בצל הקורונה, ישראל מזניחה את שוק הדיור - וגורמת נזק לדורות

בזמן של גירעון ממשלתי שרובו מחזורי, מתקשים הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות לנהל מדיניות כלכלית נכונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניינים בבני ברקצילום: עופר וקנין
יוסי פריימן

הרבה מלים וביקורות נשמעו על תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר לשעבר משה כחלון, אבל הישג אחד אי אפשר לקחת ממנו. מדובר על ריכוז כל סמכויות הדיור תחת משרד אחד ובמקום אחד, שיאפשר ניהול וקבלת החלטות בצורה אפקטיבית ויעילה. עכשיו, לאחר כינונה של הממשלה החדשה, התחלפו השרים וגם האג'נדות. מטה הדיור פורק ולא הוקם מחדש תחת אף אחד מהמשרדים, וכך מצא עצמו אחד הנושאים הכלכליים המרכזיים והחשובים שעמד בבסיס התוכנית הכלכלית של הממשלה הקודמת - מוזנח.

על הנייר, תוכנית מחיר למשתכן נכשלה, מחירי הדיור ממשיכים לעלות ברמה שנתית על פי נתוני הלמ"ס, והמצוקה בשטח רק גדלה והולכת, כשהתחלות הבנייה נמצאות במגמת ירידה, במיוחד בתקופת הקורונה, שהציבה סגר וצימצמה את העבודה.

הקורונה אמנם דורשת מהממשלה משאבים ניהוליים וכלכליים, אך נכון יהיה אילו הסמכויות הנוגעות בדיור ירוכזו, לפחות זמנית, בידי הגורם האמון על סוגיית הדיור והבנייה - משרד השיכון. זאת משום ששר האוצר נדרש להיות ממוקד בניהול המשבר הכלכלי, תקציב המדינה ובקבלת החלטות בנושאים של תמריצים ועידוד המשק.

הפוליטיקה לא מצליחה ליישם מדיניות לטווח ארוך

גם בארה"ב, מדינות אירופה ומערביות אחרות, השיקולים הפוליטיים מביאים לביטול של החלטות שהתקבלו בממשלות קודמות. אין ספק שההשפעה הפוליטית משליכה על ניהול מדיניות לטווח ארוך. התחושה היא שבישראל ההשפעה הפוליטית היא דומיננטית ומכרעת יותר. אולם ביטול מטה הדיור של כחלון הוא טעות חמורה.

ראשית, כל שינוי שמתבצע במהלך תקופה של 4 שנים או פחות, מצריך שינוי תהליכים, מנגנונים והסתגלות, מהלך הפוגע ברציפות ובתפקוד התקין. בעיה נוספת היא סוגיית העלויות הכרוכות בשינויים, ובוודאי אלו המתרחשים בתכיפות, והצורך של המגזר הפרטי להסתגל לשינויים שמכתיבה המציאות המשתנה במגזר הציבורי, שגוררים עיכובים ועלויות המתגלגלות בסופו של דבר אל כיסם של רוכשי הדירות. 

הזדמנות להגדלת היצע הדיור כדי לעודד את פעילות המשק

דווקא משבר הקורונה הוא הזדמנות להגדיל את היקפי הבנייה במשק כדי לייצר מנועי צמיחה, בזמן שהצריכה הפרטית נפגעת.

מחסור בפועלים סיניים, קושי בהבאת פועלים פלסטיניים ומעל לכל החשש מיצירת מוקדי הדבקה נוספים בקורונה - כל אלו פוגעים במקור מרכזי לעובדים מקצועיים.  גם הרעיון של הסבת ישראלים לתחום הבנייה נתקל בקשיים גדולים, היות שנמצא כי ישראלים פשוט פחות מעוניינים לעבוד בעבודות פיזיות קשות, כשרק מעטים נכונים להשתלב בענף.

אתר בנייה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

הגירעון מעוור את קבלת ההחלטות לטווח ארוך

בזמן של גירעון ממשלתי שרובו מחזורי, מתקשים הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות לנהל מדיניות כלכלית נכונה, חרף צוות מקצועי ואיכותי מאוד שנמצא במשרד האוצר. הפוליטיקאים, במקרים רבים, נעדרים השכלה כלכלית בסיסית כדי להבין את המשמעות לטווח ארוך, הטמונה בהגדלת הגירעון כאמצעי לעידוד צמיחה עתידית באמצעות חיזוק מוסדות תכנון הדירות, מהלך נדרש וצעד נכון בזמנים אלה. שהרי המחסור ביחידות דיור, ובמיוחד באזור המרכז, לא צפוי להיעלם בקרוב. 

שוק הנדל"ן מספק פרנסה לכ-250 אלף עובדים, ובכללם כ-100 אלף עובדים זרים ועוד עובדים רבים בתעשיות ושירותים נלווים, קטר מרכזי שבכוחו להוביל מהלכים משמעותיים של חילוץ המשק מהמשבר העמוק שהביאה הקורונה, בעידוד התעסוקה והפעילות הכלכלית במשק.

אפשרות נוספת היא עידוד הבנייה לשכירות לצד עידוד שוק השכירות, בהנחה כי בתקופות אי ודאות ופגיעה בביטחון התעסוקתי, יותר ויותר מתקשים להתחייב למשכנתא. תקופות החל"ת מספקות הגנה זמנית ומוגבלת לשכירים, מגבילה את הגמישות ומאלצת רבים לשכור דירות צנועות משהורגלו. כך או אחרת, גם אם חלק מהזוגות הצעירים עוברים לגור בבית ההורים, הרי הם יזדקקו בטווח הארוך לקורת גג, מהלך מתבקש כשהמצב הכלכלי והוודאות התעסוקתית ישתפרו בשנים הקרובות.

הביקוש לדיור בטווח הארוך תלוי בקצב גידול האוכלוסייה, ובמספר משקי הבית החדשים שנוצרים מדי שנה. כל עוד תוחלת החיים ממשיכה לעלות, חרף הקורונה, מספר משקי הבית החדשים שנוצרים צפוי רק לעלות, ועמו הצורך של ציבור גדול למגורים.

הפער בין ההיצע המתוכנן של יחידות דיור באזור הביקוש לבין הביקוש בפועל ימשיך לגדול. הגורם המרכזי שמרסן בטווח הזמן הנוכחי את נסיקת מחירי הדירות הוא הקושי של רבים ליצור התחייבויות ארוכות טווח, לעמוד בתשלומי המשכנתאות ובהמשך ההכרח לפעול לפריסת ודחיית תשלומים. בלמים אלו צפויים לחלוף עם היציאה ממגבלת הקורונה, וראוי שמקבלי ההחלטות יקדימו לפעול מבעוד מועד בהיערכות לקראת גל ביקושים שישוב ויציף את שוק הבנייה למגורים.

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker