במשרד החינוך צופים מחסור ב-620 גננות השנה

בדיון שנערך בוועדת החינוך אמרה המנכ"לית דלית שטאובר כי המשרד יפתח מסלולי הכשרה מואצים לגננות; ועדת הכספים אישרה העברה של 1.3 מיליארד שקל לטובת בניית 500 גנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> ההרשמה לשנת הלימודים הבאה בגנים נפתחה באחרונה על רקע החלטת הממשלה ליישם את חוק חינוך חינם לבני 3-4 כבר בשנת הלימודים הקרובה.

ההחלטה הותירה הורים רבים מבולבלים. למרות ההבטחות משרד החינוך, הם לא ידעו אם לרשום את ילדיהם לגנים הציבוריים או לגנים הפרטיים. בדיונים שנערכו בנושא אתמול בכנסת נמסר להורים כי לא יהיה פתרון לכל הילדים בני 3-4 כבר בשנת הלימודים הקרובה, אלא בתוך שלוש שנים. נציגי הרשויות המקומיות המליצו כי ירשמו את ילדיהם לגנים הפרטיים במקביל לגני העירייה.

צילום: עופר וקנין

מדיון בוועדת החינוך עלה כי הרשויות המקומיות יתעדפו רישום לגני העירייה על פי תאריך הלידה של הילדים, כך שילדים בוגרים יותר יקלטו מוקדם יותר לגנים. יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, אלכס מילר (ישראל ביתנו) קרא לרשויות המקומיות לתת עדיפות ברישום לגנים על פי מצבם הכלכלי של ההורים.

ועדת הכספים אישרה בדיון שערכה אתמול העברת תקציב של 1.3 מיליארד שקל לצורך יישום החוק, בהתאם להמלצת ועדת טרכטנברג. התקציב ישמש לבניית כ-500 גני ילדים, ושר החינוך הבטיח בדיון כי בנייתם תחל באופן מיידי ותסתיים עד לתחילת שנת הלימודים הקרובה ב-26 באוגוסט. עם זאת, לצורך יישום החוק במלואו דרושות לפחות עוד כ-2,000 כיתות גן נוספות בתוך שלוש שנים, ולא ברור מה הסיכוי להשלים בניית מאות כיתות גן הראשונות בתוך חצי שנה, לאחר שבעבר הודיעו הרשויות המקומיות כי בניית גן ילדים אחד אורכת כשנה וחצי. משרד החינוך, טען מצדו, כי בניית הגנים תימשך תשעה חודשים. למרות זאת, במשרד טוענים כי הבנייה תושלם במועד וכמחצית מהגנים כבר קיבלו אישורים.

שר החינוך, גדעון סער, שנכח בדיון בוועדת הכספים, אמר כי מתוך 300 אלף ילדים בני 3-4, לכ-100 אלף ילדים אין מענה מבחינת הבינוי. "ברור שבשנת הלימודים הבאה לא יהיה מענה ל-100% מהילדים בני 3-4", אמר סער.

סער הוסיף כי הרשויות המקומיות הן המרוויחות העיקריות מהמהלך, שכן עד כה הן לא קיבלו מהמדינה תקציב כלשהו לטובת בניית גנים לגילי 3-4. לדברי סער, משרד החינוך הגיע להסכמה עם אגף התקציבים במשרד האוצר שלפיו המדינה תשפה את הרשויות בשני אופנים: תוספת אחידה לכל הרשויות, ותוספת שנייה שתיקבע באופן דיפרנציאלי על פי קריטוריונים של מרחק מהמרכז ומצב סוציו-אקונומי.

יו"ר ועדת החינוך של מרכז השלטון המקומי וראש העיר רעננה, נחום חופרי קרא בדיון בוועדת החינוך להורים לרשום את ילדיהם גם לגנים הפרטיים "המדינה העמידה אותנו במטלה לא פשוטה. לא נוכל להבטיח קליטה של כל הילדים כבר בשנת הלימודים הקרובה".

מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, הציגה את עיקרי התוכנית בדיון שנערך בוועדת החינוך. לפיה, לאחר בניית 500 כיתות הגן החדשות, ייבנו בשנת הלימודים הבאה 250 כיתות נוספות, וכי במהלך ארבע השנים הקרובות ייבנו סך הכל 2,500 כיתות גן.

שטאובר הוסיפה כי לצורך הפעלה מלאה של החוק יהיה על המשרד לגייס כ-2,900 גננות וכי בשנת הלימודים הקרובה צפוי מחסור של כ-620 גננות. לדבריה, המשרד נערך למחסור על ידי פתיחת מסלולי הכשרה מואצים וגיוס סטודנטיות בשנה ג' למערך הגננות ועל ידי איתור גיוס גננות בעלות תעודת הוראה שאינן מעוסקות היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker