האם מצב שוק האג"ח בארה"ב מאותת על מיתון? - יוסי פריימן - הבלוג של יוסי פריימן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם מצב שוק האג"ח בארה"ב מאותת על מיתון?

השנה הנוכחית היא התשיעית ברציפות שבה נרשמת צמיחה כלכלית בארה"ב ונסיקה בשוקי ההון ■ לאחר תקופה כה ארוכה בסביבה של ריבית עולה, עולים חששות שמחיר הכסף יתייקר - מה שיקשה על יכולתן של חברות ללוות כסף לצורכי השקעה ופיתוח

שיקגו
REUTERS

צמצום פער התשואה בין איגרות החוב לשנתיים לאיגרות החוב האמריקאיות לתקופה של 10 שנים העלה בשבוע האחרון חששות כי הכלכלה האמריקאית חווה האטה כלכלית חמורה, שעלולה אף להיות הניצנים הראשונים של המיתון הבא.

תשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב לתקופה של 10 שנים הגיעו לרמה של 3% ואף מעט יותר, בפעם הראשונה מאז 2014. בכירים בבנק המרכזי לצד המשקיעים בשווקים ממשיכים לצפות להמשך העלאות ריבית מצד הבנק המרכזי האמריקאי, אך בקצב גובר והולך. ב-2018 מצפים המשקיעים לארבע העלאות ריבית בסך הכל, לעומת שלוש העלאות ריבית שלהן ציפו בתחילת השנה.

עליית התשואות מאתגרת את מנהלי החברות בהתמודדות עם צורכי גיוס ההון להשקעות, למימון רכש מניות ותשלומי דיווידנד, כאשר בזירת איגרות החוב התשואות גבוהות. בסביבת ריבית עולה וגבוהה, אלטרנטיבת ההשקעה במניות נפגעת עם העלייה בריבית. החשש מהשפעת מהלכיו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בזירה הכלכלית והמדינית - ממיסוי הפלדה והאלומניום ועד למיסוי היבוא לארה"ב - תורמים לאי ודאות, המעודדת אף היא נהירה לעבר אחזקה בדולר האמריקאי ובזהב.

הנסיקה בריבית הדולר ל-10 שנים, מרמת השפל של כ-2.03% ב-7 בספטמבר 2017 ל-3.03% אמש, אינה דבר של מה בכך ועשויה לאותת על תחילתו של תהליך. האג"ח מהווה את נכס ההשקעה הגדול ביותר בעולם, והיקפו מוערך ב-95 טריליון דולר לעומת שוק המניות הגלובלי המוערך ב-60 טריליון דולר. הנסיקה המהירה מעודדת מעבר משקיעים משוקי המניות לאג"ח, פיקדונות, תעודות וקרנות המתמחות בזירת האג"ח. השקעה בזירת האג"ח העולה עשויה לספק למשקיעים אלטרנטיבות אטרקטיביות בסביבה המחפשת יציבות וודאות בשיעור התשואה הריאלית החיובית.

בתקופות של צמיחה כלכלית - או ליתר דיוק, בתקופות שבהן השוק מצפה כי קצב הצמיחה הנוכחי יימשך - עקום התשואות עולה. כלומר, הביקוש להון גובר ועמו התשואות של איגרות החוב לטווח ארוך, הגבוהות משמעותית מהתשואה על איגרות החוב לטווח קצר. במצבים של האטה בקצב הצמיחה, או כשיש חשש למיתון, הציפיות הן שהריביות בטווח הארוך יירדו, וכך נוצר מצב שבו הריבית לטווחים קצרים משתווה או אף גבוהה מהריבית לטווח הארוך.

נשיא הבנק המרכזי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד, הזהיר בעצמו כי יש להתייחס בכובד ראש להשתטחות עקום תשואות האג"ח, מאחר שזהו אינדקטור מהימן לציפיות השוק והכלכלה.

התאוששות הכלכלה, העלייה במדדי המחירים, האינפלציה והצורך לממן גירעונות תקציביים גדולים במיוחד בעקבות ההורדה במיסוי האמריקאי - כל אלה תורמים לעלייה המתמשכת בריבית הדולר. דבר נוסף המשפיע וגורם לעליית תשואות האג"ח בארה"ב הוא ההצטמקות המהירה במאזן הבנק הפדרלי. מאזן הפדרל ריזרב, המכיל איגרות חוב ממשלתיות בהיקפים של טריליוני דולרים, מתכווץ בקצב גדל והולך. אותן איגרות חוב המגיעות לפדיון במסגרת המדיניות שעליה הכריז הבנק המרכזי, לא נרכשות על ידו מחדש כפי שהיה בעבר. כך נוצר מצב של עודף היצע של אג"ח, שכן גורם ביקוש משמעותי נעלם מהשוק. בנוסף, עודפי ההיצע גוררים ירידות מחירים ועלייה בתשואה.

ג'רום פאואל, נגיד הבנק
הפדרלי
Andrew Harnik/אי־פי

העובדה שהפדרל ריזרב אינו סופג את עודף ההיצע באג"ח משפיע פעמיים, ולרעה, על החברות האמריקאיות: התשואה שעליהן לשלם עבור גיוסי האג"ח שלהן גדלה; והיצע מוגבר של אג"ח איכותי מתחרה, בתקופה של גיוסי אג"ח ובסביבה שבה קיימת כמות נתונה של משקיעים, מחייב חלק מהחברות לשנות תוכניות גיוסי האג"ח שלהן ולהתאימן לסביבה החדשה.

השנה הנוכחית היא התשיעית ברציפות שבה נרשמת צמיחה כלכלית בארה"ב, ונסיקה בשוקי ההון. לאחר תקופה כה ארוכה בסביבה של ריבית עולה, עולים חששות מפני האטה ואף מיתון, שכן כל העלאה של הריבית מייקרת את מחיר הכסף ומקשה על יכולתן של החברות ללוות כסף לצורכי השקעה ופיתוח. לאחר הנסיקה הצפויה ברווחי החברות בעקבות הורדת המסים - עלייה שצפויה להציג שיפור ממוצע של כ-26% ויותר ברווחי החברות ב-2018 - הריבית הגבוהה צפויה לאתגר את תשואת החברות לטווח ארוך.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#