לידיעת הסטודנט יאיר לפיד: "להקפיא לימודי דוקטורט ללא תואר ראשון" - קריירה - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לידיעת הסטודנט יאיר לפיד: "להקפיא לימודי דוקטורט ללא תואר ראשון"

ועדת החינוך של הכנסת קוראת להקפיא הקבלה לתוכניות בבר אילן שהבטיחו לימודים לתואר שלישי ללא תארים אקדמאים קודמים ■ מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה: אוניברסיטת בר אילן פעלה בניגוד לכללים

121תגובות

ועדת החינוך קראה בצהריים להקפיא את הקבלה לתוכניות בבר אילן שהבטיחו לימודים לתואר שלישי ללא תארים אקדמאים קודמים.

יוסי צבקר

באחרונה פורסם שהעיתונאי יאיר לפיד התקבל ללימודי תואר שני ושלישי בתוכנית המחייבת סיום תואר ראשון בהצטיינות, ללא תואר ראשון כלל. לפיד התקבל לתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות לתארים מתקדמים באוניברסיטת בר אילן, הנחשבת לאחת מתוכניות הדגל של המוסד, על סמך "הישגיו הספרותיים והעיתונאיים".

בחודש יוני האחרון התקבל לפיד ללימודי תואר שלישי, עליהם נכתב כי "על מנת להתקבל... נדרשת השלמת שתי שנות לימוד בתואר השני במסלול". עוד על פי תנאי הקבלה, לאחר השלמת שנתיים אלו, "יגישו הסטודנטים המעוניינים בדוקטורט הצעה לדוקטורט ובעקבותיה ייעשו לתלמידים מן המניין לתואר שלישי".

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו), מחה על היעדרם של נציגים מאוניברסיטת בר אילן בדיון ואמר כי היעדרם מאשר את חוסר התקינות של פעולתם.

הוא קרא לור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות) לגבש נוהל על פיו כל החלטה חריגה הנובעת מהתקנונים הפנימיים של האוניברסיטאות תועבר לאישור המל"ג שהיא הרגולטור.

משה ויגדור, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, אמר כי "לא ידענו על קיומה של התוכנית בבר אילן. התוכנית בניגוד לכללי המועצה להשכלה גבוהה". לדבריו, "בהתאם להנחיות מל"ג, לא יתקבלו ללימודים לתואר שני בתוכנית לימודים כלשהיא מי שאינם בעלי תואר ראשון. המוסדות רשאים לקבוע קריטריונים נוספים לקבלה, אך לא לגרוע קריטריונים".

לגבי הקבלה לתואר שלישי, אמר ויגדור כי על פי מדיניות המל"ג כמו גם מערכת ההשכלה הגבוהה בעולם, הקבלה לתואר שלישי חייבת להתבסס בין היתר על זכאות המועמד לתואר שני.

ויגדור הוסיף, כי בר אילן פעלה בניגוד לכללי המל"ג: "מדובר בחריגה מאוד בסיסית מסטנדרטים אקדמיים. תשובת בר אילן לבדיקתנו בעקבות הפרסומים היתה שלפי תקנון פנימי באוניברסיטה התוכנית מאושרת. תשובתנו לאוניברסיטה שזה לא נכון, כי האישור שלנו ניתן עם קריטריונים מאוד ברורים, שלא קיימים במקרה זה".

ויגדור הדגיש כי המל"ג תביא את הנושא של חריגת אוניברסיטת בר אילן לדיון בוועדה לפיקוח ואכיפה וכי עד אמצע פברואר האוניברסיטאות נדרשות להעביר אליה מידע בדבר תוכניות דומות, לשם הסקת מסקנות ונקיטת צעדים.

מילר הודיע בתחילת הדיון כי מדובר בישיבה עקרונית שאינה לגופו של אדם זה או אחר. "כבוד הסטודנט ורמת הלימודי במדינת ישראל עומדים על הפרק ואסור לנו לאפשר זילות של התואר הראשון".

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר כי :"אנחנו מצפים שהמל"ג לא תרפה מהעניין כי כאן מדובר על המעמד של האקדמיה הישראלית והמוניטין של האוניברסיטאות בישראל. אני חושב שנעשה כאן דבר שלא יעשה, שנראה לא טוב - בבחינת פרוטקציה לאנשים במסלולים מקוצרים - ולכאורה מתן טובת הנאה שעלותה כ-30 אלף שקל".

ח"כ עינת וילף (העצמאות) הסבירה כי "יש כאן לכאורה תחילה של מגמה להשיג רייטינג על חשבון העדר מצוינות אקדמית. מייצרים את התחושה שיש כאן מקום אטרקטיבי שכדאי ללמוד בו. ראוי לאפשר לסטודנטים שלומדים בתוכניות הללו לסיים את התואר בתנאי שיסיימו גם את התואר הראשון וכך להחזיר את עיקרון השוויון והמצוינות האקדמית".

סתיו ארז מהתאחדות הסטודנטים ציינה כי התאחדות הסטודנטים רואה בחומרה רבה את פרשיית התארים המתקדמים בבר אילן. לדבריה, זה לא מקרי שהפרשה אירעה בבר : "אין מידע בנוגע לבר אילן כי בבר אילן אין ממונה על חופש המידע ואין שקיפות".

ראש מנהל ור"ה (ועד ראשי האוניברסיטאות), דבורה מרגוליס, ציינה כי שישה מתוך שבעה מוסדות אקדמאים בישראל עומדים בכל התקנים, למעט בר אילן.

אוליבייה פיטוסי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם