רק 38.5% מבתי הספר העל יסודיים החרדים מלמדים אנגלית

רק כ-40% מבתי הספר העל תיכוניים החרדים לומדים עברית, לשון וספרות ■ המקצוע היחיד שנלמד בכל בתי הספר החרדים העל יסודיים הוא תנ"ך

ליאור דטל
ליאור דטל

סקר מיוחד שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עבור משרד החינוך חושף תמונת מצב מדאיגה על לימוד מקצועות הליבה בבתי הספר במגזר החרדי. לפי הסקר, רק ב-75%-85% מבתי הספר העבריים בישראל מלמדים את רוב לימודי הליבה - בשל השיעור הנמוך של בתי ספר במגזר החרדי שמלמדים מקצועות אלו. במגזר הערבי כל בתי הספר מלמדים את מקצועות הליבה. סקרים דומים נערכו על ידי הלמ"ס בשנים 1988, 1995 ו-1996 - אך זוהי הפעם הראשונה בה נכללים בסקר זה גם בתי ספר חרדים.

מקצועות הליבה הם מתמטיקה, אנגלית, היסטוריה, גאוגרפיה, בטיחות בדרכים, מולדת, אזרחות, מדע וטכנולוגיה וכישורי חיים – מקצוע שמטרתו להכין את התלמידים להתמודדות עם החיים הבוגרים והשתלבות בחברה. בחינוך העברי יש חובה ללמד גם תנ"ך, ספרות, לשון ועברית ואילו בחינוך הערבי יש ללמד ערבית ועברית כשפה שנייה.

צילום: אי-פי

100% לפי הסקר, מבתי הספר העל יסודיים בחינוך הממלכתי ובחינוך הממלכתי דתי מלמדים את כל מקצועות הליבה. עם זאת, רק 20.6% מבתי הספר העל יסודיים בזרם הממלכתי דתי מלמדים ערבית, וכך 68.2% מבתי הספר התיכונים בזרם הממלכתי.

לעומת זאת, 100% מבתי הספר העל יסודיים הערבים מלמדים עברית. תורה שבעל פה הוא מקצוע שנלמד בכ-97% מבתי הספר התיכונים בזרם הממלכתי דתי, לעומת 11% בלבד בזרם הממלכתי. רוב מקצועות הליבה נלמדים בכל בתי הספר במגזר הערבי פרק למקצועות למקצועות לשון (44.4%), ספרות (46.4%), ותנ"ך (5.2%).

במערכת החינוך החרדית המצב שונה - תנ"ך הוא מקצוע הלימוד היחיד שנלמד ב-100% מבתי הספר החרדים, שבשלב החינוך העל יסודי מורכבים מסמינרים לבנות, שבחלק גדול מהם לומדים את רוב מקצועות הליבה, ואף מגישים את התלמידות למבחן מקביל למבחן הבגרות, וישיבות קטנות המיועדות לבנים – הפטורים מילימודי ליבה בעקבות חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים מ-2008. השבוע דחתה ועדת השרים לחקיקה, חוק שהוגש על ידי מספר חברי כנסת, שיישומו היה מביא לביטול הפטור מלימודי ליבה לישיבות הקטנות.

רק 41.3% מבתי הספר העל יסודיים בחברה החרדית מלמדים מתמטיקה ו-38.5% מלמדים אנגלית. כ-30% מהם מלמדים אזרחות וגאוגרפיה. כ-41% מלמדים ספרות ו-43.34% מלמדים לשון. רק 42% מבתי הספר העל יסודיים החרדים מלמדים עברית.

במגזר החרדי מקצועות הליבה נפוצים פחות גם בשלבי החינוך המוקדמים יותר של בתי הספר היסודיים – המקצועות ספרות, מדע וטכנולוגיה, לשון, עברית, אנגלית, ומתמטיקה נלמדים בכל בתי הספר היסודיים של החינוך העברי - בזרם הממלכתי והממלכתי דתי אך אינם נלמדים בכל בתי הספר בחינוך החרדי. כך, נמנע מחלק גדול מהתלמידים במגזר החרדי חומר לימוד בסיסי, שנלמד בכיתות הנמוכות ביותר. מקצוע המתמטיקה נלמד ב-83% מבתי הספר היסודיים במגזר החרדי ואנגלית רק ב-53.6% מבתי הספר.

התלמידים במחצית מבתי הספר היסודיים במגזר החרדי לא לומדים מולדת, חברה ואזרחות ורק 31% מהם לומדים מקצועות מדע וטכנולוגיה ברמה הבסיסית. המקצועות האלה נלמדים גם ברוב בתי הספר הערבים בחינוך היסודי פרט ללשון – שנלמד רק ב-45.5% מבתי הספר הערבים, עברית – שנלמדת בכ-62% מבתי הספר במגזר הערבי, ספרות (45%) ותנ"ך – שנלמד ב-1% מבתי הספר היסודיים במגזר הערבי.

שיעור הלימוד של מקצועות הליבה

לעומת זאת, 100% מבתי הספר הערבים בחינוך היסודי מלמדים עברית כשפה שנייה. בבתי הספר הישראלים רק כ-29% מלמדים ערבית - בעיקר בחינוך הממלכתי -22.3%. המקצוע ערבית כמעט ואינו נלמד בזרם הממלכתי דתי היסודי - רק ב-2.5% מבתי הספר. בבתי הספר היסודיים מקצוע אזרחות נלמד ב-38% מבתי הספר המגזר הערבי, אך בחינוך העברי המקצוע נלמד בכ-17%.

הסקר מעלה תמונת מצב מדאיגה בקשר למספר בתי הספר העל יסודיים המאפשרים לתלמידים הלומדים בהם ללמוד מקצועות מדע וטכנולוגיה, כמקצועות בחירה בבתי הספר התיכונים. רק 46.7% מבתי הספר מלמדים כימיה כמקצוע בחירה מורחב לבגרות, ורק 62.4% מלמדים מדעי המחשב. כ-55.5% מבתי הספר מלמדים מדע וטכנולוגיה ו-64% ביולוגיה.

מהסקר עולה כי אפשרויות הבחירה האלה קיימות יותר במערכת החינוך הערבית: ב-92% מבתי הספר התיכונים הערבים ניתן ללמוד ביולוגיה, וכך גם מלמדים 80% מבתי הספר כימיה ומדעי המחשב כש-84% מאפשרים לתלמידים לבחור מקצועות מדע וטכנולוגיה.

בסקר השתתפו כ-3,300 בתי ספר בזרמי החינוך השונים, בשלבי החינוך היסודי עד התיכונים, במטרה לחקור את שירותי החינוך והרווחה במוסדות החינוך. הסקר, שהוזמן ומומן על ידי משרד החינוך, נערך בשנת הלימודים תשס"ח (2007-2008). השתתפו בו 2,048 בתי ספר יסודיים (780 בזרם הממלכתי, 366 בזרם הממלכתי דתי, 467 במגזר החרדי ו-415 במגזר הערבי) ו-1,248 בתי ספר על יסודיים (453 בזרם הממלכתי, 233 בזרם הממלכתי-דתי, 312 בזרם החרדי ו-250 מהמגזר הערבי).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker