אפס במשאבי אנוש: ממשלה של מקורבים וממלאי מקום

לאחר שנים שבהן נציבי שירות המדינה לחמו במינויים הפוליטיים, הפוליטיקאים איבדו את הבושה - ומציגים את מינוי המקורבים למשרות בשירות הציבורי כמימוש של אידיאל המשילות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: Gali Tibbon / POOL New/רויט
טלי חרותי-סובר
טלי חרותי-סובר

מינויים פוליטיים הם מהרעות החולות של המגזר הציבורי. הם נהפכו לחלק בלתי נפרד מהתנהלות הממשל בישראל, ומנגד עוררו מאבקים ציבוריים ומשפטיים.

לאחר שנים שבהן נציבי שירות המדינה לחמו במינויים הפוליטיים, ואף הוקמו לא מעט מחסומים כדי למנוע אותם, הפוליטיקאים איבדו שוב את הבושה - ואף הציגו את רצונם למנות מקורבים למשרות בשירות הציבורי כמימוש של אידיאל המשילות. הממשלה הנוכחית, כך נראה, עושה ככל יכולתה כדי לנפץ חסמים ולהיטיב עם מקורבים רבים ככל האפשר.

השיטות מגוונות. חלק מהמינויים מתאפשרים באמצעות מוסד משרות האמון, ואחרות מולבנות על ידי נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ, הנחשב חלש ואינו מגלה עניין להתעמת עם הדרג הפוליטי. בחודשים האחרונים מאפשר הרשקוביץ מינוי של לא מעט בעלי תפקידים ללא מכרז, לבקשת השרים. באופן הזה עוקפת הנציבות את החסם המרכזי שקבעה היא עצמה כנגד מינוי מקורבים.

דניאל הרשקוביץצילום: אוליבייה פיטוסי

במגזר הציבורי, מינוי עובדים לתפקידים בכירים דורש בדרך כלל עריכת מכרז, שאמור לאפשר לכמה שיותר אנשים ראויים להיבחן לתפקיד, ולמנוע מינוי של מקורבים רק בשל קרבתם לצלחת. עבור תפקידים בכירים יותר נדרשת ועדת איתור, שאמורה לעצור כל מינוי לא ראוי - למשל כזה של אנשים בעלי זיקה פוליטית או קרבה יתרה לשר. כשהנציבות חלשה, השרים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם, ו"להתגבר" על חובת המכרז וגם על ועדות איתור. דרישותיהם מהנציבות, שבעבר לא היו נענות, הופכות למציאות קיימת - והנציבות משמשת חותמת גומי לרצונותיהם. המינהל התקין בשירות הציבורי נפגע, וזה כמובן לא מסייע לאמון הציבור - הנמוך מאוד ממילא.

בחודשים האחרונים אנו עדים למילוי לשכות של שרים ומשרדי ממשלה במקורבים לשרים, שלא ברור מה הקשר שלהם לתפקיד המיועד להם ומה יכולתם למלא אותו - אבל ברור יותר מה קרבתם לשר הממנה. כמו כן, חוזרות ועולות דרישות למנות מקורבים למשרות שאמנם יש להם זיקה אליהן - אך לעשות זאת ללא מכרז; וכן למנות מקורבים - לרבות קרובי משפחה - למשרות אמון.

מינוי המקורבים נעשה לעתים על חשבונם של משרתי ציבורי מקצועיים, שנוטשים את משרדי הממשלה - כפי שאפשר היה לראות בגלי הפרישות של בכירים במשרדי הבריאות והאוצר. אנשי המקצוע במשרדים מתלוננים ממילא על היעדר אוזן קשבת מצד הדרג הפוליטי, וחלקם מרימים ידיים ומפנים את מקומם לממלאי מקום זמניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker