טראמפ ניסה לשבור את סין - אבל זו הגיעה מוכנה לקרב

נתוני הסחר העולמי מלמדים כי הסחר אמנם נפגע, אולם סין הצליחה להיערך למלחמה באמצעות פיחות יזום בשער היואן, באופן שמקזז את השפעת העלאת התעריפים עם הטלת המכסים ושלל העלויות על היצואנים

יוסי פריימן
יוסי פריימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב טראמפ ביפן
נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב טראמפ ביפןצילום: Susan Walsh/אי־פי

נשיא ארה"ב פעל בדיוק בהתאם להכרזותיו, כשביום ראשון האחרון, 1 בספטמבר, הוטלו מכסים חדשים על שורת מוצרים סיניים בשווי של כ-125 מיליארד דולר, פעולה מתוכננת במסגרת החרפת מלחמת הסחר בין סין לארה"ב.

פרשנים כלכליים בארה"ב מעריכים כי אותם מכסים חדשים יעלו למשפחה אמריקאית כ-800 דולר בשנה בממוצע, בנוסף לעלות המכסים הקודמים, אלו שכבר הטיל הממשל על התוצרת הסינית. הצעד הוא חלק משורת צעדים שעליהם הכריז טראמפ לאחרונה, במלחמתו לעידוד הסחר האמריקאי והפעלת מנגנוני בקרה ואיזון בסחר עם סין.

הצעד האחרון כולל מכסים בשיעור של 15% על יבוא סחורות מסין, הכוללות ציוד אלקטרוני מרמקולים ואוזניות ועד למוצרי הנעלה. אם כל מהלכיו של טראמפ ייושמו, הרי שאז כל היבוא מסין, בהיקף של כ-550 מיליארד דולר בשנה, יהא כפוף למכסים.

לדעת טראמפ, ארה"ב החזקה תוכל להפעיל לחץ כלכלי משמעותי על הכלכלה הסינית שיביא לתוצאות מהירות, ובראשן לנסיגה ולכניעה של הממשל בסין לדרישה האמריקאית לשינוי יסודי בתנאי הסחר, ולחזרה יעילה ומהירה לשולחן הדיונים באשר להסכמי הסחר, כשמעמדה של סין במו"מ נתון בעמדה נחותה. לשיטתו של טראמפ, יש לפתור את העיוות המתמשך שגורם לכך שהייצור הסיני הזול עודד בריחת מפעלים אמריקאים לסין ואובדן אלפי משרות ייצור. 

נתוני הסחר העולמי מלמדים כי הסחר אמנם נפגע, אולם סין הצליחה להיערך ל"מלחמה" באמצעות פיחות יזום בשער היואן, באופן שמקזז את השפעת העלאת התעריפים עם הטלת המכסים ושלל העלויות על היצואנים. יתרה מכך, נתון מדהים במיוחד מלמד כי צעדי הסיניים עובדים לטובתם: ייתכן שהפגיעה ביצוא ארה"ב בתחומי האנרגיה והחקלאות יתרמו לתחושת הניצחון הסיני במלחמה, באופן כזה שמשקלה בסך הייצוא העולמי גדל. כלומר, השפעת ההאטה הסינית פחותה לאין שיעור לעומת מדינות אחרות, וכך משקלה של סין בסחר העולמי דווקא גדל. כך אפשר לראות מהגרפים המצורפים מטה.

הנתונים מלמדים שלמלחמת הסחר יש השפעות ישירות ועקיפות רבות. כך לדוגמה, מלחמת הסחר פגעה לא רק בארה"ב ובסין, אלא בסחר העולמי כולו, בדגש מיוחד על הרבעונים האחרונים. בריטניה, למשל, רשמה במהלך הרבעון השני של 2019 ירידה של 12.6% ביצוא, עוד טרם כניסת הברקזיט לפועל.

בעיה נוספת טמונה בעובדה שהטלת מכסים ואגרות חדשים על ידי סין פוגעת בחברות היצוא האמריקאיות, קהל חברות שהיה לליבת הכלכלה האמריקאית. כך למשל, חברות כמו ענקית הטלפוניה "אפל", שהייצור שלה מתבצע במפעלים בסין. התוצאה היא ששולי הרווח של חברות אמריקאיות יישחקו בשל הקושי להעלות מחירים לצרכנים על מוצרים קיימים. כלומר, המוצרים כבר ישנים מבחינה טכנולוגית, ועם הזמן גם מחירם נשחק, אז שולי הרווח עלולים להישחק עוד יותר בעקבות התעריפים החדשים. כך למשל, על פי דיווח ברשת CNBC, עלות שעוןחכם של אפל תגדל ב-15%.

גם היצוא של ארה"ב לסין נפגע ומוחלף בברזיל

סין היא הצרכנית הגדולה בעולם לפולי סויה, בגלל גודל האוכלוסייה ומרעי הבקר העצומים שניזונים מסויה. ב-2018 לבדה, סין ייבאה מארה"ב פולי סויה בסכום של 5.9 מיליארד דולר.

מאז שהטיל טראמפ מכסים על סין, החליטה האחרונה "להעניש" בחזרה את ארה"ב ובחרה להגדיל דרמטית את יבוא פולי הסויה מברזיל. נתח השוק של ברזיל ביצוא לסין גדל, אך אין זה אומר שהיצוא האמריקאי של פולי סויה לסין לא גדל כלל, אלא שנתח השוק של ארה"ב נפגע.  

קציר של פולי סויה בארה"ב
קציר של פולי סויה בארה"בצילום: Michael Conroy/אי־פי

הפגיעה בחקלאים האמריקאים אינה עניין של מה בכך עבור טראמפ. ציבור העוסקים בחקלאות נכללים בקטגוריית המצביעים קשיי היום, שנפגעו עד היום מצמיחת הכלכלה האמריקאית שהתבססה על שירותים. כעת הם נדרשים לחפש לעצמם שוקי יצוא חדשים, כשסין מטילה על יצוא זה מגבלות ואף מייקרת את היבוא מארה"ב בתעריפים משלה.

אם המלחמה לא נושאת פירות, אז למה להמשיך אותה?

הטעות האסטרטגית ביציאה למלחמת הסחר טמונה בשמה, "מלחמת סחר", שהרי במלחמות כשמן כן הן, למאבק יש מנצחים ומפסידים, כשהשהייה במחיצת המפסידה היא בגדר צעד תדמיתי שלילי הפוגע מאוד בתדמיתם של נשיאים, במיוחד כשאלו נתונים בלחצי ערב בחירות, רגע קט לפני הכרזת שנת בחירות לנשיאות. טראמפ, המכיר מקרוב את עולם המדיה התקשורתית, לא יהיה מוכן להפסיד, והוא צפוי, מתוך שיקולי אגו, להמשיך להילחם עד הרגע האחרון.

לזכותו אציין כי ראוי שאפקט התועלת והיעילות של כל צעד ייבחן בטווח הארוך, אולם אם הנשיא טעה בצעדיו, הרי שמחיר הטעויות עולה והולך. ולכן, בהיעדר כלים ייעודים לבחינת האפקטיביות של הצעדים, האם הם נושאים פרי ותועלת, או שמא גורמים לנזקים?

בנקודת הזמן הנוכחית, נראה כי טראמפ "התאהב" יתר על המידה בגישה הלוחמנית שהפעיל אל מול הממשל הסיני, כשהחליט להתעלם משלל נתוני הסחר שהתקבלו מהשטח. ייתכן שבידי הממשל האמריקאי נתונים שלפיהם מלחמתו נושאת פרי. אבל אם יש כאלה, עליו לחשוף אותם ולהוכיח את טענותיו.

כך או אחרת, התנודות בשוקי ההון פוגעות במשקיעים. כך למשל, הירידה במדדי המניות פגעה בביטחון הצרכנים ויצרה כשלעצמה נזק כלכלי נוסף, ששב ומדגיש את הסכנה שבקיום מלחמת סחר, שעשויה לפעול במתכונת של "חרב פיפיות".

נתוני יולי מראים עליות בהוצאה האישית הנומינלית (0.6%+) והריאלית (0.4%+). מדובר בעלייה נאה הצפויה לתרום לנתוני הצמיחה ברבעוניים 3 ו-4 ולנתוני צמיחת התוצר. הצפי לרבעון השלישי נותר לעלייה של 3.5% ואף יותר בנתוני הצמיחה. נתונים אלו מספקים אף הם את הרוח הגבית לפעילותו הלוחמנית של טראמפ.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | |זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ וניהול השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker