יחימוביץ': "המכרז המקוון לשירותי כ"א - מכירה פומבית באנשים"

לראשונה יתקיים מכרז מקוון למאבטחים, כאשר עד כה נעשה שימוש במכרזים אלו רק לסחורות ומוצרים; יחימוביץ': תקדים מסוכן ומבזה שיוביל לניצול והפרת חוק

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ' תובעת משר האוצר יובל שטייניץ ומסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן לבטל בדחיפות את המכרז המקוון שהוציאו במשותף משרד הבריאות והחשכ"ל למתן שירותי כוח אדם בתחום האבטחה, ואשר אמור להתבצע כבר מחרתיים.

שלי יחימוביץ'צילום: עופר וקנין

"מדובר במכירה פומבית לכל דבר. להבדיל ממכרז רגיל - הספקים מחוברים למערכת בשעת המכרז, ומתחרים ביניהם בזמן אמת, און ליין, על הצעת המחיר הנמוכה ביותר", מסבירה יחימוביץ' במכתבה. "כל זה הגיוני כאשר המכרז הוא על מוצרים: כיסאות, שולחנות, מחשבים, וכו', אלא שהפעם, באופן חסר תקדים, מדובר במכרז על בני אדם".

עוד כותבת יחימוביץ' כי, גם חסידי שיטת המכרזים ובכלל זה החשכ"ל לשעבר, ירון זליכה (שהנהיג את שיטת המכרזים המקוונים בשירות המדינה) פסלו מכל וכל את השימוש בשיטה זו במכרזי כוח אדם. "זאת משום שההחלטה על הזוכה מתקבלת במהירות, בלחץ, תוך מתן עדיפות כמעט בלעדית למכרז הזול".

היא התריעה כי "תקדים מסוכן נוסף הוא שבעוד שבמכרזים 'רגילים' לשירותי אבטחה מחייבת הוראת תכ"מ את ועדת המכרזים לבדוק את סבירות ההצעה ולפסול מכרזי הפסד כאשר ברור שאלה יגרמו להפרת חוקי עבודה וחוקי מגן של עובדי הקבלן, כעת אפילו נוהל מינימלי זה לא יחול, וכאשר יתקיימו ביקורות על זכויות העובדים בדיעבד, אם בכלל יתרחשו, כבר יהיה מאוחר מדי להחליף את קבלן כח האדם שזכה במכרז".

"אני קוראת לכם לעצור לאלתר את הסחר המקוון בבני אדם, ולחזור אל הרע במיעוטו: מכרז רגיל, שעה שהדברים נוגעים לבני אדם", הוסיפה.

יחימוביץ' הודיעה שתניח הצעת חוק שתאסור קיום מכרזים מקוונים כאשר מדובר בהעסקת בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker