להזמין חופשה בחו"ל במחשב או בסמארטפון? ככה עשו את זה פעם

מהחבתן ועד סוכני הנסיעות - המקצועות שנעלמו, אלה שבדרך והמומחיות משנות ה-80 שעדיין זוכה לביקוש

סיון קלינגבייל
חביות יין
חביות ייןצילום: בלומברג

סבא שלי, צבי (הירש) קלינגבייל, היה חבתן - בונה חביות. הוא עבד במפעל של חברת המיצים עסיס, ועל כך היתה גאוותו. השרירים שפיתח בסלילת כבישים שימשו אותו כדי לתת לקורות העץ הרטובות זווית קמורה ולעגן אותן זו אל זו. סבא שלי איבד את עבודתו יחד עם חביות העץ, שפינו את מקומן לחביות המתכת והפלסטיק. את השרירים ניצל כדי לעבוד כגובה כספים עבור חברת יבמ, שהחלה לפעול בישראל.

שם המקצוע, "חבתן", נהפך עם השנים למונח בשאלוני טריוויה ובתשבצים. בשנים האחרונות הוא זוכה למעמד של אומנות: חבתנים מייצרים חביות עץ המיועדות למשקאות אלכוהוליים, שבמהלך ייצורם נמנעים משימוש בדבקים, מסמרים או ברגים מחשש שיפגעו בטעם המשקה.

כאשר מדברים על מקצועות שנעלמו, אוהבים להביט בנוסטלגיה אל העבר ולהזכיר את מדליקי הפנסים שעברו ברחובות עם רדת החשכה והדליקו את פנסי הרחוב, או את הסייסים הרבים שטיפלו בסוסים שהובילו את המרכבות. אבל מקצועות ממשיכים ליהפך ללא רלוונטיים גם כיום. הנה כמה מהם.

דרושים אבל פחות

סוכני נסיעות

עד שנות ה-2000 כמעט כל נסיעה לחופשה בחו"ל התחילה בטלפון לסוכן הנסיעות. הסוכן המליץ לאן לנסוע, חיפש במערכת הממוחשבת את הטיסות הטובות ביותר, הזמין חדרים במלונות ומכונית שכורה ואף עזר להכין תוכנית לטיול. כיום התיאור הזה נשמע מוזר: כל מה שצריך כדי להזמין כרטיסי טיסה וחדרי מלון הוא להדליק את המחשב או להציץ בסמארטפון. אפילו אין צורך להיכנס לאתרים הייעודים - גוגל ייתן סקירה של המצאי.

מנועי החיפוש וההשוואה באינטרנט הפכו את סוכני הנסיעות למיותרים כמעט לגמרי. מי שבעבר החזיקו במקצוע נחשק ונהנו משלל נסיעות לחו"ל כדי להכיר יעדים חדשים ואטרקציות מעניינות, מצאו את עצמם בעמדת נחיתות מול המידע הקיים ברשת.

לפי הערכות, בשנת 2000 היו בישראל 700–800 סוכנויות נסיעות. ב-2016 הסתכם מספרן ב-450. סוכני הנסיעות ששרדו מצאו נחמה בשוק העסקי, אך בשנים האחרונות גם נתח שוק זה מאוים על ידי חברות טכנולוגיה המציעות מערכות ניהול נסיעות עבודה.

מה צופן העתיד? סביר להניח כי סוכני הנסיעות יישארו כדי לספק טיולים ייחודיים. טיולי קרוואן, יעדים אקזוטיים, טיולים תפורים לפי מידה - מי שיחזיק בידע יוכל להקים סוכנות מתמחה ולהתפרנס.

מתקני טלוויזיה

הטלוויזיה היתה פעם קודש הקודשים של הבית. היא הונחה בסלון כשהריהוט כולו פונה אליה, מוכן לשרת אותה. כאשר המסך החל לקרטע, עברנו לטפיחות על הקופסה, אחר כך לתפילות, וכמוצא אחרון נסחבה הטלוויזיה היקרה והכבדה אל הטכנאי, ושם נפתחה, קרביה נחשפו והיא זכתה לטיפול.

טכנאי טלוויזיה
טכנאי טלוויזיהצילום: פריץ כהן / לע"מ

מתקני הטלוויזיה היו אז המושיעים. בדומה לעובדי מעבדות תיקון הסמארטפונים כיום, שתי שאלות הופנו אליהם: מתי זה יהיה מוכן? כמה זה יעלה? כמובן בסדר הזה. כיום, כשמחיר המסכים נמוך, איש כמעט אינו שוקל לתקן מסך שהוחשך. הפסיק לעבוד? האחריות הסתיימה? המסך מורד אחר כבוד וממתין לאיסוף ליד פח האשפה. אם נודה על האמת, כיום רוב המסכים בכלל לא מגיעים אל מותם. הם מוחלפים עוד קודם בחדישים יותר, דקים יותר, גדולים יותר.

טלרים בבנק

ב-2015 התפרסמה בעיתונים החלטתו של בנק הפועלים לבטל את הקופות לשירותי הפקדה ומשיכה של מזומנים בארבעה מסניפיו. בבנק הסבירו כי הצעד הוא חלק ממהלך התייעלות, שבעתיד יורחב לכל הארץ. בסניפים שבהם בוטלו עמדות הטלרים הוצבו כספומטים שסיפקו שירותים נרחבים בנוסף למשיכת כספים - הפקדת מזומנים, הפקדת צ'קים, בדיקת תנועות בחשבון הבנק ועוד. כדי להרגיע את הקהל הבטיחו בבנק הפועלים כי עובדים יוצבו בסניפים וילוו לקוחות הזקוקים לעזרה בשימוש במכונות. בנק פועלים לא היה לבד: גם בבנק לאומי הודיעו אז על מעבר לשירות אוטומטי, והבנקים האחרים הצטרפו למהלך. המטרה: לקצץ במצבת העובדים שבבנקים הישראליים היתה ועודנה גדולה יחסית.

כספרים בבנק דיסקונט
כספרים בבנק דיסקונטצילום: יעקב סער / לע"מ

משרת הטלר, שבעבר הרחוק נקרא כספר, היתה במשך שנים אחת ממשרות הסטודנט הנוחות, או דרכם של בוגרי תארים אקדמיים בתחומים פיננסיים להיכנס למערכת הבנקאית. התפקיד כלל פעולות בסיסיות כמו הפקדה ומשיכת כספים, העברה בין חשבונות, מסירת מידע, פתיחה וסגירת קופה, ובחלק מהבנקים גם פעולות מכירה ופעולות שירות שונות - פעולות שרבים מבצעים כיום דרך השירותים הדיגיטליים של הבנקים.

לפי נתוני AllJobs, ב-2018 היו 1,668 משרות טלר פנויות לעומת 2,008 ב-2017, ועל כל משרה התחרו 38 מועמדים. סביר להניח כי ב-2019 יהיו המספרים נמוכים עוד יותר.

מתכנת קובול

"תלמדו מחשבים ותהיה לכם עבודה לכל החיים", אומרים הורים לילדיהם בשנים האחרונות. אבל האמת היא שגם שפות מחשב מתות. דוגמה לכך היא הקובול, שפת מחשב שנוצרה ב-1959 ויועדה בעיקר לניהול ועיבוד נתונים. הקובול התיישנה, ופינתה את מקומה לשפות מודרניות ויעילות יותר. הפיתוח עבר לשפות אחרות, חלקן קודמו על ידי חברות היי־טק גדולות.

חדר מחשבים במהלך שנות השישים
חדר מחשבים במהלך שנות השישיםצילום: ClassicStock / Alamy

אבל פה מגיעה התפנית בעלילה: אם תכתבו בגוגל "מתכנתי קובול" תקבלו רשימה ארוכה מאוד של מודעות דרושים בתשלום. עם הירידה בקרנה של השפה ובביקוש למתכנתים השולטים בה, ירד גם מספר האנשים שיודעים לעבוד בה. אבל המוסדות הפיננסיים, המערכות הממשלתיות ומערכות בחברות ענק עדיין מתבססות עליה בליבת המערכת. החלפת מערכות התוכנה יקרה ומסובכת, ולכן מתכנתי הקובול המעטים שנותרו מבוקשים מאוד וערכם בשוק העבודה גבוה. מאחר שרובם חצו את גיל 50, השאלה הגדולה היא מה יקרה בעוד 20 שנה, כשהם ייצאו לפנסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker