עסקים במגזר הערבי מתלוננים על תחרות גוברת - ולא על המצב הביטחוני או אפליה

סקר של מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת מעלה חשש מגל של סגירת עסקים ערביים בשל התגברות התחרות מרשתות שיווק יהודיות - שידחקו החוצה את העסקים המקומיים הקטנים

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> קשיים בקבלת מכרזים, קשיים בנגישות לשיווק במגזר היהודי והמצב הביטחוני - שלושת הגורמים האלה, המייצגים את האפליה של המיעוט הערבי בישראל, כמעט שאינם מטרידים את בעלי העסקים הערביים. ממצא מפתיע זה עולה מסקר של מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת שסקר את החסמים להתפתחות הפעילות העסקית בקרב האוכלוסייה הערבית.

הסקר, שנערך אחת לרבעון ומקיף 1,000 עסקים ערביים, הוא סקר חדש שהחל התמ"ת לערוך. מטרתו היא לסייע למקבלי החלטות כלכליות בממשלה, ולקבל מידע טוב יותר על מצבה העסקי של האוכלוסייה הערבית בישראל.

ממצאי הסקר מחדדים את עומק הפערים בין עסקים באוכלוסייה הערבית לעסקים באוכלוסייה היהודית. מרבית הפערים האלה הם ידועים וצפויים - העסקים הערביים הם בעיקר עסקים קטנים (77% מהם קטנים מאוד לעומת 66% מהעסקים היהודיים), הם ממוקדים בעיקר בענפים מסורתיים (בינוי ומסחר), וחלקם בתעשייה הטכנולוגית קטן מאוד (1.4% מהעסקים הערביים עוסקים בטכנולוגיה עילית, לעומת 7.8% מהעסקים היהודיים). כמו כן כמעט שאין עסקים ערביים בתחום הפיננסים, והרוב המוחלט של העסקים הערביים (77%) ממוקם בצפון.

לא צפויים, עם זאת, היו ממצאי הסקר בנוגע לחסמים המעיקים על התפתחות העסקים הערביים. בניגוד גמור למצופה, שלפיו העסקים הערביים ילינו על האפליה נגדם בקבלת מכרזים ועל היעדר נגישות לאשראי בנקאי (תחום נוסף שבו העסקים הערבים נתפשים כמופלים), התברר כי סוגיות אלה כמעט שאינן מטרידות את העסקים הערביים. רק 36% מהעסקים הערביים תלו את הסיבות הביטחוניות כחסם להתפתחותם, רק 33% דיווחו על קשיים בנגישות ושיווק למגזר היהודי ורק 23% על קשיים בקבלת מכרזים במשרדי הממשלה.

בראש רשימת החסמים המאיימים על העסקים הערביים בישראל עמדו שני חסמים - התגברות התחרות (73%) ומחסור בהזמנות לשוק המקומי (60%). שני הגורמים כאחד מעידים על בעיות עסקיות של התגברות התחרות.

על אף שיש כאן צד חיובי - העסקים הערביים מתלוננים על קשיים תחרותיים, ולא על אפליה נגדם - בתמ"ת מודאגים מהממצא הזה. להערכתו של בני פפרמן, ראש מינהל מחקר וכלכלה בתמ"ת, חוסר הביטחון של העסקים הערביים מלמד על התגברות התחרותיות ביישובים הערביים, כנראה בעקבות חדירה גוברת של רשתות השיווק היהודיות החזקות והגדולות לערים הערביות. מאחר שמרבית העסקים הערביים הם עסקים קטנים בתחום המסחר, הרי שחדירת רשתות המסחר היהודיות הגדולות מהווה איום קיומי ממשי על עסקים אלה.

"ככל הנראה המגזר הערבי עומד בשנים הבאות לסבול מקצב גדל והולך של סגירת עסקים קטנים, בעיקר עסקים משפחתיים", אומר פפרמן. "מדובר בגל שני של הצטמצמות במקומות העבודה, הנובע מסגירת אותם עסקים, והוא בא לאחר גל קודם שנמשך 15 שנה בעקבות סגירת מקומות עבודה שבהם עבדו ערבים בתחומי הטקסטיל וההלבשה. יוצא מכך, שהמדיניות הכלכלית חייבת לקחת זאת בחשבון, ושקצב הגידול של מקומות עבודה חדשים יהיה חייב להיות גבוה הרבה יותר מכפי שהערכנו".

פפרמן מצביע על עוד נקודות מדאיגות. 80% מהעסקים בתחום הבינוי, אחד הענפים שהעסקים הערביים מרוכזים בו, דיווחו על התגברות התחרותיות. פפרמן קושר זאת להתגברות העסקת עובדים זרים בבניין, שגורמת לכך שקבלנים מעדיפים להעסיק עובדים זרים מאשר לשכור שירותים של קבלני משנה ערבים.

המחסום השלישי שציינו העסקים הערביים הוא קושי למצוא עובדים מקצועיים. גם ממצא זה מפתיע, ומבטא שוב את החדירה הגוברת של המגזר העסקי היהודי לתוך המגזר הערבי. במקרה זה, מדובר ככל הנראה בהתגברות ההעסקה של אנשי מקצוע ערבים בידי חברות בבעלות יהודית, המציעות תנאי שכר משופרים - דבר שמותיר את העסקים הערביים במצב של מחסור באנשי מקצוע.

הסקר המלא של מינהל מחקר וכלכלה יוצג ביום שלישי בחיפה במסגרת יום עיון בנושא "קידום התעסוקה הערבית ושילובה השוויוני בכלכלה הישראלית". ביום העיון, שיעסוק גם בקידום תעסוקת אקדמאים ערבים, ישתתף שר התמ"ת שלום שמחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker