"אני מחפשת עבודה כבר חודשיים - גם במרחק של שעה נסיעה מהבית"

למרות שיא של 134 אלף משרות פנויות במשק, קיימים פערים משמעותיים בין אזורים במדינה ביחס שבין מספר המובטלים למספר המשרות הפנויות ■ באזור הצפון יש פער קיצוני של 50 אלף מועסקים לעומת ימי טרום המשבר - אך יש 10,000 משרות פנויות בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסק שנסגר בתקופת הקורונה. האבטלה בישראל עדיין גבוהה

איך יכול להיות שהאבטלה בישראל עדיין גבוהה, בשעה שמספר המשרות הפנויות במשק מנפץ שיא אחרי שיא?

מניתוח של בנק ישראל מצטיירת תמונה מדאיגה, של פערים גדולים מאוד בין אזורים שונים במדינה ביחס בין מספר המובטלים למספר המשרות הפנויות. אמנם נרשם שיא של 134 אלף משרות פנויות ביולי, קרוב ל-5% מכלל המשרות במשק, אך הוא לא מפוזר באופן שוויוני על פני האזורים השונים במדינה. התופעה הזאת עלולה ליצור כיסי אבטלה משמעותיים וממושכים, ללא אפשרויות תעסוקה מקומית. 

באזור הצפון, למשל, חסרים נכון לרבעון השני של השנה 50 אלף מועסקים כדי להגיע לשיעור התעסוקה בתקופה המקבילה ב-2019, בגילי העבודה העיקריים. אלא שמספר המשרות הפנויות בצפון נמוך בהרבה - 10 אלף בלבד.

באזור הדרום קיים פער של כ-23 אלף מועסקים בהשוואה לרבעון השני של 2019, לעומת 12 אלף משרות פנויות. בירושלים יש פער של 20 אלף מועסקים לעומת התקופה שלפני הקורונה, ו-10 אלף משרות פנויות.

באזור המרכז המצב יותר טוב: מספר המועסקים החסרים הוא אמנם 32 אלף - אך יש יותר מ-30 אלף משרות פנויות. בתל אביב יש 36 אלף משרות פנויות - גבוה מפער המועסקים לעומת 2019, שהוא 21 אלף.

להסתדר בינתיים עם משכורת אחת

בסטטיסטיקה של 23 אלף מועסקים חסרים באזור הדרום משתלבת עדי (שם בדוי). ב-2019 היא לימדה אמנות במצפה רמון, במסגרת פרויקט מיוחד של משרד התרבות. אלא שב-2020 התוכנית הופסקה, בעקבות הקורונה. ב-2021 היא לימדה בבאר שבע, בעיקר מרחוק, אך המורה שהיא החליפה חזרה מחופשת לידה, כך שהיא נותרה ללא עבודה עד היום.

כיתת אמנות בראשון לציון. "הוראת האמנות היא תחום נישתי ולא מפותח"צילום: מוטי מילרוד

לפני כחודש היא עזבה עם משפחתה את היישוב שבו גרו במועצה האזורית רמת הנגב, ועברה לגור במושב שנמצא במועצה אזורית אשכול, מכיוון שבעלה הוא בן משק. לשניים יש פעוטה. בן זוגה עובד כפקח של רשות הטבע והגנים, והיא מחפשת זה חודשיים עבודה בתור מורה במגמת אמנות בבאר שבע ובאשקלון - שנמצאות שעה נסיעה מביתה. היא נאלצת לחפש במקומות רחוקים יחסית מכיוון שיש באשכול רק תיכון אחד, וכי הוראת אמנות היא תחום נישתי ולא מפותח, לדבריה.

לפי הלמ"ס, נרשמו ביולי 2,610 משרות פנויות בתחום החינוך, מתוך כ-147 אלף מועסקים בענף. אף שתחילת שנת הלימודים כבר בפתח, עדי עדיין מקווה שתצליח למצוא עבודה השנה. "אני מתראיינת בכל מיני מקומות, ותמיד יש מורה שיוצאת לחופשת לידה, לשבתון או לפנסיה".

אף שעדי זכאית לדמי אבטלה, מכיוון שהמשיכה לעבוד בזמן המשבר - היא מעדיפה לנסות למצוא עבודה. היא מעידה שקשה למצוא תעסוקה בתחום באזור שבו היא גרה, אך משפחתה מצליחה להסתדר בינתיים עם משכורת אחת. "תמיד תהיה לי אפשרות גם ללמד אמנות או אנגלית במסגרות אחרות, כמו חוגים ביישובים באזור", היא מוסיפה.

"יש בעיה עם ההתפלגות הגיאוגרפית של המשרות", אומרת טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121 - מנוע לשינוי חברתי. "העובדה שיש משרות רבות בהארחה ובמכירות באזור המרכז, לא עוזרת למי שגרים בפריפריה". לדבריה, "צריך לאתר את הכיסים הגיאוגרפיים בהם יש חוסר במשרות, ושם לייצר משרות חדשות - בין אם במגזר הציבורי במערכות הבריאות, החינוך, הרווחה או בבינוי תשתיות, ובין אם במגזר העסקי, באמצעות מתן תמריצים משמעותיים למעסיקים באזורים אלה כדי להרחיב את פעילותם ולהעסיק עובדים נוספים". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker