מנכ"ל אקסלנס: "בעלי תפקידים לא יכולים לנצל את מעמדם בכדי להביע השקפות אישיות"

יו"ר כנס ספיר: "פיטוריו הם דוגמה לדרך שבעלי הון משתיקים ביקורת" ■ ג'ודי שלום: "שיתביישו באקסלנס; מה לא נכון בדבריו?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים463

דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס מסר בתגובה לדבריו של שלמה מעוז, שפוטר לאחר שאמר כי "ל": "הדיון בנושאים החברתיים הוא דיון לגיטימי וחשוב בשיח הציבורי בישראל, ויש זכות לכל אדם לרבות עובדי אקסלנס לדון בהם. עם זאת, עובדי גוף מוסדי מחויבים לסטנדרט של סגנון ודרך ארץ בהתבטאויותיהם באשר הן".

"בעלי תפקידים לא יכולים לנצל את מעמדם ותפקידם בכדי להביע השקפות אישיות בנושאים שאינם בעיסוקה של אקסלנס", הוסיף. "כגוף העוסק בניהול כספי ציבור חלה עלינו החובה להימנע מכול ערוב של עמדות אישיות בסוגיות אלה, ולהקפיד כי החלטותינו יעשו לפי פרמטרים מקצועיים ומבוססים בלבד. לצערי, האמירות של שלמה מעוז אתמול מצטרפות לשורה ארוכה של אמירות פוגעניות שלו בחודשים האחרונים כלפי מגזרים שונים בחברה הישראלית, ובכך ניצל את תפקידו הציבורי באקסלנס בכדי להביע את דעותיו האישיות".

מוקדם יותר היום, קיבל מעוז חיזוק דווקא מארז צפדיה, יו"ר כנס ספיר שבו השמיע מעוז את התבטאויותיו החריפות. "זכותו של מעוז להביע את דעתו ככלכלן גם אם היא איננה ערבה לאוזניים ומאתגרת", אמר צפדיה, ראש המחלקה למינהל ומדיניות ציבורית במכללה האקדמית ספיר, והדגיש כי הדברים נאמרים בשמו ולא בשם המכללה כולה כרגע.

דוד ברוך, מנכ"ל אקסלנס נשואהצילום: עופר וקנין

צפדיה הוסיף כי "יש לאפשר השמעה של דעות אלטרנטיביות והן חלק מהותי מכל דיון אקדמי. אני מבקש להביע מורת רוחי מהצעד שנקטה אקסלנס נשואה, שיש בה כדי לפגוע בחופש הביטוי בישראל. זוהי דוגמה חיה לדרך שבה בעלי הון משתמשים בכוחם על מנת להשתיק ביקורת. אין ספק שחברה דמוקרטית אינה יכולה לסבול השתקה שכזו".

עוד אמר צפדיה כי הוא "מגנה את הצעד שנקט בית ההשקעות ומבקש להדגיש שההתמקדות של התקשורת בדברים אלה מסיחים את הדעת מקיום דיון רציני ומעמיק בתוכנו וכוונותיו של הכנס שמטרתו לתת ביטוי לדרישות העממיות שעלו במחאה החברתית החולפת ובזירה הפוליטית".

הדברים של צפדיה עוררו תגובות רבות באולם, כשרבים מהנוכחים הביעו תמיכה בעמדה שהביע ובמעוז ואילו אחרים צעקו כי טוב עשו באקסלנס נשואה שפיטרו את מעוז על התבטאויותיו שכן הוא הפעיל שיקול דעת אומלל.

ארז צפדיהצילום: לימור אדרי

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, התייחס אף הוא לדברים ואמר "אני מקווה שלא אהיה פחות מעניין ושמחר אשאר בתפקידי. במפגשים מהסוג הזה חשוב לא רק להתרפק על העבר אלא גם להתייחס אל מה שצופן העתיד".

אקסלנס מסרו היום תבגובה כי "אנו מאמינים בזכותו של עובד ועובד לאחוז בכל דעה והשקפה באשר היא, אך למנהלי כספי ציבור אין הסמכות לערבב את השקפותיהם האישיות בעיסוקם. חובתנו לעמיתים היא לענייניות, למקצועיות וליושרה".

"הסתה שקרית נגד הקיבוצים"

מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, תוקף בחריפות את דבריו של הכלכלן שלמה מעוז כנגד חברי ההתיישבות העובדת: "דבריו הנלוזים של מעוז כנגד ההתיישבות העובדת הם הסתה שקרית כנגד למעלה מ-200 אלף אזרחים המתגוררים במאות יישובי הפריפריה, ומסמנים בישיבתם שם את גבולות המדינה, מקיימים מערכת חיים יצרנית שלמה, בתוכה עיבוד למעלה מ-2 מיליון דונם שטחים חקלאיים.

ג'ודי ניר מוזס

"לא נהיה שק החבטות של אנשים מתוסכלים המונעים משיקולים זרים ואישיים", אמר מזכיר התנועה הקיבוצית, בפתיחתה של ועידת התנועה הקיבוצית, בה משתתפים כ-500 נציגי קיבוצים, הבוקר בסמינר אפעל. 

גם ג'ודי בעד מעוז: שיתביישו

מי שציפה שאשת התקשורת ג'ודי שלום ניר מוזס לא תגיב גם היא , הכלכלן הראשי של אקסלנס נשואה שפוטר אתמול לאחר שטען כי בנק לאומי הוא בנק של לבנים, התבדה כמובן.

מוזס שלום צייצה היום תגובת תמיכה לדבריו של מעוז במכללת, וכתבה בטוויטר שלה: "שיתביישו באקסלנס שפיטרו את מעוז. מה לא נכון בדבריו? שבעליון רוב אשכנזי מובהק? שלאומי נשלט על ידי אשכנזים? שהקרקעות נשדדו על ידי הקיבוצים? מה בדיוק שקר?"

דבריה הציתו דיון בין עוקביה בטוויטר, כאשר אחד מהם הציע לה להביע את תמיכתה גם שמוקדש לשלמה מעוז.

בהמשך, מוזס שלום גם יוצאת נגד מערכת החינוך הישראלית, כשאומרת שהיא "מתה שהילדים שלי יסיימו תיכון כדי להוציא את כל המוגלה על מערכת החינוך הישראלית, או יותר נכון על הבדיחה העלובה שנקראת יום לימודים בתיכונים".

כאשר תקפה את עיתונאי "עובדה", גם כן בחשבון הטוויטר שלה, על כתבה שהציגה אותה כעשירה ורהבתנית. מוזס כינתה את עיתונאי התכנית בן שני כ"עלוב, במאי קנאי ואלק אומנותי בגרוש. בקיצור נוכל מקצועי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker