על היום שבו לא יהיה מחיר לכסף: ממשבר למשבר הריבית לטווח ארוך יורדת

בעידן של ריביות נמוכות ואף שליליות, גובר האינטרס להנפיק אג"ח לתקופות ממושכות של 50 ו-100 שנה ■ העובדה שעקום התשואה התהפך משמעותה כי בשוקי ההון צופים להאטה, וכי הכלכלה עשויה לגלוש למיתון בסבירות גבוהה למדי על בסיס סקר אירועים של יותר מ-50 שנה

יוסי פריימן
יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסך המציג ירידות במדד S&P 500
ירידות בוול סטריטצילום: בלומברג

בימים של דרמה בשווקים כפי שמתרחש בשבועות האחרונים, דווקא הדיווחים על כוונת הממשל האמריקאי להנפיק אג"ח לתקופות מגה ארוכות, כמו 50 ואפילו 100 שנה, היו בעיני לדרמה הגדולה מכולם. לממשל האמריקאי יש חוב כבד של יותר מ-16 טריליון דולר, לא כולל חובות של החברות והצרכנים האמריקאים, והחוב הזה ממשיך לגדול ולטפס.

בעידן של ריביות נמוכות ואף שליליות, גובר האינטרס להנפיק אג"ח לתקופות ממושכות של 50 ו-100 שנה. הריבית הנמוכה מצמצמת את עלויות המימון והופכת אותן לזולות יותר כך, שניתן לדחות את החזרי תשלומי הקרן לתקופות ממושכות בהרבה, שיש הרואים בהן, בעגה המימונית, כאג"ח לצמיתות. הרי החזר של דולר של קרן בעוד 100 שנה, יעמוד ערכו כיום על כ-14 סנט, בהתבסס על הריבית הארוכה ל-30 שנה העומדת כיום על כ-2%.

הדרמה בשווקים שהתרחשה בשבוע שעבר היתה התשואה לפדיון על איגרות החוב הדולריות ל-30 שנה, המונפקות על ידי הממשל האמריקאי. זו צללה לשפל של כל הזמנים כשעמדה על רמה הנמוכה מ-2%, שער ריבית הנמוך מתשואת השפל שנרשמה בעת משבר הסאב-פריים, כשבמשבר הפיננסי של 2008 קרסו שערי המניות וההמון רץ לעבר החזקה בנכסים ממשלתיים נקובי דולריים.

בתקופה של זעזועים פיננסיים, מלחמות סחר וחיפוש אחר אי מבטחים, נראה שטרם הגענו לנקודת הרתיחה וכי שיא המשבר טרם הגיע. עדיין לא ראינו את רמות השפל של השווקים, כך שתשואות האג"ח לטווחים ארוכים, ובראשם התשואה באג"ח ל-50 או 100 שנה, צפויות להיות מונפקות ברמות שפל של כל הזמנים. עבור מנהלי ההשקעות וקרנות הפנסיה, המוצר של אג"ח ל-50 ו-100 שנה הוא מצד אחד הזדמנות לגרוף רווחי הון גדולים בזמן שהריביות לטווחים ארוכים ימשיכו לרדת בגלל מנוף המח"מ, מאידך הוא עלול להיות גם סיכון להפסדים אם חלילה תגיע ההתאוששות ומה שהיה הוא לא מה שיהיה.

על רקע סימני ההאטה, לחץ מצד הממשל והחשש הגובר מגלישה למיתון בתוך 12 חודשים, צפוי הבנק המרכזי האמריקאי להמשיך ולהפחית את הריבית במשק. אמנם בשלב הנוכחי קשה לאמוד את עוצמת תגובת הבנק, האם ריבית הדולר תרד כבר בספטמבר בכ-0.5% או רק ב-0.25%. אולם להערכתנו ועל רקע הנתונים הכלכליים המאכזבים מסין ומאירופה, לצד הצלילה בביקושים וחולשת שוק האנרגיה, כל אלו מאותתים כי טרם נאמרה המלה האחרונה, כשכבר כעת שוכנות תשואות האג"ח הממשלתי ברמות שפל.

העובדה שעקום התשואה התהפך, קרי, התשואה על איגרות החוב ל-30 שנה ירדה מתחת לרמת התשואה על איגרות החוב לשנתיים, משמעותה כי בשוקי ההון צופים להאטה, וכי הכלכלה עשויה לגלוש למיתון בסבירות גבוהה למדי על בסיס סקר אירועים של יותר מ-50 שנה.

המיתון בדרך?

עידן הריביות האפסיות החל עוד ב-1980

ככל שעובר זמן, ניתן להסיק כי המשבר הפיננסי של 2008 היה בפרספקטיבה ארוכת טווח כזרז למגמה ארוכת הטווח של ירידת הריביות ברחבי העולם. במהלך המשבר, הריבית הארוכה ל-30 שנה רשמה את רמת השפל של כל הזמנים לאותה התקופה.

מפתיע לראות כיצד שפל זה אינו אירוע בודד אלא סמן לעתיד לקרות. ב-2016-2015, שבהן לא הוכרז רשמית על מיתון גלובלי ושוקי ההון לא נכנסו לתנועה במסגרת שוק דובי, ירדה התשואה לפדיון לאג"ח ל-30 שנה לרמת שפל הנמוכה אף מזו שנרשמה בשיאו של המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז 1930.

הגרף מטה מציג את התשואה לפדיון על אג"ח ל-30 שנה מאז 1977, כשבכל נקודה על הגרף נדגמת מחדש התשואה לטווח פדיון של 30 שנה (כלומר אין מדובר בגרף העוקב אחר איגרת חוב אחת ספציפית על פני השנים אלא בתמונת השוק באג"ח ל-30 שנה, בכל נקודה מחדש).

ירידה מתמשכת

מעל הכל מרחפת שאלת המפתח: האם הריביות ימשיכו לצלול ומתי צפוי השינוי וכל זה ייעצר (אם בכלל)?

אם ניקח כל נקודת שפל שבגרף התשואה לפדיון, ונבחן את השאלה האם ייתכן שרמת שערי הריבית תמשיך לרדת לרמות שפל חדשות, נפגוש מגוון רחב של דעות בקרב פעילי שוק ההון, חלקם יצפו כי הירידה הגיעה לרמת מפנה בעוד אחרים יסבירו בהגיון רב מדוע טרם מוצה המהלך וכי הריבית תמשיך לצלול.

הפעילים בשוקי ההון יודעים את משמעות האמרה שלפיה מאז חורבן בית המקדש, הנבואה נתנה לשוטים, כך שלא ניתן לדעת בבטחה אם ומתי מגמת הירידה בשערי הריבית תתהפך או האם היא תימשך. מסיבה זאת הלווים, בין אם הם אלו גופים ממשלתיים, מוסדיים, חברות או צרכנים, רוצים לנצל את החגיגה כאילו שזה יומה האחרון. הם פועלים לקיבוע חלק נוסף מצורכי המימון שלהם הם נדרשים ברמת המחירים הנמוכה והזולה יותר.

לגופים כממשלות ומוסדות ממשלתיים שלרשותם היקף חוב הגדל בהתמדה, כדאי לנצל את מגמות אלו לצורך הפחתה ודחייה של תשלומי הקרן והריבית השוטפים המכבידים על ההוצאה התקציבית. כך באפשרותם לפנות מקורות מתקציב המדינה לרכישת שירותים והרחבת הפעילות הלכה למעשה, הגם שהמשמעות של אלה היא ביצירת חוב לדורות הבאים ובתשלום ריבית לתקופות ארוכות וממושכות יותר. מהלכים אלו מגלגלים חלק מחובות הממשל לתקופות ממשוכות והם משום "חובות נצח" למשק, כך שבמידת הצורך ראוי כי מימון אותם חובות יעשה בריבית נמוכות במיוחד.

בתקופה הנוכחית עם צלילת הריבית הגלובלית ובאירופה המעבר לתשואה שלילית, ייתכן שהריצה לאי המבטחים שבהחזקה בדולר תזמן אפשרויות חסרות תקדים, כשהממשל יוכל לגייס כספים לתקופות של 50 ו-100 שנה בריביות שפל שטרם באו לידי ביטוי.

אם המגמה הנוכחית תימשך לאורך השנים הבאות, אז מחיר הכסף לאשראי לטווחים קצרים צפוי אף להיות נמוך עוד יותר ובכך לתמוך בריביות לטווחים ארוכים אשר ימשיכו לרדת אף הן. קשה לדעת עד כמה הריביות יכולות להמשיך ולרדת (אם בכלל ימשיכו), אולם ציבור רחב צפוי להנות מקריסת עלות הכסף.

נוטלי המשכנתאות ירוויחו, החוסכים לפנסיה יפסידו

מי שיכולים לנצל את ירידת הריבית הם בוודאי נוטלי המשכנתאות שמעוניינים לקבע חלק מההלוואה שלהם בריבית קבועה. כך שככל שהריביות הקבועות יורדת, האינטרס של אותם לווים לקבע חלק גדול יותר מהמשכנתא בריבית קבועה ברמות שפל עולה.

קופת חיסכון ובית
ירידת שיעורי הריבית לטווח ארוך עלולה להיות בשורה קשה ולא מעודדת עבור אלו שמתכננים לרכוש דירה בעתידצילום: Oleg Dudko | Dreamstime.com

מנגד, ירידת שיעורי הריבית לטווח ארוך עלולה להיות בשורה קשה ולא מעודדת עבור אלו שמתכננים לרכוש דירה בעתיד, שכן בתקופות של ירידה בריביות לטווחים הארוכים, המשמעות היא ירידה בגובה ההחזר החודשי עבור מי שטרם נטלו ובחרו במסלולי משכנתא בריבית קבועה.

ההוזלה בהחזר החודשי הפוטנציאלי מאפשרת לאותם לווים להגדיל את גובה ההלוואה שהם נוטלים מהבנק, ובכך לממן דירות בעלות גבוהה יותר, מצב שקרה ב-2016-2008 שבמהלכן הריביות לטווחים הארוכים רשמו מדי שנה רמת שפל חדשה. הכסף הזול תרם לבועות פיננסיות ולעליות מחירים בשוק הדיור ובשוקי ההון, כמו גם ליצירת חברות "זומבי" המתקיימות בזכות הריבית הזולה בלבד.

כעת, אם המגמה של ירידת הריבית לטווח ארוך בארה"ב תימשך, עשוי ככל הנראה התסריט של הוזלה בעלויות המשכנתאות החדשות להימשך ועמו הפגיעה בתשואה לחוסכים בקרנות הפנסיה ובמסלולים הסולידיים מבוססי תשואות האג"ח.

לסיכום, בזמן שנוטלי המשכנתאות מרוויחים, החסכונות הפנסיוניים מפסידים. ריבית האג"ח הממשלתיות בכל רחבי העולם, שהם אחת מההשקעות המרכזיות והפופולריות בחסכונות הפנסיוניים, יורדת, וכך גם התשואה הפוטנציאלית הצפויה בקרנות הפנסיה. והחשש הגדול כי ההשפעה של מגמה זאת תהא חלילה בעידוד ותמריץ מתמשך לנטילה של עוד ועוד סיכונים בחסכונות לטווח ארוך.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker