כך מעכבות בעיות תחבורה, תשתיות וחינוך את המשק - ומפריעות לדירוג האשראי - זווית חדה - הבלוג של יוסי פריימן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך מעכבות בעיות תחבורה, תשתיות וחינוך את המשק - ומפריעות לדירוג האשראי

ב-2003 היה למשק הישראלי יחס חוב תוצר של יותר מ-100%, ומעל ריחפה סכנה של פשיטת רגל. 15 שנה מאוחר יותר, הצליחה המדיניות הכלכלית להביא לתחזית דירוג חיובית. ובכל זאת נותר לשאול מדוע ישראל לא זוכה לדירוג של AAA

תגובות
אייל טואג

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס החליטה ביום שישי האחרון לאשרר את דירוג האשראי של ישראל ברמה של A1, אך שינתה את תחזית הדירוג מיציבה לחיובית. המשמעות היא שסוכנות הדירוג רואה בטווח הזמן הבינוני סיכויים גדולים כי היא תעלה את דירוג האשראי. מודי'ס הסבירה את ההחלטה בכך שכלכלת ישראל מציגה את נתוני המקרו הטובים ביותר מקום המדינה - שיעור האבטלה הנמוך ביותר, צמיחה חזקה ויחס חוב־תוצר יורד והולך.

רק שלושה ימים מאוחר יותר פירסם אגף החשב הכללי במשרד האוצר דיווח על גיוס לשלוש שנים, של 250 מיליון יורו, בהנפקה פרטית לקרן אסייתית, בריבית אפסית של 0.05%, שהיא הריבית הנמוכה מעולם בגיוס חוב של ממשלת ישראל. ניהול החוב הממשלתי מתבצע בשנים האחרונות בצורה מצוינת, ומתחבר לניהול פיסקלי אחראי של ממשלות ישראל.

התוצאה היא דירוג אשראי גבוה, התורם לירידה בסיכון הכרוך באשראי למדינת ישראל, ובכך מאפשר גיוס אשראי בריבית נמוכה וחיסכון בריבית שמשלמים אזרחי ישראל. כך נותרת בידי הממשלה מקורות פנויים, שמחלחלים לרווחתם הכלכלית היומיומית של אזרחי המדינה.

ב-5 השנים האחרונות נרשמת מגמה ארוכת טווח של ירידה בעלות הביטוח מפני חדלות פירעון באג"ח של ממשלת ישראל. מרמה של 200 נקודות בסיס ב-2012, ירדה עלות הביטוח לטווח של 120-80 נקודות בסיס במהלך השנה האחרונה. שוקי ההון מתמחרים עלות ביטוח נמוכה יותר לאג"ח של ממשלת ישראל, כל זאת חרף המציאות הביטחונית המאתגרת בחודשים האחרונים ובזכות ניהול ארוך טווח נכון.

ירידה מתמדת

עם זאת, על רקע העלייה ברמת אינפלציה הגלובלית, אי אפשר לצפות שהגיוסים העתידיים במטבע היורו יהיו בריבית כה נמוכה. האסטרטגיה של משרד האוצר לבצע גיוס ביורו באמצעות משקיע אסטרטגי בדמות אחת מהקרנות הממשלתיות באסיה היא בהחלט החלטה נכונה. אין ספק שהגיוס הוא משום איתות משמעותי לרמת האמון שנותנים משקיעים זרים במדינת ישראל, ונועד כדי להזמין גופים גדולים נוספים להציע הצעות למימון החוב הממשלתי במט"ח. המהלך יעודד גופים נוספים המחפשים יעד בטוח להחנות את כספם לבוא ולהשקיע במדינת ישראל.

בהתחשב בעובדה שב-2003 עמד המשק הישראלי לפני תהום עמוקה עם יחס חוב תוצר של יותר מ-100%, וכשמעל ריחפה סכנה של פשיטת רגל, הצליחה המדיניות הכלכלית האחראית ב-15 השנים האחרונות להביא לניהול נכון של תקציב המדינה. על כך אפשר להעניק מחמאות למשרד האוצר, לבנק ישראל ולגיבוי שלו זכו ממשרד ראש הממשלה. בנק ישראל, שדאג להיות פרקליטו של השטן והזהיר בכל עת מפני אובדן הרסן ופספוס תקציבי, תרם בכך לחיזוק וביסוס החוסן הפיננסי של המשק.

על פי דו"ח החשב הכללי במשרד האוצר, הוצאות הריבית של ממשלת ישראל נמצאות בירידה קלה בשנים האחרונות, חרף העובדה כי היקף החוב הממשלתי במספרים אבסולוטיים נמצא בעלייה. הנתון החשוב מורה כי שיעור הוצאות הריבית ביחס לתוצר הישראלי נמצא בירידה עקבית ומתמדת, משמע שחלק ההוצאה מהתקציב עבור עלות הריבית נמצא בירידה עקבית.

אמנם, הריבית בארה"ב ובמדינות נוספות ברחבי העולם עולה, והאפקט שעלול להיות משמעותי יותר בכל הנוגע לעלויות גיוס החוב של ממשלת ישראל בשנים הקרובות, אך העלאת הדירוג הצפויה תקזז חלק מההשפעה הזאת. הנה, עוד הוכחה לכך שהתנהלות זהירה ואחראית בכל הנוגע לגירעון והוצאות הממשלה מוכיחה את עצמה כאקט החברתי החשוב ביותר, הרבה יותר מהוצאה פופוליסטית או בלתי מרוסנת שפוגעת מאוחר יותר בחוסן הפיננסי הממשלתי.

על רקע העליות המתמשכות בריבית בארה"ב, ובצל הציפייה לעליות נוספות השנה ובשנה הבאה, הרי שהמשך העלייה בשיעורי הריבית גם ברחבי העולם עלולה להביא לעליית בהוצאות הריבית על מחזור החוב, ובכך לצמצם את המקורות הזמינים ולפגוע בצרכים התקציביים השוטפים שאיתם מתמודדים במשרד האוצר. לכן, בסביבה שבה תעלה הריבית הגלובלית, היכולת להגדיל את התקציבים השוטפים של משרדי הממשלה תהיה מאתגרת יותר.

לא לשחרר את הרסן

אחד הגורמים המרכזיים בהחלטה להעלות את דירוג האשראי של ישראל, יהיה המשך הירידה ביחס החוב לתוצר שירד בשנה האחרונה אל מתחת ל-60%, נקודת ציון קריטית עבור סוכנויות הדירוג ובהסתכלות המשקיעים. המשך מגמת הירידה ביחס החוב לתוצר תסייע למדינת ישראל להקטין את תשלומי הריבית ביחס לתוצר בזכות שיפור בפרופיל הסיכון.

העלאת דירוג החוב של ממשלת ישראל תהיה אירוע משמעותי מאוד, מאחר שקרנות השקעה מכל רחבי העולם יבקשו להגדיל את חשיפתם לאג"ח של ממשלת ישראל, וגיוסי החוב העתידיים במטבע מקומי ובמט"ח יזכו להצלחה גדולה יותר. איכות ניהול המדיניות הכלכלית של מדינת ישראל עומד להוכיח את עצמו, דווקא בשנים שבהם הריבית העולמית עולה ועלויות הגיוס בכל רחבי העולם יעלו

מכאן, שדווקא בצומת קריטי כזה, שבו מדינת ישראל עומדת לקראת העלאת דירוג, יש להמשיך ולשמור על הריסון הפיסקלי, ולא לשחרר את הרסן לקראת הבחירות לכנסת הצפויות בעוד כשנה.

בעיות הליבה של המשק הן הגורם החסר בפאזל

אז עם כלכלה יציבה וצומחת, מדיניות אחראית ויחסי חוב שנמצאים במגמת ירידה, ניתן לתהות מדוע ישראל לא זוכה לדירוג של AAA. מעבר לחשש הביטחוני והמציאות השבירה, עומדות בעיות ליבה של המשק שיש לטפל בהן במהרה, והן בבחינת גורם מעכב של הצמיחה מחד, וכזה שמביא לעלייה בהוצאה הממשלתית המיותרת מאידך

תחבורה מתקדמת, תשתיות וחינוך הן הגורם החסר בפאזל שיבטיח את עתיד המשק הישראלי. רק גישה ממשלתית ארוכת שנים עם תכנון ארוך טווח תוכל לראות את כל הקשיים הללו כאחד, ולתכנן תוכנית אסטרטגית למשק הישראלי, שגם תבטיח שגשוג והתקדמות ישראל למעמד של חוף מבטחים עבור משקיעים מכל העולם.

אם רק נתחיל לנוע בפתרון של בעיות הליבה של המשק, נעודד את השאת הפריון והיעילות האנרגטית, אין ספק שהיקף ההשקעות בו יזנק משמעותית, כלכלת ישראל תתחזק ועלות גיוס החוב תמשיך לרדת.

גילוי נאות: הכותב משמש חבר דירקטוריון בחברת מידרוג, חברת דירוג אשראי, המוחזקת על ידי חברת מודי'ס העולמית

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

מטוסי 737 חונים במפעל בואינג

להלאים את בואינג? זה כבר לא בשמיים

הלאמת בואינג עדיין רחוקה, אבל ההסתברות לכך כבר אינה אפסית — והדבר לא נמצא בשליטת החברה ■ הבעיה הגדולה של בואינג היא ברצפת הייצור: יש לה מחויבות לעובדים ולספקי משנה, כך שהיא מייצרת בכל חודש 40 מטוסי 737 מקס בעלות של 50 מיליון דולר למטוס

גרף השקעה

הצלחה בהשקעות חבויה בהבנה ולא בפיזור

השקעה במניות איננה מדע מדויק. תמיד צריך פיזור מינימלי, אולם התוצאה הסופית לא תלויה בפיזור אלא בממוצע ההצלחות לעומת ממוצע הכישלונות ■ קחו לדוגמה את S&P500, מדד המפוזר על פני 500 המניות המובילות בעולם, ועדיין ב-2009-2007 השלים המדד ירידה של 50%

כתבות שאולי פיספסתם

*#