בלעדי

משרד המדע מתכנן להשקיע 120 מיליון דולר בפיתוח מחקר

המשרד יעניק בשנים הקרובות מענקי מחקר מוגדלים לחוקרים בתחומי מדעי המוח, מחשוב-על, מדעי הים ותחליפי נפט

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1

>> משרד המדע משנה את מדיניות ההשקעה שלו בעידוד המחקר בתחומים המוגדרים כתחומי מחקר בעדיפות לאומית.

בשלוש השנים הקרובות ישקיע המשרד כ-120 מיליון שקל מתקציבו בפיתוח ועידוד המחקר בארבעה תחומים - מדעי המוח, מדעי הים, מחשוב-על ותחליפי נפט לתחבורה. זאת, כחלק מתקציבו לפיתוח המחקר והמדע בכלל התחומים.

דניאל הרשקוביץ
דניאל הרשקוביץ

המשרד ישקיע מדי שנה כ-40 מיליון שקל בנושאים אלה בדרכים שונות, לעומת 20 מיליון שקל לשנה שהוקצו בשנים האחרונות, כשבכל אחד מהתחומים יושקעו 10-12 מיליון שקל בשנה. תחומי המחקר נבחרו על ידי ועדת מומחים בראשות המדען הראשי של המשרד, פרופ' דניאל ויס. הוועדה קבעה כי מדובר בתחומים "בעלי ההשפעה הממשית הגדולה ביותר על חיינו בעתיד הקרוב".

המשרד יפתח את התחומים באמצעות מימון מחקרים, מלגות לסטודנטים בתארים מתקדמים, הקמת מרכזי ידע לחוקרים שיצודיו בתשתית מחקר מתקדמת, ובאמצעות עידוד שיתופי פעולה מחקריים של מדענים בישראל ובחו"ל.

"מטרת ההשקעה בתחומים אלו היא להגדיל משמעותית את הידע הקיים וכן לבנות את העתודה הבאה של מדענים כדי להתמודד עם אתגרי העתיד", אמר שר המדע והטכנולוגיה פרופ' דניאל הרשקוביץ, בהתייחסו לתוכנית באחרונה.

המשרד מסביר כי ההחלטה להשקיע בתחום מדעי המוח התקבלה "על רקע ההזדקנות המואצת של האוכלוסייה, המגבירה את הצורך במציאת פתרונות למחלות ניווניות שמקורן במוח - כמו פרקניסון ואלצהיימר. המחקר בתחליפי נפט נועד לנסות למצוא תחליפים שיאפשרו לנתק את התלות של ישראל במקורות נפט ממדינות ערב, ואילו המחקר במדעי הים נועד כדי לפתח מגוון נושאים, בהם הפקת משאבים כמו גז, דלק ומזון, ומחקר בנושא איים מלאכותיים. ההשקעה של משרד המדע בתחומי המחשוב תתמקד בבינה מלאכותית, מחשוב מתקדם ומחשוב ענן".

המשרד משקיע מדי שנה בפיתוח ועידוד תחומי מחקר בעלי עדיפות לאומית, כחלק מתקציבו לעידוד המחקר והמדע בישראל, אך זו הפעם הראשונה שבה הוא מתמקד בארבעה תחומים בלבד. תקציב המשרד לעידוד ארבעת תחומי המחקר יאפשר הענקת ארבעה-חמישה מענקי מחקר מדי שנה לחוקרים בסך של 2 מיליון שקל לכל מענק, והענקת שש מלגות מדי שנה בסך 250 אלף שקל לסטודנטים לתארים מתקדמים בשלוש השנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום