וירוס קורונה: הגרסה העדכנית של משבר 2008

קובעי המדיניות חוששים מאפקט דומינו, אבל משבר הקורונה טומן בחובו גם הזדמנויות. חברות שרוצות לשרוד את המשבר צריכות לצמצם את התלות בסין

יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים עם מסכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום
יוסי פריימן

בשעה שתשומת הלב בשווקים מופנית לקורונה, עסוקים קובעי המדיניות בביצור האיתנות הפיננסית במקום לעודד מחקר שיספק בהקדם מענה לסוגיה. החשש מאירוע נוסח משבר 2008 מדרבן את הבנקים המרכזיים וקובעי המדיניות להתמקד באיתור דרכים להקל על עסקים שסובלים מירידה בהכנסות.

הרחבה מוניטרית משמעותית באמצעות הורדת ריבית והזרמת הון לשווקים עשויה להיראות כאילו מדובר בתרופת פלא לנזילות. ניסיון העבר, והידיעה כי קצב התאוששות השווקים ממשבר חמור תלוי במישרין באופן הטיפול הראשוני במצוקת מקורות האשראי, מעודד צעדים מרחיבים קיצוניים עוד לפני קבלת תוצאות מבדקים ומחקרים המבקשים לבחון את ההשפעה הלכה למעשה. משבר הסאב-פריים הדגיש את החשיבות של ההתנהלות בתקופה של אי-ודאות, לצד הערך הרב הטמון בישום גישה נדיבה מצד קובעי המדיניות.

החשש בקרב קובעי המדיניות הוא מאפקט דומינו כפי שארע במשבר הסאב-פריים. בצעד חריג הודיע יושב ראש הבנק המרכזי האמריקאי, ג'רום פאוול, כי הבנק המרכזי האמריקאי יפחית את שער ריבית הבסיס ב-0.5% ל-1.25%. צעד חריג שסיפק לשווקים נזילות וחיזוק תודעתי חשוב. מצד אחד מיצה הבנק את מלוא הפחתות הריביות החזויות ל-2020, אבל מאידך סיפק לשווקים הצהרה ברורה כי במידת הצורך לא יהסס לספק נזילות נוספת ככל שיידרש.

מהלכיו של הבנק המרכזי האמריקאי לא התרחשו בהפתעה גמורה, שכן סוחרים חדי-עין יכלו להבחין בתחילתו של שבוע המסחר כי הבנק המרכזי האוסטרלי הודיע על הפחתת שער הריבית ב-0.25% ל-0.75%. בחינה היסטורית תלמד כי צעדו של הבנק האוסטרלי מוכר ככזה המקדים מהלכים דומים בבנקים מרכזיים בעולם.

נשיא סין שי ג'ינפינג עובר בדיקה בבייג'ין, בחודש שעברצילום: Pang Xinglei/אי־פי

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) צפתה בסוף 2019 כי סין תציג שיעור צמיחה של 6% ב-2020-2019. שיעור צמיחה כה מרשים צפוי היה למשוך מעלה את הכלכלה הגלובלית. אולם בעקבות משבר הקורונה נערכים בשווקים לפגיעה אפשרית בצמיחה הגלובלית בכלל ובסין בפרט. נתוני רכש המנהלים בסין, בדגש על סקטור השרותים, צללו לשפל היסטורי של 26.5 נקודות  -לעומת 51.8 בינואר. דבר המעיד על חשש ממשבר כלכלי חמור.

צמצום פער הריביות מאיים על רווחיות היצוא

פער הריביות הגבוה שבין הריבית הפדרלית לריבית בישראל תרם רבות לתמיכה בשער החליפין וצמצום הפעילות הספקולטיבית בזירת הדולר/שקל. העובדה שרוכש דולרים נהנה ב-2019 מריבית נאה של כ-3%-2% תרמה לכך שרבים נמנעו מלהמיר דולרים שלא לצורך. באמצעות התערבות במסחר ושמירת פער ריביות שלילי, נבלם ייסוף שער החליפין שעשוי היה לרדת חדות, והשער התייצב על מעל ל-3.40 שקל.

מלחמתו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בספקולציית השערים שערכה סין בשער היואן הסיני אל מול הדולר, ריכזה עניין רב. שער החליפין הנמוך של היואן מלמד כי השער הינו כלי חשוב בעידוד היצוא מסין ומסייע בצמצום השפעת המסים שהוטלו על יבוא התוצרת הסינית. הנשיא טראמפ דרש מסין להימנע ממעורבות במסחר המטבעי כתנאי להקלה ביצוא לארה"ב. במסגרת הסכם שלב א' שנחתם באחרונה בין ארה"ב לסין, פעלה סין לתיקון שער החליפין, כמו גם להוצאה לפועל של מהלכים לתיקון עיוותים בתנאי הסחר והענקת קדימות לתוצרת אמריקאית.

עליית מחירים היא חיונית לשווקים

משבר הקורונה מעורר חשש מקריסת חברות בעקבות הפגיעה החמורה בשרשרת האספקה. בשווקים מצפים כי מנהלי סיכונים יחשבו מסלול מחדש והנהלות של חברות יבקשו לצמצם את התלות במדינת אחת. תמהיל מקורות האספקה בקרב חברות גלובליות רבות מבוסס על יבוא מסיבי מסין.

לפי נתוני בנק ישראל, סין נמצאת במקום השני ברשימת המדינות המייצאות לישראל, אחרי ארה"ב, ולפני מדינות כגון גרמניה, אנגליה וצרפת. משקל היבוא מסין מהווה 15.3% מכלל היבוא לישראל, כארבעה אחוז פחות מארה"ב (משקל של 19%).

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפצילום: YURI GRIPAS/רויטרס

להערכתי, חברות יבקשו לאתר מקורות אספקה מגוונים כדי לצמצם את התלות ביבוא מסין. יש אבל לקחת בחשבון כי ייצור ביעדים חדשים מחייב הערכות בנוגע להקמת מפעלים והכשרת עובדים, איתור מקורות לחומרי גלם וצינורות הובלה ושיווק. המהלכים צפויים בשלב הראשון לייקר את תהליכי הייצור ולגרום לעליות מחירים.

ביפן, האיחוד האירופי וישראל נשמעו קריאות לעידוד האינפלציה. תרחיש אפשרי שבו ההתייקרות בעלויות תגרום לעליות מחירים ישפיע בצורה חיובית על השווקים, בעידוד הרחבת התעסוקה.

הזדמנות לתיקון יחסי הסחר ארה"ב-אירופה 

לחציו של טראמפ להורדת הריבית, הגבלת המעורבות במסחר במטבע חוץ ותנאי מיסוי הוגנים, זכו לתמיכה ממקום בלתי צפוי: משבר הקורונה. אירופה, הידועה כמשקיעה מרכזית בשוק ההון האמריקאי, עוברת בשבועות האחרונים תהליך של החזרת ההון הביתה. מימוש מניות הנקובות בדולר ופעילות לנטרול השפעת הגידור של השקעות באירופה תומכים ברכישת האירו ומובילים להתחזקותו. שער האירו נסק אל מול הדולר מרמת ה-1.08 דולר לאירו ל-1.1320 דולר לאירו. ייסוף של 4% תוך עשרה ימים.

הפחתת הריבית שבוצעה בארה"ב תספק נזילות משמעותית בתקופה זו. לאחר רמות השיא שרשמו תשואות האג"ח ל-10 שנים ב-2019, הגיע השפל. תשואת האג"ח הממשלתי הדולרי ל-10 שנים רשמה ב-2019 תשואת שיא של 3.25% ב-2019. כעת צללה רמת התשואה לפחות מ-0.8%.

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker