המשבר הפיננסי הבא בארה"ב כבר בדרך - וזו הסיבה

הלוואות הסטודנטים מסוכנות לא בגלל העובדה שבעקבותיהן בהכרח יתפתח המשבר, אלא שמשבר כלכלי בארה"ב המלווה בבעיות תעסוקה ואבטלה, בעיקר בקרב אקדמאים, יביא לפיגורים משמעותיים בתשלומי הלוואות הסטודנטים ואז כדור השלג הזה יתגלגל שוב אל המערכת הפיננסית ובעוצמה רבה

יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברנרד קולג' בניו יורק
ברנרד קולג' בניו יורקצילום: REUTERS

מאז משבר הסאבפריים של 2008, התחביב של כלכלנים, אנליסטים ופרשנים רבים הוא להצביע על ה"צונמי הבא" - המקור שממנו יגיע המשבר הפיננסי. מדי פעם צצות ועולות אפשרויות שונות ומגוונות המצביעות על התפתחויות מדאיגות, שאולי הן אלו שיתפתחו למשבר קולוסלי שתוצאותיו ישפיעו על הכלכלה הגלובלית. אין ספק משבר הסאבפריים הצליח לעורר תסמינים של פחד וחשש חוזר מפני תסריט אימים. מה גם שהיקפי החובות, שנצברים מהרמה הפרטנית האישית ועד לממשלות, אינם תורמים להרגעת המנתחים. בכל זאת, האופטימיות עדיין בשיאה. נתוני המקרו וסביבת הריבית העולה תורמים ושומרים על אופטימיות. ואולם, ראוי כי טרם נשקע באופוריה נבחן את תמונת המצב ברמת המיקרו שמא נאתר סמנים מקדימים העלולים להעיד על בעיה, משבר או כשל בגלגלי הכלכלה.

רבים מודעים לסוגיית האשראי הניתן לסטודנטים בארה"ב. כלכלנים ואנליסטים רבים מתריעים מפניה - והיא ממשיכה לנסוק, המהלך תואם את אופי צרכנות האשראי האובססיבית המקובלת בארה"ב שלא מפסיקה להתגלגל, כל עוד מוזרם הון "שמן" למדורה המגלגלת מחזור חוב הנוסק מעלה מעלה ולא עוצר.

למביט מהצד, לחזות ולצפות לזעזוע בשווקים רק בגלל הלוואות הסטודנטים האמריקאים יהיה יומרני. אך בפוסט זה נבקש להביט קדימה ולהביא לקדמת הבמה סוגיות עתירות סיכון, סוגיית הלוואות הסטודנטים, שהנה מקרה בוחן המעיד על עוצמת הבעיה, היקפה העצום, כמו גם חוסר ההיגיון שבצבירת חוב חסר פרופורציות שמקורו בהלוואות שיגרתיות ונורמטיביות למימון השכלה ולימודים.

מייק מרו הוא רופא אורתודנט שלמד באוניברסיטה מכובדת בארה"ב במשך 7 שנים מלאות. ללא ספק מדובר במקצוע יוקרתי, המציע לבוגר פוטנציאל השתכרות משמעותי בתום סיום מסלול הלימודים לצד מגוון אפשרויות נרחב לפתיחת עסק משגשג ורווחי מאוד. נקדים ונציין כי אורתודנטיה הנה אחת מתוכניות הלימוד היקרות ביותר באוניברסיטאות בארה"ב. 

בסיום לימודיו, היה היקף החוב שנטל מרו לצורך לימודיו כמיליון דולר. לא, למי שחשבו בטעות, מרו לא רכש דירה, לא מימן את הקמת העסק, אלא נטל הלוואות פשוטות ומקובלות לצורך מימון הלימודים באוניברסיטה.

ההחזר החודשי שלו נדרש מרו בכל חודש הוא סך זעום של 1,589.97 דולר בלבד, סכום החזר, הנמוך מסך ההחזר בגין מרכיב הריבית החודשית של ההלוואה. מתמטיקה פשוטה מלמדת כי ללא החזר עלות הריבית ומרכיב מהקרן, היקף החוב שנטל מרו ימשיך לגדול מדי חודש. את החוב העצום צבר מרו מ-7 שנות לימוד של המקצוע שבחר, כשכל שנת לימודים עלתה למרו 100 אלף דולר. ללא תשלומי ריבית וקרן מצבו של מרו צפוי להידרדר עוד יותר, כך שבעוד שני עשורים יוכפל היקף החוב כשיגיע לכדי 2 מיליון דולר!

במצב שבו אותו אורתודנט משלם רק חלק מעלות הריבית, דהינו כשהתשלום החודשי נמוך מעלות הריבית על החוב, המשמעות הישירה היא שיתרת הריבית על החוב שלא שולמה מצטרפת מדי חודש ליתרת החוב המתנפחת וצומחת. בסביבה שבה האינפלציה מרימה ראש - מה יקרה כשהריבית תמשיך לעלות בארה"ב? כשתשואות האג"ח מזנקות? ברור לכל כי גם יתרת החוב תצמח ותלך בקצב מהיר עוד יותר.

גם אם בדרך פלא, מייק מרו יצליח לסגור את החוב הפיננסי העצום שצבר לפני 2020, , הרי הנטל הגדול שיצר לעצמו, לא יאפשר לו לבנות את חייו האישיים, לבסס את עתידו בצורה היגיונית-מחושבת ולספק את הצרכים השוטפים למחייתו ולמחיית משפחתו.

סיפורו של מרו, שהתפרסם באתר "וול סטריט ג'ורנל", הצליח לעורר מחדש דיון סוער בטוויטר ובמדיה החברתית. תגובות רבות של מצייצים דיברו על האבסורד הגדול שטמון בתוכנית האשראי של הלוואות הסטודנטים ורבים תהו בדבר יכולתו של מרו וסטודנטים רבים אחרים, לפרוע את חובותיהם אפילו בטווח הארוך.

לפניכם מובאים חלק מהציטוטים, שמתארים את גודל האבסורד שטמון באשראי הסטונטים מהזמינות הקלה על ההדק בנטילת האשראי ועד לעלות הבלתי נתפשת של שכר הלימוד באוניברסיטות לצד עלויות המחיה השוטפות שלהן נדרש הסטודנט בשנים של לימודיו.

נתוני הממשל מלמדים כי אכן לא כל הסטודנטים נוטלים הלוואות של מיליון דולר, אך על כתפי 2.5 מיליון אקדמאים אמריקאים רובץ חוב של כ-100 אלף דולר ויותר, כשהם מסיימים את הלימודים וניצבים בפני היציאה לשוק העבודה. מדובר בתיק אשראי השקול לפצצת זמן המתקתקת של חוב סטודנטים בהיקף של 2.5 טריליון דולר. חובות הנובעים מעלות המימון של הההשקעה הפרטנית בהשכלה ואינם כוללים הרי אשראי עצומים כמשכנתאות לדיור, הלוואות צרכניות בדגש על האשראי הזמין בכרטיסי האשראי, ההלוואות לרכש כלי רכב ושלל מקורות אשראי הזמינים. צרכנים זוללי אשראי וקובעי המדיניות עשויים כבר בקרוב להדרש להתמודד עם השלכות העליה המתמשכת בריבית ועמה הנסיקה המהירה וההרסנית  בהיקף האשראי.

הבעיה של הלוואות הסטודנטים בארה"ב בולטת בהשוואה למצב של שכנתה, קנדה. בקנדה גם מחריפה בעיית הלוואות הסטודנטים, אך בהיקפים נמוכים דרמטית. סטודנט ממוצע בקנדה מסיים את לימודיו עם חוב של 13 אלף דולר, ומי שמסיים דוקטורט, מסיים את לימודיו עם חוב ממוצע של 29 אלף דולר, כל מראים נתונים רשמיים. עלות הלימודים בקנדה כנראה נמוכה מארה"ב וכך כאשר מסתכלים בפרסקטיבה בינלאומית הבעיה האמריקאית נראית חמורה.

הלוואות הסטודנטים מסוכנות לא בגלל העובדה שבעקבותיהן בהכרח יתפתח המשבר, אלא שמשבר כלכלי בארה"ב המלווה בבעיות תעסוקה ואבטלה, בעיקר בקרב אקדמאים, יביא לפיגורים משמעותיים בתשלומי הלוואות הסטודנטים ואז כדור השלג הזה יתגלגל שוב אל המערכת הפיננסית ובעוצמה רבה - אולי לא בהיקפים של משבר הסאבפריים, אך בעוצמות לא קטנות. ארה"ב לא רק שלא נגמלה מאשראי אחרי משבר 2008, אלא משק בית ממוצע הגדיל את חובותיו. בסוף 2017, על פי נתוני הפדרל ריזרב הגיע החוב הכולל של משקי הבית האמריקאיים ל-13 טריליון דולר.

בשורה התחתונה, התרחבות חדה בנטל החובות צפויה לגרור לפגיעה בצריכה הפרטית ככל שתעלה הריבית של הבנק המרכזי, עם הירידה בהון הפנוי שיש בידי הצרכנים. משק כמשק האמריקאי המתבסס על הביקוש הצרכני כקטר מרכזי בעידוד הפעילות הכלכלית, צפוי לספוג זעזוע של ממש במוקדם או במאוחר. ראוי שקובעי המדיניות יפעלו לפתרון משברי האשראי עוד טרם היווצרות תגובת הדומינו ההרסנית כפי שהכרנו במשבר הסאבפריים לפני כעשור.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker