האם פייסבוק תצליח במקום שבו נכשלו אחרים?

בפני פייסבוק ניצבים אתגרים לא פשוטים של כריית מטבע קריפטוגרפי משלה. אם תצליח, היא תשנה מקצה לקצה את כל מערכת הכסף העולמית ואת הרגלי הצריכה

יוסי פריימן
יוסי פריימן
מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוק
מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד פייסבוקצילום: STEPHEN LAM/רויטרס

החודש, בקול תרועה רמה, הכריזה ענקית המדיה החברתית פייסבוק על מהפכה בעולם התשלומים. פייסבוק הודיעה על השקת מטבע ומערכת תשלומים גלובלית משלה – הליברה. כחלק מהאסטרטגיה השיווקית, הליברה מבדיל עצמו מיתר המטבעות הקריפטוגרפים. במקום להשיק מטבע ולצפות לרבים שישתמשו בו, ולכל רוכש שימצא את דרכו אל המטבע, פייסבוק הבינה שזמינות גבוהה וממשקים יקדמו את המטבע, ומה זמין ומחבר במדינות המערב יותר מאשר החיבור בין המשתמשים הרבים בפלטפורמות פייסבוק?

נדבך נוסף טמון ביכולת להעביר כספים מאדם לאדם, בדרך שתאפשר ביצוע של העברת כספים ביעילות, מהירות, ללא עמלות ועלויות. לכאורה, נראה כאילו נושא העלויות אינו דרמטי לשימוש באמצעי תשלום, אולם מי שרוצה להפוך את אמצעי התשלום לכזה שזמין לשימוש גם בקרב מעמדות נמוכים מאוד, במדינות שבהן השכר היומי עומד על עשרות דולרים בודדים, צריך לייצר פתרון זול וזמין, במערכת שתגבה עלויות נמוכות עד אפסיות. במונחים אבסולוטיים גם עמלה של 1% תיחשב כעלות דרמטית עבור מי שמשתכר שכר זעום שבקושי מספיק למחייתו, כשהחשש כי עלות גבוהה, עלולה לגרום לשכבת סוציואקונומיות נמוכות להימנע משימוש במטבע ובמערכת התשלומים החדשה.

בפני פייסבוק ניצבים אתגרים לא פשוטים של כריית מטבע קריפטוגרפי משלה. ראשית, עליה ללמוד מטעויות העבר של מטבעות קודמים שהושקו, אך לא הצליחו להפוך לפופולריים ולא נמצאים בשימוש נרחב מספיק, לא בקרב ציבור הלקוחות כמחזיקים ולא דרך בעלי עסקים כספקים, המוכנים לקבל אותם כאמצעי תשלום עובר לסוחר. המטבע היחיד שנתפש כפופולרי בקרב שכבות אוכלוסייה רבות ואשר שמר על מעמדו וערכו היחסי בקרב מטבעות הקריפטוגרפים הוא הביטקוין, אך עשור לאחר כריית המטבע הראשון, עדיין לא ניתן לשלם באמצעותו במרבית העסקים המקוונים ובוודאי שלא ניתן לשלם אתו במרבית העסקים הפיזיים.

אחרי שפייסבוק הצליחה לחבר ולקשר בין מיליארדי המשתמשים בפלטפורמות שלה, היא רוצה לחבר מיליארדי בני אדם שמשתמשים במוצרים שלה אל מערכות הכספים הגלובליות. לפייסבוק יש נגישות כמעט אבסולוטית למיליארדי בני אדם, כך שאם המטבע הייחודי שלה יצליח, הרי שמצד אחד היא תאפשר לרבים הזדמנויות כלכליות מגוונות יותר, לצד שיפור רמת החיים ואיכותם בצורה טובה ויעילה יותר.

אם יצליח המהלך, פייסבוק תשנה מקצה לקצה את כל מערכת הכסף העולמית ואת הרגלי הצריכה.

פייסבוק צוברת כוח של מדינה ריבונית

מטבע בינלאומי כמו הליברה מעלה שאלות מעניינות בנוגע לגובה הריבית שהוא יציע והיכולת לשמש ככסף ומערכת תשלומים אלטרנטיבית, למרות שמדובר במטבע קריפטוגרפי. הצלחת הליברה תאיץ את הצורך לייצר מערכת מוניטרית אלטרנטיבית. ניתן לצפות כי יהיו מי שיטענו כי פייסבוק נוטלת לעצמה סמכויות ויכולות, שאין למדינה ריבונית, בקביעת שער ייחוס בריבית ובשלל עלויות העשויות לפגוע ביעילות השוק.

המהלך יהווה ניסוי הלכה למעשה של השימוש במטבע קריפטוגרפי, שהשימוש בו במחזורי עסקים יכול להביא חלילה לאובדן שליטה וצורך בוויסות. פייסבוק תידרש לווסת את ערך המטבע, לרכוש או למכור סכומי עתק, במטרה למנוע תנודות שערים. ראוי כי מקבלי ההחלטות והשותפים לדרך שנטלה פייסבוק יתכננו ויחשבו את מסלולם מבעוד מועד, כדי למנוע מצב של קריסה או נסיקה חדה מדי בערך המטבע, מה שיביא כבר מתחילת המסע לפגיעה קשה באמון המשתמשים, כפי שקרה למטבעות הקריפטוגרפים. מרבית המטבעות הקריפטוגרפים אינם מטבעות המיועדים להחזיק בערך קבוע.

האלמנטים הדרושים לפייסבוק כדי שהמטבע יצליח

תנודתיות נמוכה כתנאי להצלחה: פייסבוק התקשרה עם שורה של ארגונים פיננסיים מובילים לייסוד Libra Association, שמטרתה להבטיח תנודתיות נמוכה ככל הניתן למטבע. התנודתיות היא הגורם שעלול להבריח משתמשים ולמנוע מאנשים להחזיק במטבע. ברור כי איש לא ירצה לסחור או אף להחזיק במטבע שערכו עלול לצנוח או לנסוק בשיעורים חדים. הרי אובדן ערך המטבע יהא גם אובדן כוח הקנייה שבו.

מערכות סליקה ותשלום זמינות לעסקים: אתגר לא פשוט שפייסבוק תצטרך להתגבר עליו הוא אופן קבלת תשלומים במטבע שלה בכל בית עסק ברחבי העולם. נקודה חשובה במיוחד, מאחר שנתאר לעצמנו שאנו מחזיקים בכרטיס אשראי שאותו מכבדים רק ב-75% מבתי העסק בישראל ולא בכל בתי העסק שמקבלים כרטיס אשראי. אי היכולת לשלם ב-25% מבתי העסק יכול להיות קריטי, תארו לכם שלא תוכלו להשתמש בכרטיס אחרי שסיימתם את הקניות בסופר או בכל מצב אחר.

חיבור למערכת הפיננסית העולמית: התנאי לסחר במטבע הקריפטוגרפי של פייסבוק הוא היכולת לקיים ממשק עם המערכת הפיננסית הקיימת מבלי לאיים עליה. הממשק צריך להיות מלא כך שיהיה ניתן להמיר מכל מטבע בעולם בקלות ובמהירות ממטבע מדינת המקור לליברה.

עמידה בדרישות וכפיפות לגורמי האכיפה ולרגולציה: הפעילות בשוקי ההון כפופה לדרישות שנקבעות במדינה. דרישות אלו כוללות הסדרים שונים באשר לצורך לבצע תהליך מוסדר של הכרת הלקוח, פעילותו וצורכיו. בנוסף, הפעילות בשוקי ההון מציבה דרישות לעניין איתור, מניעה ודיווח על פעילות בהתאם לחקיקה באשר למניעת פעולות הלבנת הון.

בכך לא יסתיימו הדרישות: הדרישה לעמידה בתנאי ההסדרה המחמירה תחייב את פייסבוק ואת שותפיה באשר לכל לקוח ולכל פעולה. הרצון לעבור למטבע מבוזר ובלתי נשלט כפי שנעשה בקרב מטבעות קריפטוגרפיים ייפגע עם הדרישה לזיהוי הצדדים המעורבים בפעילות, שמירת המידע ואף העברתו לגורמי אכיפה. בכך תוכפף פעילות הבלוקצ'יין והקריפטו של פייסבוק לתנאי ההסדרה החלים על מטבעות הפיאט (מטבעות ממשלתיים המונפקים על ידי מדינות).

פעילות הליברה והעברות הכספים חייבות להיות חייבת בהסדרה מיוחדת לאור הרכב המשתתפים ופעילותם של גורמים שאינם ניתנים לזיהוי פנים אל פנים, יכולת בקרת נתונים ואימות מידע מוגבלת ואף כשל בבקרה החד ערכית למניעת מצבים של ריבוי זהויות מצד המשתמשים בפלטפורמות.

פייסבוק תידרש לפעול כבר בעתיד הקרוב במגוון חזיתות במקביל, במטרה למנוע את הקמתם של החסמים הרגולטוריים לפעילותו כפי שדורשים נבחרי ציבור בארה"ב ובאירופה, וכן למיצוב גבוה ואיכותי של מעמדו כגורם אמין, יעיל ותחרותי לחפצים בפעילות בשוקי הכספים.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | |זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ וניהול השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker