2,000 שקל בחודש והכשרה בחינם: התוכנית שאולי תשכנע אתכם להחליף מקצוע

חושבים על הסבה מקצועית? לא כדאי לכם ללמוד סייעות שיניים, איפור וגם גרפיקה כדאי לכם לשקול שוב ■ קיימים מקצועות נדרשים במשק — עבורם תקבלו קורסים ללא תשלום ומענק השמה ■ כתבה ראשונה בסדרה

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שליח וולט בתל אביב
שליח וולט בתל אביב (אילוסטרציה, למצולם אן קשר לנאמר בכתבה)צילום: עופר וקנין

לא מעט מבין מיליון דורשי העבודה הרשומים היום בשירות התעסוקה — מתוכם כ–600 אלף שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) — כבר חושבים על הסבה מקצועית. לא רק שחוו על בשרם את רמת הפגיעות של תחום העיסוק שלהם, הם גם חשים נבגדים על ידי מעסיקיהם הנוכחיים. מחקר שפורסם ב-TheMarker בשבוע שעבר העלה כי נטיות העזיבה בקרב אלה שהוצאו לחל"ת גבוהות בהרבה ביחס למי שהמשיכו לעבוד.

איילת גביש, שותפה בחברת הייעוץ PwC, מציעה להסתכל על חצי הכוס המלאה. "אפשר לשקוע במרה שחורה, אבל אפשר לנצל את התקופה הזו להכשרות ושינויים", היא אומרת, "עד כמה שזה קשה, יש פה הזדמנות הכוללת רשת ביטחון כלכלי וכדאי לנצל אותה כדי למצוא את הדבר הבא".

בהנחה שהסבה מקצועית היא אכן פתרון, נשאלת השאלה מה כדאי ללמוד, או במלים אחרות, כיצד להעלות את הסיכוי שהכשרה חדשה תניב גם תפקיד חדש. באחרונה מיפה משרד העבודה את רוב המקצועות במשק, שחולקו לשלוש קבוצות: תחומים בעלי אופק מקצועי גבוה, בינוני או נמוך.

מי יקבל מימון

התחומים בעלי האופק הגבוה הם אלה הנדרשים בשוק כיום, וההשתלבות בהם תהיה מהירה. כדי לעודד עובדים להשתלב בתחומים אלה תהיה השתתפות המדינה בהכשרה גבוהה, לעתים גבוהה מעלות הקורס עצמו, בשל תשלום מענק השמה למתחילים לעסוק בתחום שאותו למדו. המענק יכול להגיע עד 2,000 שקל לחודש לעובד שסיים הכשרה.

הניגשים לתחומים בעלי אופק מקצועי בינוני יזכו להשתתפות המדינה בהכשרות — אך לא מלאה. מה שמצביע על הצורך של השוק באותם בעלי מקצוע.

ברשימת המקצועות בעלי האופק התעסוקתי הנמוך לא ניתן לקבל כלל מימון מהמדינה, שכן אין ביקוש גבוה בתחום.

איילת גביש, שותפה בחברת הייעוץ PwC
איילת גביש, שותפה בחברת הייעוץ PwCצילום: תומר אפלבאום

המימון נעשה בעיקר בעזרת תוכנית השוברים, המאפשרת קבלת מימון להכשרות שונות שמפוקחות על ידי המדינה. את השוברים מקבלים באחד מעשרות מרכזי ההכוון התעסוקתי של משרד העבודה והרווחה או באמצעות לשכות התעסוקה. מרכזים אלה מסייעים בתהליך חיפוש העבודה, בין היתר באמצעות ייעוץ והכוונה אישית, סדנאות לשיפור מיומנות תעסוקתיות, אבחון תעסוקתי והפנייה להכשרה מקצועית. לטובת תוכנית הוואוצ'רים הוקם אתר ייעודי עם כל פרטי התוכנית.

דרושים: אלפי עובדים

בטבלת המקצועות בעלי האופק המקצועי הגבוה ניתן למצוא מקצועות הדורשים הכשרה אקדמית, לצד אלה המסתפקים בהכשרה מקצועית.

בשנים האחרונות, עומד בראש הטבלה המחסור הקבוע במפתחי תוכנה — יותר מ–6,000 מפתחים חסרים. במקביל, חסרים כ–400 מהנדסי חשמל, ואותו מספר בתחום הנדסת מכונות ובתחום ההנדסה האזרחית.

מקצועות מבוקשים

עוד נרשם מחסור בהנדסאי וטכנאי תמיכה בתחומי הטכנולוגיה — כ–600 עובדים. כדי להיות הנדסאי נדרשות שנתיים של לימודי תעודה במכללה טכנולוגית, אך עבור תחום טכנאי התמיכה נדרשת הכשרה לא ארוכה — עבור עיסוק בתחום עם ביקוש גבוה והכנסה נאה, גם כשכיר וגם כעצמאי.

חשוב לדעת כי תוכנית השוברים תאפשר בקרוב שימוש לתשלום גם עבור שכר הלימוד להנדסאים או טכנאים מוסמכים במסגרת המכללות המפוקחות ע"י משרד העבודה ומה"ט (המכון להכשרה טכנולוגית).

דרישה נוספת היא לעובדי בניין, שם ידוע על חוסר של כ–2,600 עובדים. גם בתחום התחבורה קיים מחסור של 3,500 נהגים, החל מנהגי משאיות, דרך נהגי אוטובוס ועד נהגי חשמליות. עוד חסרים בשוק אלפי חשמלאים, מסגרים, רתכים ומכונאים. בתחום מקצועות המחשב, ניתן למצוא הכשרות ממומנות בתחומי אבטחת מידע, ניהול ופיתוח מסדי נתונים, פיתוח אפליקציות וניהול רשתות תקשורת. בתחום המתכת, ימומנו הסבות בתחומי עיבוד שבבי מחשב (CNC) ומדידות והבטחת איכות. בהתאמה, השתתפות המדינה בעלות ההכשרה תהיה גבוהה מהרגיל עבור מקצועות כמו חשמלאי מוסמך, חשמלאי קירור ומיזוג אוויר ואוטוטרוניקה (מערכות טכנולוגיות משולבות לרכב). בתחומי הבניין, ניתן לקבל הכשרות במימון המדינה עבור הכשרה כמנהלי עבודה ומפעילי עגורן צריח.

קורס הכשרה מקצועית של חברת החשמל. למצולמת אין קשר לכתבה
קורס הכשרה מקצועית של חברת החשמל. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: יוסי וייס

כמו כן, שינוי בנוהל יאפשר קבלת שובר להכשרה תעסוקתית כללית לשפה העברית ולשפה האנגלית, מבלי לפגוע בזכאות להשתתפות בעלות להכשרה מקצועית למי שזקוק לה.

אופק מקצועי נמוך

בקבוצת המקצועות בעלי האופק התעסוקתי הבינוני ניתן כאמור לקבל השתתפות בהכשרה, אלא שזו חלקית. ברשימה ניתן למצוא מקצועות כמו הנהלת חשבונות, מצילים, ניהול מדיה חברתית, גרפיקה, אנימציה, קוסמטיקה, מטפלות, ושמאות רכב. הכניסה לתחומים האלה חייבת להיעשות מתוך מודעות גדולה לעובדה שאין בשוק מחסור גדול בבעלי המקצועות האלה, לכן יהיה קשה יותר — גם אם לא בלתי אפשרי — לנצל את ההכשרה להשתלבות עתידית. התחומים בהם האופק המקצועי הוא נמוך הם תחומים רוויים שכדאי לחשוב שוב האם כדאי לפנות אליהם. המדינה כזכור אינה משתתפת כלל בהכשרות עבורם. מדובר במקצועות: מזכירות רפואית, מזכירות משפטית, מוזגים ומוזגות, פקידי קבלה, סייעי שיניים, איפור, סיוע קולינרי/עוזרי מטבח, בניית ציפורניים, פדיקור ובישול מוסדי לפעוטות במעון יום.

למרות שהמדינה אינה מסייעת לעובדים, היא מסייעת למעסיקים הדורשים עובדים מהתחומים המוגדרים כבעלי אופק תעסוקתי נמוך. ככל שיש ביקוש נקודתי מול מעסיק, תינתן לו האפשרות להכשיר בתוכניות הכוללות השמה כרכיב מובנה. במקרים אלה, השתתפות המדינה תהיה תלויה בהשמה הספציפית. המסלולים האלה עוברים היום פישוט ביורוקרטי על מנת להפוך אותם לאטרקטיביים יותר עבור מעסיקים.

הכשרה מקצועית במימון המדינה, במכללת ארזה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
הכשרה מקצועית במימון המדינה, במכללת ארזה בירושלים. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן

תחילת ההסבה — בהסתכלות פנימה

רגע לפני הפנייה לקבלת השובר המיוחל, מציעה גביש לחשוב היטב מה באמת מתאים לכם, ולא להתרכז רק במה מציעה המדינה. לדבריה, תהליך ההסבה צריך להתחיל בחוויה פנימית הכוללת הערכה מחודשת של היכולות המקצועיות שלכם.

"כדאי למצוא מנטור, חבר טוב או יועץ, בתשלום או לא, שיסייעו לכם לגבש את סט היכולות האמיתי שלכם" היא אומרת. "תתחילו בשאלת שתי שאלות: מה אתם אוהבים לעשות, ומה אתם עושים טוב. אחרי שהבנתם לעומק במה אתם טובים ומה עושה לכם טוב, חפשו הכשרה מתאימה, עדיף שלא תהיה ארוכה, ובידקו אם המדינה יכולה לעזור במימון שלה.

"בשורה התחתונה, חשוב לזכור שגמישות מחשבתית יכולה לעשות את ההבדל בין התפקיד הבא, לישיבה בבית, לכן כדאי להיות פתוחים להכל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker