"במשך 50 שנה - ההסתדרות הרסה את עובדי ישראל"

דניאל דורון, מנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי, חושב כי השביתה היא אמצעי ציני של ההסתדרות למנוע מהממשלה לקדם את המלצות ועדת טרכטנברג

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

הכלכלן ומנהל המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי דניאל דורון רואה בשביתה שבה פתחה ההסתדרות היום אמצעי ציני שמטרתו למנוע מהממשלה לקדם את המלצות ועדת טרכטנברג לטיפול בריכוזיות במשק. זאת לדבריו מכיוון שהאינטרס של ההסתדרות הוא "להגן על המונופולים במשק".

דניאל דורון

דורון מסביר כי "ההסתדרות היא פדרציה של מאפיות וארגונים מונופוליסטיים בתחום החשמל, המים והבנקים, שמנפחים את השכר של עובדיהם על חשבון העובדים האחרים, וכשמחלקים את העוגה נשארים רק פירורים לאחרים.

"ההסתדרות מתלבשת בכל מיני מסכות, והיא שתרמה להיווצרותם של עובדי הקבלן", קובע דורון. "כולנו צריכים לשאול את עצמנו מדוע מדינה כמו ישראל, שיש לה את ההון האנושי הכי טוב בעולם ושהשקיעו בה לאורך השנים מאות מיליארדי דולרים, מציגה תפוקה שהיא שני שלישים מזו של האמריקאי הממוצע, שמשכורתו של העובד בה עלובה והוא בקושי גומר את החודש. מדוע זה קרה? מכיוון שבמשך 50 שנה ההסתדרות קבעה את חוקי העבודה, שלטה בפנסיה, הגיעה לסף פשיטת רגל והרסה את עובדי ישראל".

את המניע לשביתה מסביר דורון באופן הבא: "ההסתדרות יצאה לשביתה כדי להכניס את המשק לכאוס וכך הממשלה לא תוכל לטפל בריכוזיות. אחרת איזו סיבה יש לה לצאת לשביתה? ומה פתאום עכשיו? זה חוסר אחריות משווע. ברור לכל מי שאיננו עיוור שגם ישראל עלולה להיכנס לסחרור עקב מצב הכלכלה העולמית, ודווקא כעת יו"ר ההסתדרות עופר עיני יוצא לשביתה? שכשנגיע לשעה הקשה מי יסבול? לא עשירי הארץ כי אם עובדי ישראל שלא גומרים את החודש. המשק מלא בבעיות, ועובדי הקבלן הם רק אחת מהן. ההסתדרות יצרה מצב שבו עובדי הבנקים משתכרים פי שבעה מהשכר הממוצע במשק ולמי שזקוקים למשכורות יסוד לא נשאר דבר".

הפתרון לעובדי הקבלן לדעת דורון טמון במעבר לשוק עבודה גמיש - כלומר שבירת דפוסי העבודה הנשענים על הסכמים קיבוציים נוקשים בחסות ההסתדרות. "כשהמשק יצמח תהיה דרישה עצומה לעובדים מכל הסוגים".

תגובת ההסתדרות: ההסתדרות חרטה על דגלה לצמצם את מספר עובדי הקבלן וגם השתלחות של כלכלן כזה או אחר לא ירפו את ידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker