הקורונה היא ההזדמנות: האם סוף סוף יהיו דמי אבטלה לעצמאים ופרילנסרים?

צרפת הקימה קרן סולידריות לעזרה לעצמאים, בריטניה תשלם להם עד 80% מההכנסה וביפן פרילנסרים יקבלו עד 9,300 דולר ■ בישראל העצמאים שוטפים את הרחובות, ובכל העולם מקווים פרילנסרים, עצמאים ועובדי "כלכלת חלטורה" שהמשבר יספק להם את ההגנה המיוחלת בשוק העבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת העצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

אף שהמדינה הכריזה כבר על מתווה פיצוי לעצמאים — בפעימה ראשונה עד 6,000 שקל, בפעימה שנייה עד 10,500 שקל וכן פיצוי על הפסד הכנסות — התחושה של העצמאים שגדשו ביום חמישי האחרון את כיכר רבין בתל אביב היתה של בגידה. "לא קיבלנו כלום. אין דבר מאחורי כל ההצהרות על פיצוי. אנחנו לא מאמינים שמתכוונים לתת לנו משהו", אמר אילן שנהב, בעלי בית קפה.

דרישתם היתה ונותרה דמי אבטלה לעצמאים. היעדרו של ביטוח אבטלה לעצמאים הוא אחת הסיבות להבדל בשיעור דמי הביטוח הלאומי שהם משלמים — 12.83% מהכנסותיהם, לעומת 14.6% מהשכר לשכירים (שחלק משיעור זה מופרש על ידי המעסיק). ואולם עצמאים רבים מתלוננים כי הם משלמים יותר משכירים, ולאחר ששילמו כסף רב לביטוח הלאומי במשך שנים — בעת משברים אינם זכאים לדבר.

מבחינת המדינה העצמאי הוא יזם, ולכן בניגוד לשכיר, אינו לוקח על עצמו את הסיכוי לרווח — וגם את הסיכון. בשנים האחרונות מתחילה להשתרש ההבנה כי התמונה מורכבת יותר וכי לא כל העצמאים הם כאלה מבחירה. למשל, היעדר הזדמנויות למציאת עבודה כשכיר מביא לכך שבפריפריה יש יותר עצמאים מאשר במרכז; ושינויים בשוק העבודה גרמו לכך שבתחומים שלמים יחסי העבודה הם של "ספק־לקוח" וכמעט אין בהם שכירים. עם זאת, לא היה בכך כדי לגבור על החשדנות הבסיסית של הממשלה: עצמאי הרי מעסיק את עצמו, ויכול להחליט להפסיק לעבוד. "האם אנחנו צריכים לממן לו חופשה במקרה כזה?" שואלים בממשלה.

מיהו "מעסיק עצמי"?

היעדר רשת הגנה סוציאלית הביאה לכך שבישראל, כמו בעולם — פרילנסרים, קבלנים, עצמאים שאינם מעסיקים עובדים ועובדי "כלכלת החלטורה" (The Gig Economy, פרילנסרים שנשכרים במטרה לבצע עבודה זמנית ונקודתית) — מקבלים לראשונה בעקבות משבר הקורונה סיוע ממשלתי בהיקף ובדרכים שלא קיבלו מעולם. עוצמת הפגיעה בעובדים אלה, ובהם מורים ליוגה, מוזיקאים, צלמים ואפילו נהגי מוניות — אף הובילה לחקיקת חבילות סיוע והטבות בכמה מדינות.

בארגוני עצמאים בישראל ובעולם מקווים כי כעת יחול שינוי בתפישה לגבי חשיבות הסדרת רשת ביטחון סוציאלית לעובדים בהעסקה עצמית. בעולם, חלקם של עובדים בהעסקה עצמית גדל, במיוחד לאחר המשבר הכלכלי ב–2008 — וההנחה היא שגם בעקבות משבר הקורונה תהיה ירידה בשיעור השכירים ועלייה בשיעור העצמאים, משום שחברות יתייעלו ויצמצמו כוח אדם.

לפי נתוני ארגון העבודה של האו"ם (ILO), שליש מכוח העבודה בעולם נופל תחת ההגדרה "העסקה עצמית". לפי נתוני OECD, בישראל הם מהווים כ–12% מהמועסקים. עם זאת, ההגדרה של מי נכלל תחת "העסקה עצמית" משתנה ממדינה למדינה, ונמצאת עתה תחת בחינה מדוקדקת. כך למשל, צרפת פסקה שנהגי אובר מוגדרים כשכירים; ואולם בשווייץ הוכנסו גם נהגי מוניות לרשימת העצמאים הזכאים לסיוע, מאחר שלא נדרשו להפסיק לעבוד על פי צו.

בישראל החוק מאפשר תשלום של דמי אבטלה למי שעובדים כעצמאים או כפרילנסרים ברשימה סגורה של כמה משלחי יד — ובהם מרצים, מדריכים ואמנים בתחומים מסוימים המועסקים לפי הסכם. רשימת המקצועות נקבעה בצו שפורסם ב–1972, והוארכה בפעם האחרונה באמצע שנות ה–90. בתיקון לצו מ–1981, לדוגמה, נקבע כי מורי דרך אמנם זכאים לדמי אבטלה, אך הזכאות תישלל מהם אם בבעלותם כלי רכב להסעת תיירים. בביטוח הלאומי סבורים כי ההגבלה בעניין הבעלות על כלי רכב מיושנת וצריכה לעבור מן העולם.

רמת הביטחון התעסוקתי בישראל, כמו בעולם, נמצאת בירידה זה שנים כתוצאה מצניחה בשיעור העובדים המאוגדים ובשל הצורך של חברות בגמישות העסקה. ואולם בעוד שכירים נהנים מרמה מסוימת של ביטחון תעסוקתי, עבור העצמאים והפרילנסרים הביטחון הזה לא קיים; הכנסתם תלויה בלקוחות ובעבודה שהם מצליחים לייצר, וחברות שנהנות משירותיהם יכולות להיפרד מהם בקלות, כמקובל ביחסי ספק־לקוח.

משבר הקורונה חשף את מורכבות הבעיה: העצמאים והפרילנסרים יכולים להישאר בלי הכנסה ברגע אחד. בישראל הדבר נכון גם בלי משבר בריאותי עולמי, למשל, כשפורצת מלחמה או בתקופה של מתיחות ביטחונית.

הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני

לנסוע באובר לבית המשפט

במרוצת השנים הוגשו בישראל עשרות הצעות חוק שעניינן מתן דמי אבטלה לעצמאים. בביטוח הלאומי אף היו רוצים להרחיב את האפשרות לתשלום דמי אבטלה למי שהם מכנים "חצי עצמאים", למשל עוסקים בעבודות במה (כמו תאורה וסאונד), צלמים ועיתונאים.

בשנים האחרונות התרחב מודל העבודה כפרילנסרים. לא פעם זוהי שיטת העסקה מקפחת, המאפשרות למעסיק להיפטר מעובד בכל עת. בארגוני העבודה בעולם צופים כי מודל הפרילנס עתיד לצמוח וכי בארה"ב, למשל, הוא יגיע ל–50% מכוח העבודה עד 2050.

נכון ל–2009, ממשלות בעולם המפותח לא הציעו הטבות סוציאליות והגנות לעצמאים, מלבד איסלנד. ואולם כעת המצב השתנה: צרפת הקימה קרן סולידריות לעזרה לעצמאים ועסקים קטנים; בריטניה, שהיתה מהראשונות להציע סיוע לעצמאים, תשלם עד 80% מההכנסה למי שמשתכר עד 50 אלף ליש"ט בשנה מקרן של 11 מיליארד דולר לעזרה לעצמאים — תוך רמיזה שהם יזכו לביטוח אבטלה גם לאחר המשבר, בתמורה להעלאת המסים המוטלים עליהם בשוטף.

בעקבות העלייה בהיקף כלכלת החלטורה נדרשו בתי משפט בעולם לסוגיית מעמדם של עובדי אובר. בתחילת מארס פסק בית משפט בצרפת כי עובדים אלה אינם עצמאים או פרילנסרים, אלא שכירים. בית המשפט בפריז ביסס את קביעתו על כך שנהגי אובר אינם מסוגלים לבנות מאגר לקוחות, לקבוע מחירים, להחליט על תנאי וזמני עבודתם או לדעת מראש לאן הם אמורים לנהוג.

מחאת העצמאים בתל אביבצילום: עופר וקנין

באובר טוענים כי הפסיקה התקבלה בתגובה לתלונה של נהג אחד, שלא עבד באובר מאז 2017. החברה מציעה לנהגיה עצמאות וחופש לעבוד מתי והיכן שיחפצו, מסרו באובר להגנתם. דוברת החברה בצרפת אמרה כי אובר אינה מצפה שהפסיקה תשפיע על החוזים בינה לנהגיה. קודם לכן נפסק בקליפורניה כי עובדי אובר אינם קבלנים עצמאים, אלא שכירים. אובר הגישה על כך ערעור שעדיין לא התקבלה פסיקה בעניינו.

"ללא סיוע, התוצאה תהיה הרסנית"

גם במדינות מסודרות כמו שווייץ עצמאים לא נהנים מדמי אבטלה בימים שבשגרה, אך במשבר הנוכחי הציעה להם הממשלה סיוע. בשווייץ שיעור העצמאים הוא 10% מכוח העבודה במדינה — פחות מבישראל, איטליה, בריטניה וצרפת, ויותר מבארה"ב ובקנדה. עצמאים בשווייץ שנפגעו בעקבות הקורונה השקיעו עשר דקות במילוי טופס אינטרנטי, והכסף נכנס להם לחשבון תוך שלושה שבועות. "אם העצמאים לא יקבלו את הסיוע שיועד להם", אמר דראגן ראדיץ', ראש חטיבת עסקים קטנים ובינוניים ב–ILO, "התוצאות הכלכלית והחברתית יהיו הרסניות יותר".

אוסטרליה מציעה כ–1,000 דולר בחודש למשך שישה חודשים לעצמאים שהכנסתם נפלה ב–30% או יותר; ובסינגפור הממשלה תשלם כ–2,100 דולר מדי שלושה חודשים. ביפן פרילנסרים יוכלו לקבל עד 9,300 דולר אם יוכיחו שהכנסתם נפלה ביותר מ–50%. בארה"ב יקבלו עצמאים 600 דולר בחודש, ומדינות מסוימות הכריזו על תקציבי סיוע נוספים.

למרות מה שנראה כמו התגייסות עולמית, יש מקלות רבים בגלגלי הסיוע לעצמאים. בארה"ב תוכנית הסיוע לעסקים קטנים, הכוללים גם עובדים בהעסקה עצמית, הקצתה 350 מיליארד דולר בהלוואות ומענקים, אך חילקה את הכסף תוך פחות משבועיים, ו–94% מכלל העסקים הקטנים בארה"ב נותרו ללא סיוע. תוכנית שנייה, בסך 320 מיליארד דולר, אושרה בשבוע שעבר. בבריטניה חלים עיכובים בהעברת תשלומים בגלל קשיים מינהליים ובלבול בהגדרות של מי שעובד גם כעצמאי וגם כשכיר או קבלן במשרה חלקית.‏‏

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker