קפיצת מדרגה בשירות: הביצועים של עובדי המדינה יימדדו והמצטיינים יתוגמלו

הממשלה תתבקש לאשר היום את המלצות ועדת טרכטנברג לשיפור שירות המדינה ■ נציב שירות המדינה, משה דיין, יעמוד בראש ועדה לרפורמה בניהול ההון האנושי ■ מנכ"ל משרד ראש הממשלה יעמוד בראש ועדה לשיפור עבודת המטה ויכולות הביצוע של המשרדים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

>> יותר מחודש לאחר שאישרה את פרק המסים בהמלצות ועדת טרכטנברג, צפויה הממשלה לאשר היום את פרק התחרות בהמלצות הוועדה. פרק זה עוסק בקידום התחרות במשק, במטרה להפחית את יוקר המחיה. בתוך כך צפויה הממשלה לאשר היום גם את המלצות ועדת טרכטנברג לשיפור שירות המדינה. הדיון בנושאים מעוררי המחלוקת נדחה.

משה דיין, נציב שירות המדינהצילום: TheMarker

לפי הבטחות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, המלצות ועדת טרכטנברג היו אמורות לצאת לדרך ב-1 בינואר 2012. בשל האיחור באישור ההמלצות בממשלה נראה כי דו"ח טרכטנברג כולו או רובו לא ייצא לדרך בתחילת 2012, כפי שהוועדה קבעה וראש הממשלה הבטיח.

בהצעת המחליטים שתעלה היום לדיון בממשלה, ידונו השרים בהצעת החלטה שגיבש נציב שירות המדינה, משה דיין, "לשיפור מנגנוני ניהול ההון האנושי בשירות המדינה". לפי ההצעה תוקם ועדה, בראשות הנציב ובהשתתפות המנכ"לים של משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, הממונה על התקציבים, היועץ המשפטי לממשלה והממונה על השכר, וכן שני נציגי ציבור בעלי ניסיון משמעותי בתחום הניהול או האקדמיה (שימונו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר) לגיבוש תוכנית מפורטת לרפורמה בניהול ובפיתוח ההון האנושי בשירות המדינה. התוכנית תגובש ותוגש לממשלה תוך 120 יום ("תוכנית 120 הימים").

הוועדה אמורה לפעול להתאמת ההון האנושי בממשלה לאתגרים העומדים בפניה. בין היתר תבחן הוועדה כלים להשגת גמישות מהותית בסדרי העסקת עובדים בשירות המדינה, באופן שיאפשר גיוס עובדים איכותיים ותגמול המצטיינים, על בסיס תהליכי מדידה והערכה שיטתיים, בצד הליכי פיטורים אפקטיביים.

על פי המוצע בהמלצותיו של דיין, נציבות שירות המדינה תיהפך לגוף מוביל בקביעת נורמות וכללים בתחום ניהול ההון האנושי העוסק בהדרכה ובהפעלה של מנגנוני פיקוח ובקרה על משרדי הממשלה. כמו כן קובעות ההמלצות כי הנציבות תהיה מופקדת על ניהול הסגל הבכיר בשירות המדינה במטרה לחזק אותו. במסגרת זו תפעל הנציבות להגברת כישוריהם ומעמדם המקצועי של המנהלים הכללים של משרדי הממשלה וכן תרכז את איתור הסגל הבכיר, גיוסו, הכשרתו, ותכנון מהלך שירותו.

ההצעה להקמת הוועדה בראשות נציב שירות המדינה מתבססת על המלצות ועדת קוברסקי מ-1989, המלצות ועדת טרכטנברג והניסיון שנצבר במדינות אחרות. כל אלה ברוח המאפיינים הנדרשים על ידי OECD. נציב שירות המדינה, דיין, אמר בסוף השבוע: "המתווה המוצע לרפורמה כולל היערכות מחודשת ומתקדמת, הן במובן המבני והן במובן התפקודי, למימוש החזון והייעוד של הנציבות לשנים הבאות".

לדברי דיין, הנציבות נדרשת למצב את עצמה מחדש כרשות מטה מרכזית המופקדת על ניהול משאבי האנוש בשירות המדינה וכגורם תורתי, המסייע ומתווה עקרונות ודרכי פעולה בתחומי אחריותו לשאר משרדי הממשלה. לצורך זה יש לחזק את יכולות הניהול של המשרדים, באופן שיבטיח הענקת שירות איכותי יותר הן לדרג הנבחר והן לציבור.

בנספח להמלצות דיין מוצג מתווה לרפורמה שגיבש נציב שירות המדינה. המתווה קובע שלוש מטרות לרפורמה: קידום המינהל, הניהול וההון האנושי; מיצוי פוטנציאל ההון האנושי; חיזוק הממד הערכי והפנמת האתוס של שירות המדינה.

הנספח מדגיש כי תיקבע מתכונת חדשה וממוחשבת להערכת התפקוד של כלל העובדים בשירות המדינה על בסיס תפוקות ותוצאות. כל העובדים יוערכו ויקבלו משוב על עבודתם ממנהליהם אחת לשנה לפחות. הערכת העובד תיעשה תוך שקיפות מלאה בשיתוף העובד, ותתייחס ליעדים ולמשימות של העובד לצורך ביצוע המוטל עליו ולמימוש תוכנית העבודה השנתית של היחידה. עובדים מצטיינים יתוגמלו כספית ויקודמו במהירות במדרג שירות המדינה.

פרק חשוב אחר בהמלצות ועדת טרכטנברג שיובא לאישור הממשלה היום מתייחס לחיזוק יכולות המשילות, התכנון והביצוע של הממשלה. מוצע כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה יעמוד בראש צוות לגיבוש תוכנית אופרטיבית לשיפור עבודת המטה ויכולות הביצוע של משרדי הממשלה. בצוות ישתתפו מזכיר הממשלה, המנכ"לים של משרדי המשפטים, האוצר, התמ"ת והרווחה, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ, הממונה על התקציבים, היועץ המשפטי לממשלה, נציב שירות המדינה, החשבת הכללית, ושני נציגי ציבור שימונו על ידי ראש הממשלה.

הצוות יגיש את המלצותיו האופרטיביות לממשלה תוך 120 יום. ההמלצות יכללו שינויי חקיקה במטרה לחזק את סמכויות הביצוע של משרדי הממשלה, תוך יצירת מתאם בין סמכות לאחריות, וכן מתן כלים ומנגנונים אפקטיביים לישוב מחלוקות בין משרדיות ולשיתוף פעולה ביניהם.

בהנחה שהממשלה תאשר את הנושאים שיובאו בפניה, ייוותרו לה לאישור עוד שני פרקים בהמלצות ועדת טרכטנברג ובהם שורה של נושאים כבדי משקל, חלקם מעוררי מחלוקת, כמו הקיצוץ בביטחון (3 מיליארד שקל ב-2012 ובסך הכל 15 מיליארד ב-5 השנים הקרובות) וביצוע ההמלצות בתחומי החינוך, הדיור, שוק העבודה, חרדים, מענקים להורים לילדים עד גיל 3, מיעוטים, שירותים חברתיים, ומדיניות פיסקלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker