הילה ויסברג

>> תופעת עובדי הקבלן הלכה והתרחבה בעולם המערבי - ובאופן מואץ בישראל - בשלושת העשורים האחרונים, על רקע תהליכים של הפרטה, ירידה בכוחם של איגודי העובדים ורצון בגמישות ניהולית כדי לחסוך בעלויות.

בישראל גדל בתוך עשור, מאז 1985, פי שלושה מספר העובדים שהועסקו באמצעות קבלני כוח אדם במשרדי הממשלה, ותהליכים דומים התרחשו במגזר הציבורי. כך קרה, שכיום - כך לפי הערכות ההסתדרות, יש בישראל כ-300 אלף עובדי קבלן מתוך כ-3 מיליון עובדים, כלומר, עובדי הקבלן הם 10% מכלל העובדים במשק. עם זאת, מאחר ואין רישום של עובדי הקבלן, ההערכות גסות ונעות בין 5%-20%, כשהמספרים נמצאים בעלייה מתמדת. בכל מקרה, ישראל נחשבת שיאנית בהעסקת עובדים זרים בקרב מדינות המערב.

מבדיקת Themarker שנערכה בנובמבר עלה כי אם מתבוננים על המגזר הציבורי בלבד, הרי שהרשויות המקומיות והמועצות המקומיות מעסיקות את מספר עובדי הקבלן הגדול ביותר - 50 אלף עובדים, מחצית מכלל העובדים אצלן. עוד עלה מהבדיקה כי 26% מעובדי רכבת ישראל הם עובדי קבלן, 10% מעובדי נמלי ישראל ומחצית מעובדי רשות שדות התעופה. עוד התברר כי באוניברסיטאות מועסקים כ-1,200 עובדי קבלן, בעיקר בתחום הניקיון והאבטחה, וכי 8%-11% מעובדי הוראה (10-15 אלף מורים) בישראל הם "מורי קבלן" - מועסקים בתוכניות שמפעיל משרד החינוך דרך חברות ועמותות.

עובדי הקבלן יעבדו כרגיל בשביתה שנועדה להגנה על זכויותיהםצילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker