סין ניצחה במלחמת הסחר מול ארה"ב - אבל רק לכאורה - זווית חדה - הבלוג של יוסי פריימן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סין ניצחה במלחמת הסחר מול ארה"ב - אבל רק לכאורה

לחצים כבירים ושיטת המקל והגזר שוב הוכחו כנוסחה מנצחת, כשמה שהתחיל בקול תרועה, התגמד כעת לדיונים ודיבורים בדלתיים סגורות בין ארה"ב לסין- תוך נכונות סינית לפעול לצמצום גירעון הסחר של אמריקה עם סין

טראמפ ונשיא סין שי בבייג'ינג, בנובמבר. "זה כמו מרוץ חימוש, אבל לאיסוף של טכנולוגיה"
Andy Wong/אי־פי

האיומים של ארה"ב להטיל מכסים גבוהים על מוצרים המיובאים מסין היו אז, וגם כעת, בגדר איום של "מוצא של הרגע האחרון". זהו נשק יום הדין, ששולפים אותו ולא יודעים לאן יוביל. אתר בלומברג דיווח השבוע כי טראמפ נסוג מכוונתו להטיל מכסים על מוצרים מסין בסכומים של מיליארדי דולרים, בשל חששותיו מפגיעה בשיחות המתגבשות עם שליט קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און.  

מלחמת סחר מתחילה כמלחמה שבה ידועה נקודת המוצא - אבל איש אינו יודע כיצד יהא סיומה. ארה"ב, שפתחה במלחמת סחר ונטלה סיכון משמעותי שכן אפשר ובנקודת הסיום תצא כידה על התחתונה. קובעי המדיניות, ובראש הנשיא טראמפ, שכאיש עסקים ממולח ידע כי במלחמה לצד המנצחים יש גם מפסדים ולצדם נפגעים רבים. ואולם, כנשיא שהתחייב לחולל שינוי מהותי במעמד אמריקה בשוקי הסחר הגלובליים, ברור היה למקורביו כי הוא יבקש לפרוע את השטרות שפיזר במהלך הבחירות ויפעל לשינוי בסין בדפוס הפעילות של ארה"ב בשווקים. היעד: תיקון בתנאי הסחר וביטולם של תנאים מפלים ואי איזון שפעל לרעת התעשייה האמריקאית.

לחצים כבירים ושיטת המקל והגזר שוב הוכחו כנוסחה מנצחת, כשמה שהתחיל בקול תרועה וחששות גדולים בשווקים מפני משבר כלכלי גלובלי חסר תקדים, התגמד כעת לדיונים ודיבורים בדלתיים סגורות בין ארה"ב לסין, תוך נכונות סינית לפעול לצמצום גירעון הסחר של אמריקה עם סין.

ביום שבת האחרון, כשעיני כל העולם היו נשואות לחתונה המלכותית של בריטניה, פירסמה ארה"ב הצהרה שלפיה היא הגיעה להסכמה עם סין על הפחתה דרמטית של גירעון הסחר של שתי המדינות שמסתכם ב-375 מיליארד דולר בשנה. כדי לסבר את האוזן, נאמר כי משמעותו של המספר, היא שבכל שנה ארה"ב מייבאת מסין יותר משהיא מייצאת. מתוך גירעון סחר כולל של כ-566 מיליארד דולר, שני שלישים הינם תוצאה של הסחר עם סין. לפי הודעת ארה"ב, ההסכמות מול סין הן לצמצום גירעון הסחר ב-200 מיליארד דולר לפחות. סין מצדה מיהרה להכחיש את ההודעה האמריקאית.

לכאורה, נראה שידה של סין על העליונה בכל הקשור למלחמת הסחר. אך כל זה רק לכאורה: אמנם ארה"ב לא מקבלת מענה מלא אפילו לחלק מהדרישות, אך ההישג הגדול של הנשיא טראמפ טמון כבר ביכולת לעצור את התרחבות גירעון הסחר האמריקאי ובמעבר לשלב של כניסה למשא ומתן על צמצומו.

גירעון הסחר ארה"ב-סין במיליארדי דולרים

חרף הביקורת על הנשיא טראמפ, ראוי לתת לו קרדיט גדול על הגישה הדוגלת במדיניות ברורה לצד עקביות ומילוי הבטחות קמפיין הבחירות שלו. גם ללא כניסה למגרש הפוליטי, ברור לכל כי צמצום גירעון הסחר אינו נובע מהרצון להפחית את היקף הדולרים שיוצאים מארה"ב השולטת במכונת הדפסת הכסף, אלא טמון ברצון ליצור מקומות עבודה ומשרות חדשות דווקא בתחומי התעשייה הכבדה. טראמפ לא שוכח את אותם כורי הפחם ממדינות כפנסילבניה שחוללו עבורו את המהפך הגדול בבחירות. כעת הוא גומל להם באמצעות יצירת משרות רבות ככל האפשר ברחבי ארה"ב.

מצביעי טראמפ מאוכזבים

בקרב הסחר אל מול סין ניתן לסמן את אחד הקרבות הגדולים שמנהל הנשיא טראמפ  בנושא הקניין הרוחני. על פי ההערכות, שנשמעו בתחילת המאבק דובר על נזק של 600-225 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מגניבות זכויות יוצרים וחיקויים שונים שסין מוכרת לעולם ובכלל שייכים לארה"ב. בכל הקשור לקניין רוחני, טראמפ עדיין רחוק מאוד מהישג משמעותי. ארה"ב וסין הסכימו לחזק את שיתוף הפעולה, וכי סין תשנה את החקיקה הקיימת בחוקי הפטנטים אצלה. נראה שבמישור הזה מדובר בתהליך אטי כשדבר לא יתרחש מהר, וכי סין תנסה לגרור ולמשוך עד כמה שאפשר את תהליכי השינויים ובכלל זה את אכיפתם. בתחום עתיר המימות זה השינוי תלוי במידת מנופי הלחץ שיפעיל הממשל בוושינגטון על סין.

נכון לעכשיו טראמפ זכה לביקורת אודות ההסכמות שפירסם הממשל האמריקאי על שהושג בדיונים מול סין. תומכי טראמפ הביעו ביקורת ואכזבה, שכן לדעתם ארה"ב לא השיגה מספיק מול הסינים.

כך או כך, בשווקים נושמים לרווחה משום שתרחיש של מלחמת סחר פרועה וחסרת שליטה נראה נכון לעכשיו קלוש מאוד, אך לא בלתי אפשרי. זאת, לאור ניסיון העבר בנוגע למזג של טראמפ שהוכיח לכל, כי הוא יודע לאיים וגם לבצע. סין מודעת לכך שגם הנשיא טראמפ מכיר את הנתונים ויודע כי ארה"ב, המספק לסין באמצעות גירעון הסחר האמריקאי העצום כ-90% מעודף הסחר הגלובלי של סין.

מה ארה"ב מיבאת מסין

טראמפ אינו חושש ממצב שבו המדיניות שלו בנושא מכסים תביא בסין הרבה לפני שתפגע בארה"ב. ארה"ב תוכל לרכוש מוצרים במדינות אסיה ואחרות, ובכך תפגע קשות בסין הנשענת על ארה"ב כספק מרכזי לציוד תעשייתי, חומרי גלם, כלי רכב ומנועים. הממשל האמריקאי שם לו למטרה להוביל מדיניות עקבית ובלתי מתפשרת לשינוי ועצירת הנדידה של מיליוני משרות מארה"ב לסין, כפי שקרה במהלך העשור האחרון.

המשרות חוזרות לארה"ב

כעת נראה, כי המגמה של אובדן משרות הייצור לסין תיעצר ויש הסוברים אף תתהפך. מה שבטוח הוא שארה"ב לא תוכל לשקוט על השמרים ותצטרך להחזיר אליה משרות בעלות ערך מוסף משמעותי, אחרת מדינות אחרות ייכנס לחלל הייצור של אותם המוצרים ויציעו אלטרנטיבות טובות וזולות יותר. העובדה היותר חשובה היא ליצור מצב שבו ארה"ב לא רק מחזירה אליה מיליוני משרות, אלא איך היא תמנע מצב של פרוטקציוניזם ושמירת שרידותן של אותן משרות. זאת, לא רק בזכות הגנה ממשלתית וסובסידיות אלא כפועל יוצא של כדאיות עסקית מבוססת יעילות ועדיפות בפיריון ובאיכות התוצרת.

המבחן של מהלכי טראמפ לא יהיה טמון במספרים בלבד ובחיסול מוחלט של גירעון הסחר, אלא בהפיכת המגמה מכזו שבה הגירעון גדל בהתמדה ובקצב עולה עם השנים. היצוא האמריקאי לסין, כ-129 מיליארד דולר בלבד, כרבע מהסחר הכולל בין המדינות, כמעט ולא צמח עם השנים, זאת, בשעה שסין כמעצמה כלכלית גלובלית מתחזקת הגדילה בהתמדה את היקף היצוא לעולם בכלל - ולארה"ב בפרט.

מבחן הסחר ארה"ב-סין, יהיה חשוב בהיקפו ובתחולתו. חשיבות רבה תהא למקום יצוא הטכנולוגיות האמריקאיות לסין, שכן זו, הנהיגה מגבלות סחר לכל הקשור בנושאי אינטרנט, רשתות חברתיות ועד לתחומי תקשורת גלובלית. העובדה כי סין סגורה לחברות טכנולוגיה אמריקאיות מסמנת את הבעיה המוטלת על הנשיא טראמפ במסגרת מאמציו לעידוד התעסוקה והצמיחה. פתרון לבעיית תעשיות ההיי-טק והתקשורו לצד עידוד הסחר והיצוא של מוצרי ייסוד יקל במיוחד על שיחות הסחר והשגת הסכמות.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

משרדי חברת סימנטק בקליפורניה

מיזוגים ושאר רכישות: מגמת הקונסולידציה בתעשיית הסייבר העולמית

בחודשים האחרונים היינו עדים לכמה אקזיטים מרשימים בתעשייה המקומית, כאשר חברות בינלאומיות רכשו מיזמים מתחום הסייבר בסכומים מכובדים של מאות מיליוני דולרים ■ הרכישות האלו הן חלק מטרנד עולמי של קונסולידציה - תהליך שבמהלכו חברות קטנות ובינוניות "נבלעות" בידי חברות גדולות שיוצרות דרך כך פורטפוליו רחב יותר של מוצרי אבטחה

כתבות שאולי פיספסתם

*#