המהפכה של אמזון היא הזדמנות עבור העסקים הקטנים בישראל

רכישות אונליין ינחלו הצלחה בישראל כשיוקמו מחסנים לוגיסטיים מתקדמים ויעילים, לצד מערך נרחב של ספקי שירותי משלוח. במבט עתידי על מפת השיווק והסחר בישראל, ניתן לצפות כי הקניונים הגדולים לא ייעלמו כל כך מהר מהנוף

יוסי פריימן
יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קניות באמזון
קניות באמזוןצילום: Jeffrey Dastin / REUTERS

אמזון, ענקית הסחר באונליין, יצאה השבוע בתוכנית חדשה ומסקרנת: החברה מציעה לעובדים שיפרשו שכר עבודה לשלושה חודשים מראש, בתנאי שיקימו שירות משלוחים משלהם. אמזון פועלת לשינוי פניה של אמריקה, ונערכת ליום שבו מרבית הסחר יתבצע אונליין וידרוש משלוחים. אמזון מבינה כי מה שמונע את התרחבות המסחר המקוון הוא מחסום זמני המשלוח הארוכים יחסית לשלל מוצרים בסיסיים, ולשם היא מכוונת לביצוע – מהפך ושינוי המשוואה – תוך מעבר למשלוחים מהירים בתוך שעות בודדות לכל יעד ומקום שיבחרו.

חברת וולמארט הציגה במקביל להכרזה של אמזון את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון הראשון של 2020 (השנה הפיסקלית של וולמארט שונה מהשנה הקלנדרית). ענקית השיווק והסחר הוותיקה עברה מתיחת פנים משמעותית, כשהפכה מרשת שיווק מסורתית, הפועלת באמצעות מערך נרחב של חנויות כלבו, לרשת סחר אונליין, דינמית ותחרותית.

וולמארט, שמנסה לצמצם פערים אל מול המתחרה הגדולה אמזון בכל החזיתות, תוך ניצול יעיל של פרישה חסרת תקדים של סניפיה בארה"ב, הודיעה על תוכנית משלה בתחום השילוח. וומארט הודיעה על מעבר למשלוחים מהירים המבוצעים בתוך יום אחד. וולמארט תאפשר משלוחים מהירים אלו בשלב הראשון להזמנות בסך העולה על 35 דולר במדינות פניקס, אריזונה ולאס וגאס, ובהמשך היא צפויה להרחיב את השירות לעבר דרום קליפורניה ואף מעבר.

למרות שעל פניו נראה כאילו המסחר המקוון הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות האמריקאית, ויש שיאמרו אף הישראלית, עם הכמות האדירה של החבילות הנשלחות לישראל והפגיעה הנרשמת במכירות ברשתות השווק המקומיות, המהלכים החדשים של ענקיות הסחר, וולמארט ואמזון, מלמדים כי המהפכה רק בראשית דרכה. צמצום המשלוח ליום בודד ובהמשך אף לשעות הוא אתגר גדול, שרק כיום הענקיות מתמודדות מולו ומתכננות להתגבר עליו.

לחברות ברור כי בכך טמון העתיד, אולם לצד החשיבות בזמינות החברות מודעות לכך שמדובר בצעד עתיר עלויות, העשוי להסב להן הפסדים בטווח הקצר לפחות. במטרה לעודד מעבר של יותר ויותר רכישות לעבר זירת האונליין, הצרכן דורש לקבל יתרונות נוספים כמו זמינות גבוהה של שילוח כמעט ברמה המיידית.

ניתוח מרכיבי השרות המאפשר רמת זמינות גבוהה אמינה ויעילה, מלמד כי ככל שזמן האספקה הנדרש קצר יותר, כך כל קיצור נוסף כרוך בעלויות גדולות יותר, משאבים לוגיסטיים משמעותיים ושינויים של מערכים. מבחן העלויות מורה כי לולא כן, מדוע יבחרו וולמארט ואמזון להסתפק במשלוח של 24 שעות, במקום להכריז על שילוח בתוך שעות בודדות? הזירה התחרותית והמרוץ להרחבת סל המוצרים והשירותים מלמד כי ייתכן שכבר בקרוב חברות סחר אונליין יוכלו להודיע על קיצור דרמטי נוסף של זמני המשלוח. הצורך בפרישת השירות בכל האזורים בארה"ב מלמד כי לאור הדרישות הכרוכות במהלך, ספק אם וולמארט ואמזון יוכלו לבצע פרישה שכזו במועד קרוב. 

אמזון מטפסת

הקושי של המסחר אונליין היה ונותר במה שנקרא המייל האחרון, אותו מקטע אחרון המנגיש את המוצר ללקוח, באמצעות הבאת הסחורה אל בית הלקוח מהמחסנים הלוגיסטיים. אין מדובר בעניין שולי, כדי לייצר מנגנון אספקה מהיר נדרשים מערכים אפקטיביים, יעילים ומשומנים, שכן שיווקית לא ניתן ליטול סיכון של אכזבה בחוויה הרכישה של הלקוחות, ולאור העלויות הלוגיסטיות הכה משמעותיות, נדרש מהלך מצמצם סיכונים.

האתגר העומד בפני החברות הוא כפול: האם לייצר שירות הפסדי רק כדי לכבוש נתח שוק ומובילות אל מול הצרכנים, מתוך ציפייה שעם הזמן יתרחב קהל הלקוחות והיקף השירות? כיום המודל המוכר בישראל של קמעונאיות המזון מראה כי חברות שבנו מערך קניות ומשלוחים מהירים אונליין, טומן לרובן עלויות נכרות ורבות מצהירות כי מדובר בשירות הפסדי.

צוואר בקבוק ופקקים

בישראל קיימים תנאי בסיס שיכולים להוות קרקע מצוינת להתפתחות של מסחר מקוון: חדשנות טכנולוגיה ואימוץ חדשנות בקרב הצרכנים, האופי הישראלי התר אחרי מחיר תחרותי, האימוץ של רכישות אונליין עוד מימים שבהם נדרש לחבילות זמן רב עד שהגיעו אל בית הלקוחות ובפרט במישור השינוע והתנאים הפיזיים. תא השטח של מדינת ישראל הוא קטן באופן יחסי למדינות רבות, ובמונחי אמריקה הוא קטן ממדינת ניו ג'רסי, מה שמאפשר ביצוע שליחויות מהירות של מוצרים בצורה יעילה. מצד שני, צוואר בקבוק בכבישי המרכז, הגוררים לפקקי תנועה כבדים בשעות העומס, עלולים להיות אף משמעותיים יותר במציאות שבה יתווספו לכבישי ישראל כלי רכב שכל ייעודם יהיה לתחום השליחויות.

הצמיחה של מסחר האונליין בישראל, כניסת ענקיות סחר מקוון כמו אמזון ושירותים אחרים, יחייבו שירותי תחרותיים, יעילים ואפקטיביים של משלוחים לבתי הלקוחות בעלות סבירה ובצורה יעילה. אם לא כן, היקף הצמיחה של שירותים שכאלה ימצה את הפוטנציאל הטמון בו בתוך זמן קצר. השילוח המהיר תורם רבות גם ליתרונות הטמונים בגודלו של המחסן הלוגיסטי, הוא אמנם כרוך בעלות משתנה נוספת הגבוהה מאוד בטווח המיידי, אך מגדיל את הרווחיות מכל מוצר נוסף שיימכר. עלות השילוח לבתי הלקוחות נמוכה ככל שהיקף המשלוחים גדל והקרבה של נקודות החלוקה אחת לשנייה קטן.

רכישות אונליין ינחלו הצלחה בישראל כשיוקמו מחסנים לוגיסטיים מתקדמים ויעילים, לצד מערך נרחב של ספקי שירותי משלוח. במבט עתידי על מפת השיווק והסחר בישראל, ניתן לצפות כי הקניונים הגדולים לא ייעלמו כל כך מהר מהנוף. מערכי לוגיסטיקה, מכירות ושילוח יעילים ידרשו עוד זמן רב עד להקמתם והבשלתם.

בתקופה זו, לקניונים ומרכזי המסחר יעמוד פרק זמן מספיק כדי להכין את עצמם בהדרגה לשינויים העתידיים, ובכללם לייצר שלל שירותים משלימים של משלוחים מהחנויות דרך מרכזים לוגיסטיים שימוקמו בקניונים או בסמוך, תוך שמירת רף עלויות תחרותי.

שקיות של אמזון פריים
חבילות שנשלחו באמצעות שירות אמזון פרייםצילום: John Minchillo/אי־פי

גם אם אמזון תחליט לבצע משלוחים לבתי הלקוחות בישראל, עדיין מותגים רבים יידרשו לפרישה לוגיסטית של חנויות וקרבה אל הלקוחות – וכאן טמון לקניונים הגדולים יתרון. כך למשל, קניון כמו גינדי תל אביב, שנמצא בלב העיר, יוכל להציע משלוחים מהירים ביותר לא רק של מזון, אלא של כל סחורה פיזית המשווקת בקניון ובכלל זה לספק תשתית נוחה, זמינה ויעילה למדידה, החזרה לשירות הלקוחות והספקים. 

מה המסקנה עבור הקמעונאים וחברות השילוח בישראל?

בישראל הצרכנים עדיין לא מורגלים לקבלת הסחורות ביום שאחרי, או אפילו באותו היום. מי שיכולים להציע שירות כזה הם דווקא עסקים קטנים ובינוניים, שיכולים לגלות גמישות בנושא זה, כמו למשל התקשרות מול ספקים חיצוניים שיבצעו את השליחויות עבורם והם יתמקדו אך ורק במכירה ושירות.

אם עבור ענקיות קמעונאות אונליין או אופליין התחייבות לביצוע משלוח מהיר הוא אתגר אדיר שכרוך בעלויות משמעותיות, עבור השחקנים הקטנים מדובר לרוב בהחלטה שניתן לבצע אותה יחסית בקלות ובעלויות נמוכות, והיא מהווה יתרון משמעותי לקראת האתגרים העתידיים ושינוי כל תמונת המסחר הקמעוני, במוקדם או במאוחר.

גם לחברות המשלוחים והשילוח, המקומיות ואלה מעבר לים שהודיעו לאחרונה על כניסה לישראל, יש הזדמנות. חבירה של חברות השילוח לחברות קטנות וגדולות ליצירת מיזמים משותפים לביצוע משלוחים מהירים של כל מוצר, הם יצירה של יתרונות לגודל וחיסכון בעלויות עבור שני הצדדים.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ וניהול השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker