תוכניות עסקיות ושמירה על נזילות: כך תתכוננו לגל שני של קורונה

גל שני של הווירוס עשוי לגרום לאובדן תוצר, גם במקרה שבו מדינה תבחר לא להטיל סגר. למרות החוסר ודאות בגלל המשבר, ניתן להציג תחזיות בסיסיות שיוכלו לסייע למקבלי ההחלטות במקרה שבו המשבר יחריף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום מתוך מכונת הכסףצילום: אי־פי

דיווחים אודות התפרצות מחודשת של וירוס הקורונה, והחשש מחזרה על אירועי הגל הראשון, גרמו במהלך השבוע החולף לירידות בשוקי המניות. המדדים המובילים ירדו בתחילת שבוע המסחר בעקבות תחזיות קודרות מצד בנקים מרכזיים, ובראשם דבריו של יו"ר הפד ג'רום ג'רום פאואל, אבל התאוששו לקראת סוף השבוע בעקבות התקרבות בין ארה"ב לסין, הקלות לחברות טכנולוגיה מסין והכרזה על הרחבת הרכש הסיני של חומרי גלם מארה"ב.

ביום שישי האחרון הכריז ארגון הבריאות העולמי על שיא נדבקים ביממה אחת, 150 אלף נדבקים – מחציתם בארה"ב. התקופה הנוכחית מלווה בחוסר ודאות בריאותי וכלכלי. על רקע האי ודאות, תחזיות עלולות להיות שבריריות. הסיבה לכך היא שלכל התפתחות תהיה השפעה על כללי המשחק. למרות זאת, ניתן להציג תחזיות בסיסיות שיוכלו לסייע למקבלי ההחלטות. אחת השאלות המרכזיות שנותרו פתוחות היא האם הכלכלה העולמית תצליח לרשום צמיחה בשנה הבאה גם אם לא יימצא חיסון יעיל לנגיף הקורונה?

שימוש בכלים מוניטריים אגרסיביים

נקודת אור במצב הנוכחי נובעת מכך שהפד הכריז מספר פעמים בחודשים האחרונים כי יעשה את כל הנדרש על מנת לעודד תעסוקה, ביקושים וצמיחה. הפד חושש מכך שהמשבר הרפואי יהפוך למשבר פיננסי של מערכת הבנקאות, ומעוניין למנוע מצב שבו יתממש תרחיש שבו המצב הכלכלי יהיה גרוע מזה שהיה במשבר ב-2008. כלומר, מיתון וגל של פשיטות רגל.

ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרליצילום: AFP

הפד אבל אינו כל יכול. הבנקים נהפכו לחזקים יותר, יציבים יותר ובעלי שיעור מינוף נמוך יותר לאחר המשבר ב-2008. בנוסף, הממשל והפד עומדים על המשמר במטרה למנוע קריסות של בנקים. במקרה שבו המצב יחמיר, הפד צפוי להגדיל את היקף רכישות האג"ח הממשלתיות והציבוריות. בהתאם לתוכניות הנוכחיות, הפד ירכוש אג"ח לזמן פירעון של עד חמש שנים ובדירוג אשראי של עד BBB-. בכך ימשיך הפד להזרים עוד כסף למערכת הפיננסית.

הזרמת ההון הרב לשוקי המניות מתורגמת בסופו של דבר לעודפי נזילות שמעודדת רכישת מניות. אין ספק שבתרחיש שבו הבנקים המרכזיים היו עומדים מהצד ניתן היה לצפות למיתון קשה, חמור והרסני הרבה יותר.

מבחן המציאות מלמד שגם בנקים מרכזיים אחרים, כמו בנק ישראל, פעלו באופן נחוש והרחיבו את פעולתם בשוקי ההון על ידי רכישת אג"ח. הוכחה לכך היא שהיקף הפעילות לעומת 2008 גדל פי שלושה.

בתשעה במארס טען האו"ם שהקורונה עלולה לעלות לכלכלה העולמית 2 טריליון דולר ב-2020. טענה זאת נאמרה עוד לפני גלי ההדבקות בארצות הברית, ספרד ואיטליה. בתוך כך, בארה"ב לבדה הכריז הממשל על תוכנית סיוע בהיקף שיא של 3 טריליון דולר.

גל שני יעמיק את המיתון

גל שני עשוי לגרום לאובדן תוצר, גם במקרה שבו מדינה תבחר לא להטיל סגר. יש לכך מספר סיבות.

השווקים נכנסים לגל שני לאחר מיצוי יכולות

וול סטריטצילום: LUCAS JACKSON/רויטרס

לאחר ההוצאות בגל הראשון, גם לרשות המדינות שנכנסו למשבר עם תנאי מאקרו נוחים יעמדו כעת הרבה פחות משאבים. הדבר רלוונטי במיוחד עבור מדינות שבהן יש כמות מוגבלת של משאבים.

קיצוצים בתחומים שונים

הקורונה מאיצה פיתוחים רפואיים וההשקעות שממשלות מבצעות במטרה להילחם בנגיף הן על חשבון הוצאות אחרות. התנהלות זאת מחייבת קיצוצים בתחומים שונים, ובהן בתשתיות. גל שני ידרוש השקעות נוספות וקיצוצים נוספים.

פגיעה בתיירות ובמסעדנות

הריחוק החברתי גובה מחיר קשה מענפים ותעשיות שיש להם חלק משמעותי בתוצר העולמי, ובהם תיירות ומסעדנות. הניסיון מהגל הראשון לימד שגם אם כספי הצרכנים ינותבו לכיוונים אחרים, הדבר לא יצליח לקזז את האובדן שנוצר מהפגיעה בענפים אלה.

עבודה על מציאת חיסון לנגיף הקורונהצילום: BING GUAN/רויטרס

השפעה שלילית של שיעור האבטלה

ההשפעה של גל שני על תעשיות שלמות עשויה לגרור לכך שקצב ההתאוששות שלהן ייפגע, גם אם לא יהיה סגר נוסף. משמעות הדבר היא שהיכולת של אותן תעשיות להחזיר עובדים תיפגע.

אבטלת הצעירים מדאיגה

על פי בלומברג, שיעור האבטלה בקרב צעירים אמריקאים גבוה בהרבה מזה של בוגרים אמריקאים והוא עומד על 32%. אבטלת הצעירים בארה"ב מדאיגה יותר מאבטלת המבוגרים. הסיבה לכך היא שנטל ההלוואות אצל צעירים גדול יותר.

לצד אשראי למשכנתאות, צעירים צריכים להחזיר הלוואות סטודנטים בהיקף של טריליוני דולרים - הלוואות שלהם ערב הממשל האמריקאי ב-97%. הפירעון של הלוואות אלה נדחה בתחילה בחודשיים ובהמשך בארבעה חודשים נוספים. הלוואות הסטודנטים הן נטל גדול על הכלכלה גם בימי שגרה ופגיעה בכושר ההחזר שלהן עם השחיקה בהכנסה מגדיל את החשש לבעיות במערכת הפיננסית.

ניהול סיכונים

שמירה על נזילות גבוהה

איש אינו יכול להעריך את השפעות הגל השני – אם הוא יגיע. העליות בשווקים עלולות ליצור סיטואציה שבה אנחנו נחשוב בטעות שהשווקים והכלכלות מתמודדים בהצלחה עם המצב. בתקופה הנוכחית מוטב להיות זהירים ושמרנים מאשר פזיזים ולשלם מחיר יקר.

תוכניות עסקיות מעודכנות

בדומה לטענות פקידי האוצר, ראוי להיצמד לעובדות ולעדכן תוכניות בהתאם. אומנם יש שיטענו כי תוכניות עסקיות הן בעלות בסיס לשינויים, אולם ראוי להגדיר לפחות ברמת הפנים ארגונית כיצד חברה תנהג בכל אחד מהתרחישים: טוב, בינוני וגרוע. כך חברה תהיה ערוכה להפתעות ולצורך לקבל החלטות קוהרנטיות ונכונות.

מסגרות אשראי

לא ניתן להבטיח מסגרות אשראי מבנקים ומוסדות פיננסים, במיוחד במצב חריג. לכן ראוי לשמור על קשר קרוב עם גופים מלווים, וקווי אשראי זמינים גם במקרה של החרפה נוספת במשבר או במקרה של הרעה ביחסים הפיננסיים. בהיעדר חלופות, חברות יידרשו לשלם מחיר גבוה בגלל הירידה בהכנסות עם הצמצום בביקושים.

יצירת מרחב שיאפשר מיצוי יכולת במקרה של סגר

ניתוח ולימוד מעמיק של הגל הראשון יאפשר התארגנות לגל שני, תוך שיפור כושר ההישרדות של חברה, יצירת יכולת להתמודד עם תחרות, שימוש ביצירתיות להרחבת ההכנסות וצמצום בעלויות, מיצוי יכולות טכנולוגיות והרחבת המוצרים שחברה מספקת.

מינוי צוות ייעודי

מינוי צוות ייעודי שיפעל להשאת רווחי החברה במקרה של גל קורונה נוסף, באמצעות העמדת קווי אשראי לפעילות, ייעול תהליכים, שירות זמין, אספקה יעילה ועוד'.

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker