בעידן הפייק ניוז, מי בכלל מדקדק בהגדרת הגירעון

שר האוצר מיהר לבשר על שמירת יעד הגירעון ל-2018. ואולם, לא ברור על סמך יצא בהצהרה כזאת, שכן הנתונים שעל פיהם נמדד הגירעון יפורסמו רק בעוד כמה חודשים

יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

שר האוצר, משה כחלון, הופיע לפני עובדי המשרד אתמול, והכריז כי על בסיס נתוני החשב הכללי של משרד האוצר שברשותו, הצליח לשמור על יעד הגירעון המתוכנן של 2.9% ב-2018. זאת, לדבריו, למרות הביקורות, הפרשנויות והתחזיות הקודרות מפי כלכלנים וכתבים.

בעקבות דבריו של השר, התגובות בעיתונות וברשתות החברתיות טענו כי משרד האוצר תיכנן ותימרן את הגירעון במטרה להציג מספרים משופרים עבור המדדים הבינלאומיים, חברות הדירוג ואף עבור השר עצמו. בטרם נבקש להבין אם יש בסיס לטענות שכאלו, והאם בכלל אפשרי בשלב כל כך מוקדם להכריז על רמת הגירעון, במיוחד לאור התחזית לחריגה תקציבית, אנסה עבור חלק מהקוראים להסביר מהו גירעון.

גירעון הממשלה הוא התוצאה המתמטית של חיסור הוצאות הממשלה מהכנסות המדינה, בדגש על תקבולי המסים של הממשלה. אם והתוצאה המתקבלת היא שלילית, משמע - הממשלה הוציאה מעבר להכנסותיה ממסים ולכן נוצר גירעון – פער שלילי - ואילו אם התוצאה היא חיובית, משמע - נוצר עודף תקציבי, מצב נדיר בעולם המערבי ובמדינת ישראל, שבה הוצאות הממשלה נמוכות מהכנסותיה. בעוד הערך האבסולוטי של גובה סכום הגירעון אינו מספק אינדיקציה משמעותית לדבר, הרי הערך הנומרי המהותי הוא שיעור הגירעון ביחס לתוצר. נתון זה, ככל שיתקבל כשהוא גבוה מעבר לתוכנית הממשלה ותחזיות משרדיה, יעיד בברור על היעדר משמעת פיסקלית של הממשלה.

מדד הגירעון התקציבי, בדומה למדדים חשובים כמדד החוב/תמ"ג או החוב החיצוני/תמ"ג, משמשים כסמנים מקדימים למצבו של המשק. מדובר באחד מהיחסים הפיננסים החשובים לניתוח תנועות ההון ומגמות בזירת החוב, ועל כן נחשב בעיני חברות הדירוג כמדד מרכזי למגמות המשק. כלכלנים נוהגים לציין כי מספיקה שנה אחת של חריגה מהגירעון, כדי להזניק את חברות הדירוג לבחינה מחודשת של השינוי וההורדה בתחזית הדירוג של הממשלה.

בזירה עתירת רגישות שכזו, שבה חברות דירוג האשראי, המוסדות הפיננסיים וכלכלנים מודעים לרגישות הרבה של נתונים מרכזיים אלו במבחן האמון בממשלה. החשש מאובדן האמון ביכולת הממשלה לנהל את תקציבה ולשלוט בהיקף החריגה התקציבית והגירעון הנו משמעותי לכלל המשק. אובדן השליטה עשוי במהרה לדרדר את המשק במדרון החלקלק לעבר משבר פיננסי חמור, עלות גיוס הון יקרה, מצוקת מקורות ואף לסחרור של המשק כולו.

חברות הדירוג ועמם הכלכלנים נוהגים לנתח את הגירעון לחלוקה לשני מרכיבים עיקריים, חלק אחד הנו הצד המחזורי, וחלק שני הנו הצד המבני. החלק המחזורי תלוי כשמו במחזור העסקים; אם המשק נתון במצב של צמיחה הגבוהה מהתוואי ארוך הטווח של המשק, הרי שהחלק המחזורי בגירעון יהיה נמוך או אפילו אפסי, בדומה ל-2007, ואילו אם מדובר במצב של מיתון כלכלי בדומה ל-2009, הרי שאז החלק המחזורי בגירעון יהיה גבוה מאוד.

כלכלנים רואים בחלק המבני של הגירעון את המרכיב החשוב, שכן הוא מייצג את הפער בין ההכנסות הקבועות ממסים לבין עודף ההתחייבויות של הממשלה, שאינו תלוי במחזור העסקים. לדוגמה, אם מדינת ישראל מתחייבת להגדיל את קצבאות הילדים או את קצבאות הנכות בסכום מסוים, הרי שסכום זה אינו תלוי במצב הכלכלה הישראלית, אלא נגזר ממספר הילדים והנכים שבמשק.

נתוני הגירעון המבני מדאיגים במיוחד את חברות הדירוג יותר מאשר נתוני הגירעון המחזורי, משום שהגירעון המבני מעיד על המשמעת הממשלתית, או חלילה, על היעדרה. זאת בעוד הגירעון המחזורי שהוא תוצאה הנכפית על הממשלה בשל מחזור העסקים שבו אין לממשלה את השליטה הישירה. בנוסף, מחזורי העסקים הם זמניים ואלו שינויים מבניים וחקיקה מתקיימים למשך תקופות ממשוכות ולעתים אף לתקופות מאוד ממושכות, דבר הבא לידי ביטוי בקצבאות הילדים או הנכים, או בסעיפים תקציבים כהגדלת מספר המיטות בבתי החולים, הוספת כיתות לימוד בישראל או שמא במימון גני הילדים להגיל הרך ועוד.

הירושה לשר הבא: כשל תקציבי והיעדר הון זמין

הספקנים ואלו הטוענים לבדיקת הנתונים שמפרסם שר האוצר, סוברים כי משרד האוצר הצליח להשיג גירעון נמוך בזכות פעילות רשות המסים, תוך העמקת והרחבת היקף הגבייה. צעדי רשות המסים במהלך החודשים האחרונים של השנה והדרישה למקדמות גבוהות יותר, על חשבון השנה הבאה, תרמו לדבריהם להצגת תמונה חלקית בלבד, לעומת מצבו של המשק. היה וטענת "בישול נתונים" או אף "גלגולם"  נכונה, הרי ששר האוצר הבא שייכנס לתפקידו יידרש להתמודד עם כשל תקציבי משמעותי והיעדר הון זמין, שיציג בעיה גדולה בהרבה למשק כולו.

ראשית, גירעון שנוצר ברובו כגירעון מבני, שכאמור הוא הפער הקבוע בין הכנסות להוצאות; ובנוסף יתווסף המחסור בגביית המסים, שעלול לגרור את הגירעון בשנה הבאה לעבר שיעור חד וגדול הרבה יותר. החשש בקרב הספקנים טמון ככל הנראה בגובה נקודות האחוז שבין 2.9% לנתון שהיה צפוי התפרסם ל-2018 והשוכן בטווח 3.4% עד 3.6%. החשש גובר, שכן את תוצאת התמרון והיצירתיות יהיה ניתן לראות רק בסוף 2019 - זמן רב לאחר ששר האוצר כחלון יסיים את כהונתו.

הגלישה לעבר גירעון תקציבי גבוה ב-2019 היא מהלך עתיר סיכונים; הכלכלה העולמית גולשת להאטה והמרכיב המחזורי כבר נתון - אזי היקף הגירעון צפוי להיות שלילי אף יותר, וכך לצד נתוני הגירעון המבני עלולה להיווצר תחושת אובדן שליטה מוחלט. במיוחד גובר החשש במקרה של מיתון עולמי חריף העשוי לגרור את המשק לגירעון אף גבוה בהרבה.

על רקע סיבה זו, על קובעי המדיניות להנהיג מדיניות אחראית ולנקוט בשמרנות, תוך הימנעות ממשחק עם נתוני הגירעון ושמירה קפדנית שלא לחרוג מהמקסימום הנתון במסגרת המותרת בחוק הגירעון. הרצון של בכירי האוצר להציג שיעור גירעון נמוך, אם נכון הוא, באמצעות הנדסה של תמרון בנתונים ובלוח השנה מסוכנים לעתיד המשק: מהלך תמרון עשוי להכתיב את התנאים ולצמצם את כושר התחרות והגמישות מהממשלה כשזו תהא במצב של משבר כלכלי חמור, שמשקלו דומה לאירוע לחימה, אסון טבע כרעידת אדמה או כל אסון משמעותי אחר.

בחיי היומיום מדובר במצב השקול למשפחה הבוחרת לרכוש דירה באמצעות שימוש בהון העצמי שברשותה, לצד נטילת משכנתא סבירה, אולם במקביל מחליטה לקחת את כספי החיסכון ששמרה ליום סגריר ולרהט באמצעותם את הבית. משפחה שכזאת אומנם תהנה בטווח הקצר מרמת חיים גבוהה, אולם במצב שבו, חלילה, אחד מבני המשפחה לא יוכל לעבוד או יוותר ללא מקום עבודה, ויזדקק לשימוש בעתודה - הרזרבה, שהיא כרית הביטחון והכספים המיועדים לשעת חירום -יגלה שאינה בהישג היד.

אז מה היקף התוצר ב-2018, ומהו שיעור הגרעון התקציבי?

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המפרסמת את גובה התוצר ברבעון מסוים נדרשת לזמן ממושך עד לקבלת הנתון הסופי. כך שאת נתוני האומדן הסופי לתמ"ג ולשלל נתונים של הרבעון הרביעי נדע רק בעוד כמה חודשים, זמן רב לאחר תום התקופה הנסקרת. כך שתמוהה יכולת משרד האוצר לקבוע בצורה נחרצת וחד משמעית את שיעור הגירעון, בשעה שהיקף התוצר, ההכנסה וההוצאה הממשלתית אינם ידועים.

הנתון המובא על ידי משרד האוצר הנו בגדר הערכה בלבד העשויה להשתנות מעלה או מטה, לחיוב או לשלילה. במקרה של השנה הנוכחית, בתקופה של האטה כלכלית גלובלית, ייתכן כי שיעור הגירעון ביחס לתמ"ג ישתנה לרעה, מאחר שברבעון הרביעי של 2018 התרחש משבר חמור בשוקי ההון והאנרגיה, הכספים ובכל הקשור לסנטימנט הצרכנים.

לכן, הודעת שר האוצר המרשימה והמעודדת מחייבת משנה זהירות בקרב קובעי המדיניות, כדי לוודא שהתוצר ברבעון זה וההכנסות ממסים לא יושפעו מהמצב בכלכלה הגלובלית. ההערכה המובאת בפוסט זה היא שאף אם הגירעון בפועל יהיה גבוה מיעד הגרעון ומרף 2.9%, הרי ששר האוצר וצוותו יפעלו לשמירת מסגרות תקציב ועמידה ביעדים.

גובה הצמיחה ברבעון הרביעי של 2018 מושפע משיעורי צמיחה נמוכה, הפוגעת בביקושים לצריכה ולמגורים כאחד, ובכך פוגע בהכנסות המדינה ממסים ומעלה את הפוטנציאל לחריגה מהנתון שהוכרז. בניגוד להצהרה החגיגית של שר האוצר, במשרד האוצר מיהרו לצנן ולתאם ציפיות, תוך ציון כי מדובר בנתון ראשוני ובעל סבירות גבוהה לעדכון ושחיקה, ובכך אף לגרום להרעה בנתון התוצאתי הסופי.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker