היועץ המקורב לדרעי נסע לחו"ל, דיווח כי עבד בארץ — וקיבל תשלום מהמדינה

אריאל משעל מונה ליועץ לרשות לפיתוח הגליל שבשליטת אריה דרעי מיד לאחר שהועסק בקמפיין ש"ס ■ מבקר המדינה מצא שורת ליקויים בתפקודו ותהה מדוע מונה אם היה מועמד אחד בעל ניסיון רב ממנו ■ בינתיים משעל שודרג, והפך למנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל והגליל

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עו"ד אריאל משעל
עו"ד אריאל משעלצילום: אורן נחשון

נסיעות לחו"ל שדווחו כימי עבודה בארץ, מינוי ללא עמידה בתנאי הסף והרחבת שעות התעסוקה על אף שכלל לא ברור מהי העבודה — אלה רק חלק מממצאי דו"ח מבקר המדינה על אריאל משעל, מקורבו של אריה דרעי, ששימש יועץ ברשות לפיתוח הגליל ומונה למנכ"ל המשרד לפיתוח בראשותו של דרעי.

בדצמבר 2016 אישרה הממשלה את מינויו של משעל, עורך דין בהכשרתו ועיתונאי לשעבר בערוץ 10, לתפקיד מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל. אך למינוי זה קדמה היכרות ממושכת עם השר הממונה. משעל נחשב זה מכבר למקורבו של דרעי, לאחר שבבחירות 2015 היה היועץ האסטרטגי של ש"ס. לאחר מכן מונה משעל לתפקיד יועץ קשרי ממשלה ברשות לפיתוח הגליל, השייכת למשרד שדרעי עומד בראשו. 

בפרק הזמן ששימש יועץ קיבל משעל סכומים נאים: 120 אלף שקל עבור עבודה מאוגוסט 2015 עד סוף אותה השנה, ו-380 אלף שקל עבור 2016, שהיתה שנת עבודה מלאה. אחרי שנה וחצי בלבד זכה בשידרוג ומאז ועד היום הוא משמש מנכ"ל המשרד.

מדו"ח מבקר המדינה שפורסם באחרונה, עולה כי בתקופת עבודתו כיועץ לרשות, מסר משעל דיווחי כזב, ואף זכה בתשלום עבור ימים ששהה בחו"ל — אך דיווח כי היה בישראל ואף עבד.

אריה דרעי
אריה דרעיצילום: אמיל סלמן

על פי הדו"ח, מנתוני רשות האוכלוסין וההגירה, שהה היועץ לקשרי ממשל ב–2016 פעמיים בחו"ל, באפריל ובאוקטובר. "בימים ששהה בחו"ל, בשתי נסיעותיו, הוא דיווח כי עבד באופן רציף עבור הרשות ואף ציין שקיים פגישות בישראל בנושא הגליל בכל יום בשעות תשע בבוקר עד שש בערב, ובנסיעתו השנייה אף עד שבע בערב".

בתשובתו למבקר, ציין משעל כי "ב–6 באוקטובר 2016 הוא יצא לחו"ל בשעה 14:10, כך שבפועל יכול להיות שעבד כמה שעות באותו יום. כמו כן, הוא שב לישראל ב–10 באוקטובר, ארבעה ימים לאחר מכן בשעה 03:40, כך שבפועל הוא עבד ביום זה באופן רגיל. לגבי שאר הימים ששהה בחו"ל, ובכלל זה בימים 12 עד 15 באפריל 2016 שלגביהם דיווח שעבד, הוא מבקש לציין כי הדבר נעשה "בטעות ובתום לב בשל חוסר ניסיונו".

לטענת המבקר, עניין זה מצביע על כך ש"הרשות לא פיקחה על עבודתו ושילמה לו כפי שביקש בלי שהיתה מיודעת או מעורה בדבר עבודתו". המבקר דורש מהרשות "לפעול להשבת תשלומים אלו" — מה שאומר שהם לא הושבו עד למועד סגירת הדו"ח.

העבודה שלא היתה

זה אינו הדיווח הבעייתי היחיד של משעל. על פי הדו"ח, דיווחי היועץ שנמצאו ברשות כללו דרישות תשלום חודשיות עבור שעות עבודה שביצע, וברוב המקרים עבור מלוא שעות העבודה שאושרו לו. בדיווחים צוין אם העבודה נעשתה במשרד או במסגרת פגישות עבודה ללא ציון מטרותיהן או הנוכחים בהן.

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמןצילום: אילן אסייג

עם זאת, על פי דו"ח מבקר המדינה, ברשות לא נמצאו תוצרי עבודה של היועץ, כגון דו"חות על פעילות, ניתוחים מקצועיים, סיכומי פגישות עם גורמי ממשל או כל מסמך אחר, שיש בו כדי לשקף אילו פרויקטים ביצע היועץ ומהם תכני עבודתו ברשות. גרוע מכך, "מפגישות של צוות הביקורת עם מנכ"ל הרשות לפיתוח הגליל דאז, עם החשב דאז ועם עובדים נוספים, עלה כי הם לא ידעו לפרט מה היו תכני עבודתו של היועץ לקשרי ממשל, ולמרות זאת דרישות התשלום שלו אושרו ושולמו על ידי הרשות". מסתבר, מהאמור בדו"ח, שכבר באוגוסט 2015 נאמר למשעל כי הדיווח שלו חסר, אך הוא המשיך לדווח ללא הפירוט הנדרש, כשהרשות ממשיכה לשלם.

קיבל ניקוד מירבי

על פי הדו"ח, בסוף 2015 הוחלט לצאת במכרז לתפקיד יועץ לקשרי ממשל. עם זאת, "נמצא כי ועדת המכרזים קיבלה את החלטתה בלי שהוגש לה מסמך המסביר את הצורך ביועץ לקשרי ממשל ומפרט מהו התוצר שהוא אמור לספק ומהי העלות הנדרשת לשם כך". כשנשאל השר דרעי על המינוי, טען כי "השר אינו מוצא פסול ברכישת שירותים מאדם שהעניק בעבר שירות מקצועי למפלגה, בפרט שתהליך הבחירה נעשה באופן מקצועי וללא מעורבות של השר".

המכרז אכן יצא לדרך וניגשו אליו שבעה מועמדים. בין תנאי הסף המוקדמים להשתתפות היתה דרישה להציג ניסיון מוכח של שנה לפחות בעבודה מול המגזר הציבורי, תוך מתן עדיפות למועמד בעל ניסיון בעבודה מול משרד ממשלתי. משעל, כך קובע המבקר, לא היה המועמד בעל הניסיון הרב ביותר: "מעיון בקורות החיים של מועמד ב' עלה כי לא היה לו ניסיון בעבודה מול המגזר הציבורי או מול משרד ממשלתי, ועיקר ניסיונו הוא כאיש תקשורת בערוצי הכבלים והלוויין, כמנהל ושותף בקרן גידור, וב–2015 כיועץ בקמפיין הבחירות של מפלגת השר לפיתוח הנגב והגליל. למרות זאת, העניקה לו ועדת המכרזים את הניקוד המרבי שניתן לקבל בגין תנאי מוקדם זה".

גרוע מכך, המבקר קובע כי מהמסמכים שהגישו המועמדים למכרז עלה כי למועמד שהגיע למקום השני היה ניסיון רב יותר מאשר למשעל שזכה, כיוון שהוא אף כיהן בעברו כמנכ"ל משרד העלייה והקליטה. בדומה לכך, גם בתחום המכרזים היה למועמד שהגיע למקום השני ניסיון רב יותר מאשר למועמד שזכה — הוא ניהל מכרזים גדולים ומשמעותיים הן במגזר הציבורי והן מול משרדי ממשלה.

לדוגמה, הוא ניהל מכרז ליועץ אסטרטגי לכתיבה וניהול של המכרז להעברת צה"ל לנגב לעיר הבה"דים, ומכרז ליועץ אסטרטגי לכתיבה וניהול של המכרז להקמת מרכז הדרכה ארצי של משטרת ישראל. זאת ועוד, המועמד שהגיע למקום השני עסק בגיבוש קריטריונים לתמיכות במסגרת המועצה הישראלית לתרבות ואמנות, וכן בניהול פרויקט מינהל ציבורי בשלטון המקומי. על אף כל אלה נמצא כי ועדת המכרזים העניקה לשניהם ציון שווה בסעיף הניסיון, קרי מלוא הנקודות.

עוד קובע המבקר כי משום מה נתנה ועדת המכרזים עדיפות לבעלי תואר ראשון במשפטים, כזה שמצוי בידי משעל, מבלי להסביר מדוע נתנה את העדיפות הזו. הרשות מצידה ענתה למבקר כי משעל היה המועמד המתאים ביותר לתפקיד.

נושא נוסף בו נוגע המבקר הוא הרחבת שעות העבודה של משעל. בסוף 2015, התכנסה ועדת הכספים של הרשות ואישרה להרחיב, ל–2016, את היקף שעות העבודה של היועץ לקשרי ממשל ב–80 שעות נוספות לחודש, כלומר 180 שעות ייעוץ בחודש. המבקר קובע כי "לא נמצאו מסמכים המעידים על הצורך בהרחבת שעות הייעוץ שאישרה ועדת הכספים של הרשות לעומת נושאים אחרים שנדונו באותה ישיבה ונומקו".

המבקר מעיר גם הערה מקצועית: על פי הדו"ח, בהגדרת התפקיד שעבורו נבחר משעל, כפי שפורט במכרז, היה עליו לסייע לרשות בין היתר בפתרון הבעיות שלה מול המשרד לפיתוח. "יש לציין כי בתקופת העסקתו של היועץ חלה הידרדרות ביחסי הרשות לפיתוח הנגב והגליל עם המשרד", קובע המבקר. משעל טען כי ניסה לגשר מספר פעמים בין הרשות למשרד, אך ניסיונותיו לא צלחו.

משעל סירב להגיב לפניית TheMarker בנושא. מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל נמסר כי "כל התשובות ניתנו בדו"ח". הרשות לפיתוח הגליל מסרה: "כל התשובות ניתנו למבקר המדינה ואין לרשות לפיתוח הגליל מה להוסיף על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker