דמוקרטיה בהתגלמותה. לשכת התיאום כמרקחה בימים אלה. הבחירות שהיו אמורות להתקיים השבוע נדחו בשלושה חודשים כדי לאפשר ללשכה לבחור יורש קבוע במקום ברוש.

שרגא ברוש

"אם כל השביתות?"

אם יש צד חיובי במאבק שניהל עיני היא העובדה שהוא הצליח להציב את הבעיה - ולו לכמה ימים שבהם התקיימה שביתה במשק - בראש סדר היום של המדינה.

העיתוי של שביתת עובדי הקבלן לא היה מקרי. עיני לא הצליח להשתלב במחאה החברתית של הקיץ האחרון והוא ספג על כך ביקורת נוקבת מצד הארגונים החברתיים. פצעי המאבק הלא מוצלח של העובדים הסוציאליים על הסכם השכר, שהתנהל לפני פחות משנה, לא הגלידו. מאידך ב-22 במאי השנה הוא יתמודד על כהונה נוספת בראשות ההסתדרות, אחרי שדאג להדוף את השמועות ולפיהן מחכה לו משרה מרופדת אצל אחד הטייקונים.

נושא עובדי הקבלן עלה רק בשולי המחאה, ולכן הבחירה בו היתה מוצלחת מבחינת עיני. אלא שהתוצאה המאכזבת של המאבק למען עובדי הקבלן עשויה להשפיע על מעמדו הציבורי, להחליש את עוצמתו הבלתי מעורערת עד כה בתוך ההסתדרות, שבה הוא עושה כבתוך שלו, ולא פחות מכך - על תוצאות הבחירות.

עם זאת, הבחירות להסתדרות יהיו משוכה נמוכה עבור עיני, אם לא יתייצב מולו מועמד עם קבלות. נכון לעכשיו היחיד שהביע רצון להתמודד על התפקיד הוא ח"כ איתן כבל (עבודה), שמעמדו בתוך מפלגתו מעולם לא היה חלש יותר. כבל החליט להתמודד כמועמד עצמאי, מכיוון שיו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', תומכת בעיני.

כבל מקפיד להכחיש שמי שעומד מאחוריו הוא לא אחר מאשר יו"ר ההסתדרות הקודם, ח"כ עמיר פרץ (עבודה), שבינו לבין עיני שוררת שנאה תהומית, מאז ניסיונם של אנשי פרץ להביא לפיצול ההסתדרות.

הבעיות של עובדי הקבלן

ועדת הבחירות של ההסתדרות, המורכבת בעיקרה מאנשים מסביבתו הקרובה של עיני, פסלה את כבל מלהתמודד בבחירות האלה, בנימוק שהוא אינו חבר ההסתדרות ולא שילם לה דמי חבר. כעת מנהל כבל מאבק משפטי בבית המשפט המחוזי בתל אביב על זכותו להתמודד. אם כבל לא יתמודד, יהיו הבחירות להסתדרות ההצגה הכי משעממת בעיר.

לכן, לא בכדי נהפך השבוע כבל לבכיר המבקרים של ההסכם: "זאת אם כל השביתות שעליה הכריז עיני?", תמה כבל השבוע בעקבות תוצאות המאבק. "עיני אומר שהצליח לשים רגל בדלת הסוגרת על עובדי הקבלן, ואני אומר שזו יד שנשברה בדלת", אמר. "האוכלוסייה הכי חלשה בישראל ברובה לא תזכה להטבה ותישאר במעמדה הנחות. ועיני עוד הסכים שבשלוש השנים הבאות עובדי הקבלן לא יהיו רשאים לפתוח במאבק על דרישות כספיות. "עיני השתמש בציבור החלש הזה באופן ציני והבלוף נחשף.

"כשהעובדים האלה ייראו את תלושי השכר בעוד חודש-חודשיים, החושך שיש להם בעיניים יישאר. ומה זה העניין הזה של קליטת עובדי הקבלן במגזר הפרטי אחרי תשעה חודשי העסקה? זה שוב פתח לכך שהמעסיקים יתחכמו ויפטרו את העובדים אחרי שמונה חודשים ואז יגייסו אותם מחדש.

"כיום ההסתדרות היא מקום שבו אנשים מפחדים לדבר", טוען כבל, אך נמנע מלהביא דוגמאות ספציפיות. המפלגה שלך תומכת בעיני. אתה הולך עם הראש בקיר לא?

"אני לא כועס על יחימוביץ', שהחליטה לתמוך בעיני וגם לא על הסיעה בהסתדרות המעדיפה להישאר בקואליציה בראשותו. יש לי תומכים משלי, מכל הזרמים הפוליטיים". יש לך תומכים מקרב אנשי ההסתדרות עצמה?

איתן כבלצילום: מיכל פתאל

"יש לי, אבל לא אגיד מיהם. הם פוחדים שעיני יראה את שמם באיזו רשימה ואז יהיה להם רע". לא הצטיינת בחקיקת עבודה, ולעומת זאת יזמת חוק המגן על כלבים וחתולים. עיני יזם 15 חוקי עבודה במהלך אחד לפני שלוש שנים.

"נכון שאין חוק המגן על עובדים שאני הובלתי. התמקדתי בעיקר בצדדים תומכים, כמו משכנתאות והחזרי מוצרים. לתמוך בעובדים זה לא רק להציב את הרגל של האיגוד המקצועי, אלא גם להילחם במחירים הגבוהים".

בהסתדרות העדיפו שלא להגיב לדבריו של כבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker