"חינוך חינם לא ייושם על 100% מהילדים בגילאי 4-3"

ועדת הכספים אישרה העברת 1.3 מיליארד שקל לבניית גני ילדים ■ שר החינוך: "המטרה כעת היא לצמצם את הפער בין ההיצע לביקוש תוך תחילת בינוי מיידי של כ-500 גנים עד לתחילת שנת הלימודים ב-26 באוגוסט"

צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה בצהריים העברת 1.3 מיליארד שקל למשרד החינוך לטובת בניית כ-500 גני ילדים לצורך יישום החלטת הממשלה מ-8 בינואר 2012 בעניין החלת חינוך חינם מגיל 3 ובהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג.

בעקבות ההחלטה, הוגדל תקציב הפיתוח ובניית כיתות של משרד החינוך מ-2 מיליארד שקל ל-3.3 מיליארד שקל ב-2012. הבקשה התקציבית אושרה פה אחד על ידי חברי הוועדה.

שר החינוך, גדעון סער (ליכוד), אמר כי  "אנחנו נמצאים חמישה שבועות לאחר הכרת הממשלה על יישום המלצות ועדת טרכטנברג בנושא חינוך חינם מגיל 3. חלק מההחלטה התייחס להיבט הבינוי. הדבר הזה קריטי כיוון שיש 300 אלף ילדים בגילאי 4-3 כאשר ביחס לכ-100 אלף מהם אין מענה מבחינת הבינוי. המטרה כעת היא לצמצם את הפער בין ההיצע לביקוש תוך תחילת בינוי מיידי של כ-500 גנים עד לתחילת שנת הלימודים תשע"ג ב-26 באוגוסט. כלומר כשישה חודשים וחצי".

צילום: דרור ארצי

סער הוסיף, ש"הרשויות המקומיות מרוויחות מהמלך, שכן עד היום התקציב שקיבלו לבינוי לגילאי 4-3 היה אפס והן היו צריכות לבנות לבד. כעת אנחנו משחררים אותן מחובת הבינוי הזאת. הגענו להסכמה עם אגף התקציבים שנשפה את הרשויות בשני אופנים: 'תוספת טרכטנברג' אחידה לכל הרשויות ותוספת שנייה דיפרנציאלית לרשויות על פי שני מדדים: מרחק מהמרכז ומצב סוציו-אקונומי, כך שרשויות חלשות יקבלו יותר. המשפחות ממילא חייבות לקבל חינם את הסבסוד אך ההבדל הוא בתקצוב הרשויות. כלומר, כל הרשויות יקבלו יותר אך יהיה מרכיב נוסף לרשויות החלשות".

בעניין הדחיפות באישור ההעברה התקציבית, אמר סער: "כרגע, מה שחשוב זה לצאת לדרך כמה שיותר מהר. המטרה היא שהגנים יהיו מוכנים בתחילת שנת הלימודים תשע"ג. מדובר רק בהתחלה כאשר ברור שבשנת הלימודים הבאה לא יהיה מענה ל--100% מהילדים בגילאי 4-3".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ציין כי "סופסוף הממשלה החליטה ליישם את חוק חינוך חינם מגיל 3 שנחקק כבר ב-1984. חבל שחיכו להתפרצות מחאה חברתית כדי ליישם חוק".

גפני בירך על החלטת הממשלה ועל כן נעתר לבקשה התקציבית אך קרא במקביל לתקצוב מטרות חברתיות רבות וצודקות אחרות ולא להמתין שוב למחאות חברתיות ו"למסקנות של ועדות ציבוריות מיותרות. הכנסת כבר הביעה את דעתה בנושא חינוך חינם מגיל 3 וכן בנוגע לנושאים חברתיים אחרים. לכן אין צורך ללכת למקומות שלא נבחרו ע"י הציבור כוועדת טרכטנברג".

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אמרה כי "בניית גן אורכת לפחות שנה. אני לא מאמינה שיצליחו לבנות בחצי שנה". קירשנבאום קראה "לתת מערך הטבות לגנים פרטיים, למשל בזיכויי מס, על מנת שלא להותירם ללא עבודה, בעוד יש להם מבנים קיימים שיישארו כפילים לבנים לאחר בניית הגנים הציבוריים". קירשנבאום הוסיפה שיחד עם זאת היא "תומכת בבקשה התקציבית ואף היתה שמחה אילו היה חינוך חינם מגיל 3 עד שעה 16:00".

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד) הוסיף כי "כסגן ראש עיריית טבריה במשך שנים רבות, ברור לי שחייבים לאשר את הבקשה התקציבית. במשך שנים הרשויות נאבקות למען בינוי מבני חינוך ואם עתה באה הממשלה ומחליטה לתקצב באופן מיוחד הרי שחייבים לאשר זאת מיידית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker