הכנסת אישרה דחייה בהעלאת גיל הפרישה לנשים ל-2017

דליה איציק: חוק זה סותם את הגולל לפחות ב-5 השנים הבאות על ניסיונות האוצר לפגוע בציבור הנשים ולהדירן מזכויות הפנסיה שלהן; שטייניץ - "זה ניצחון הפופוליזם על השכל הישר"

צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הדוחה את העלאת גיל הפרישה המדורג לאישה מגיל 62 לגיל 64, כך שתחל בשנת 2017.

עוד נקבע, כי יתוקן בהתאמה גם חוק הביטוח הלאומי, כך שאישה שתגיע לגיל 62 במהלך 5 השנים הקרובות תוכל לתבוע גמלת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי.

צילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ (הליכוד), אמר בנאומו במליאה, כי נתון שיש לקחת בחשבון הוא שיעור הנשים בקבוצת הגיל 60-64 שלא משתתפות בכוח העבודה, העומד על כ-58%. לפיכך, העלאת גיל הפרישה תגרום לנשים שצברו זכויות בקרן פנסיה פגיעה נוספת בגובה הקצבה, בשיעור של כ-12% (6% על כל שנה של משיכה מוקדמת) לפי הוראות החוק כיום ובמידה ותבחר בפרישה מוקדמת.

בנוסף, העלאת גיל הפרישה תרחיק מהן את האפשרות לתבוע קצבת זקנה מהביטוח הלאומי על כל המשתמע מכך עבור נשים שלא צברו זכויות בקרן פנסיה. המשמעות היא גזירת רעב על נשים מבוגרות - והוועדה לא הסכימה לכך".

לדבריו, "עמדה זו של הוועדה מקבלת משנה תוקף מנתוני המוסד לביטוח לאומי, לפיהם מספר הנשים בגילאים 62 ו-63 שזכאיות לקצבת זקנה עומד על כ-45 אלף ובנוסף כ-600 נשים בגילאים 62 ו-63 יהיו זכאיות לגמלת סיעוד. על כן, לפי הוועדה, יש להניח שבחמש השנים הקרובות החלטת הכנסת להשאיר את גיל הפרישה על גיל 62 יאפשר להציל קרוב ל-45 אלף נשים מחרפת רעב ולאפשר לנשים שיהיו סיעודיות בגיל האמור לקבל גמלת סיעוד".

שר האוצר, יובל שטייניץ (הליכוד) עלה לדוכן לאחר אישור החוק ואמר כי "הכנסת הלכה כאן לאחור, נגד ההיגיון הכלכלי והתעסוקתי. זה ניצחון הפופוליזם על השכל הישר. זה לא סוג ההצבעות שיאפשרו לנו לשמור על ההישגים של הצמיחה הכלכלית ואחוז האבטלה הנמוך. אני לא שותף למסיבה הפופוליסטית שהתרחשה כאן לפני כמה רגעים".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה: "אישור החוק לדחיית העלאת גיל הפרישה בחמש שנים הוא הישג גדול לנשים בישראל ומביא עמו רוח של שינוי דרמטי בסדרי העדיפויות הלאומיים. הצבעת הכנסת בעד החוק היא ניצחון במאבק למניעת הפגיעה בנשים העובדות ומבהירה כי גיל הפרישה לא יעלה כל עוד לא הצליחה המדינה לצמצם את הפערים בין גברים לנשים בשוק התעסוקה".

ח"כ דליה איציק, יו"ר סיעת קדימה, אמרה כי מדובר בחוק המהווה הישג חשוב ומשמעותי ביותר עבור ציבור הנשים במדינת ישראל: "מהיום כל אישה עובדת מעל גיל 62 חופשיה לבחור בעצמה מתי לצאת לפנסיה. חוק זה סותם את הגולל לפחות בחמש השנים הבאות על ניסיונות האוצר לפגוע בציבור הנשים ולהדיר אותן מזכויות הפנסיה שלהן". ח"כ איציק הוסיפה ואמרה שעבורה מדובר בהישג אישי החשוב ביותר מאז תחילת כהונתה של הכנסת ה-18.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker