המתמטיקה לא תאפשר לתרחישי הבלהות בשוק המניות להתממש

בצל איום העלאת הריבית, נשכחה סוגיית החוב הלאומי האדיר הרובץ על התקציב האמריקאי

יוסי פריימן
יוסי פריימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גרף המציג ירידות במסחר
צילום: בלומברג

מה יגרום למשבר הבא בשוק המניות? זו השאלה שהיתה הטריגר לסערה שהסתכמה בירידות החדות בשוקי העולם בתחילת החודש, ושמקננת גם עתה בראשו של כל משקיע או פעיל בשוקי ההון, האג"ח והמט"ח. אפילו סוחרים במטבעות וירטואליים יודעים שלשלבי מחזור העסקים יש קשר הדוק להתנהלות המשקיעים ולתנועת הכספים משוק ההון למטבעות הבלוקצ'יין ובחזרה.

מרבית מומחי המקרו של בנקי ההשקעות הגדולים בעולם מנתחים את מצב המקרו הנוכחי וגורסים שהסכנה המשמעותית ביותר לשוק המניות כיום היא מדיניות העלאת הריבית של הבנק המרכזי האמריקאי. לטענתם, מדיניות זו היא הטריגר למגמת עליית תשואות האג"ח בחודשים האחרונים - ולהתקרבות התשואות על האג"ח הממשלתי ל-10 שנים לאזור המסוכן של 3%. ההנחה בשוקי ההון היא שברגע שהתשואה על איגרות החוב עוברת את ה-3%, האטרקטיביות של ההשקעה במניות נפגעת - מאחר שחברות מתקשות לממן התרחבות עסקית וכן את תשלומי הדיווידנד והרכישה העצמית של מניות. כלכלני גולדמן זאקס פירסמו השבוע סקירה מטרידה, שנותנת ביטוי לחששות מפני זינוק בתשואה של איגרות החוב של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים לרמה של 4.5% - זינוק שלטענתם יהיה הרסני. תרחיש האמצע של גולדמן זאקס הוא שתשואת האג"ח תגיע לרמה של 3.25% בתחילת 2019 - די רחוק מתרחיש הקיצון המאיים של 4.5%.

זינוק בתשואה על איגרות החוב יכול להתרחש בשני מצבים: ציפייה של שוקי ההון להעלאת ריבית בשילוב עם עלייה באינפלציה, או עלייה באינפלציה במצב שבו לא קיימת אפשרות להורדת הריבית, תרחיש אופייני למצב של סטגפלציה. אין ספק כי עצם העלאת הריבית אכן מאט את הפעילות הכלכלית, אך ספק אם מהלך כזה כשלעצמו יכול לשמש כגורם לקריסת שוקי המניות ברמה הגלובלית.

התשואה על איגרות החוב ל-10 שנים נעה כרגע סביב 2.8%, כך שכדי שתגיע ל-4.5% על מחיר איגרת החוב לרדת ביותר מ-17%, ועל פניו לא נראה שתנודה כה קיצונית במחיר יכולה להתרחש במהלך שנה יחידה. לדעת מרבית הכלכלנים שינוי כזה מצריך טווח של שנתיים לפחות. מעניינת במיוחד העובדה, שהפעם האחרונה שבה התשואה על איגרות החוב הממשלתיות של ארה"ב היתה כה גבוהה - חלה לפני פרוץ משבר הסאב-פריים, ב-2007.

כלכלני גולדמן זאקס מעריכים כי עליית התשואה לרמה של 4.5% עלולה להביא לירידה של 20%-25% בשווי שוקי המניות. לאור נבואות זעם כאלו, סביר כי בבנק המרכזי האמריקאי יבקשו למנוע משבר מחודש, וילחצו על הבלמים בכל הנוגע להמשך המדיניות המצמצמת, אם אכן תתברר התממשותו של תרחיש כה קיצוני.

הנחת הבסיס נותרה שאחרי הטראומה הקשה והממושכת של 2008, נציגי הבנק המרכזי האמריקאי יזהרו מצעדים העשויים לגרור תפנית שלילית במחזור הכלכלי. הדבר האחרון שהפדרל-רזרב מעוניין בו הוא משבר כלכלי נוסף, במיוחד לאור התוכנית הכלכלית של הנשיא טראמפ - המיועדת להחזיר את ארה"ב לגדולתה ולמעמדה כמובילה גלובלית. אפשר להניח שהחשש מזעזועים בשוקי המניות ידחוף את הבנק המרכזי האמריקאי להאט את קצב העלאות הריבית.

>>>> החוב הלאומי של ארה"ב בטריליוני דולרים

החוב הלאומי של ארה"ב בטריליוני דולרים

אלא שבצל איום העלאת הריבית, נשכחה סוגיית החוב הלאומי האדיר הרובץ על התקציב האמריקאי. החוב הלאומי של ארה"ב גדל פי 3 מאז הפעם האחרונה שבה שיעורי הריבית עמדו על יותר מ-4%. המשמעות היא שהוצאות תשלומי הריבית על החוב של הממשל האמריקאי יגדלו בצורה משמעותית, תהליך שיביא בהכרח לצמצום התקציב הפנוי לפעילותו המתוכננת של הממשל. בכך תוגבל יכולתו של הנשיא טראמפ להעניק שירותים ולבצע השקעות תשתית משמעותיות. העלייה החדה בעלויות הגיוס תפגע בכל מכשירי החוב של הממשל האמריקאי, שיישאו ריבית גבוהה יותר, וככל שהוצאות הריבית יאמירו, יקטן היקף התקציב הזמין למימון השירותים האזרחיים.

בניגוד להרבה תהליכים בשוק ההון, בכל הנוגע לשוק האג"ח ניתן, לעתים, באמצעות ניתוחים מתמטיים פשוטים, להראות מה הם התרחישים הסבירים יותר או פחות. אם נוסיף את העובדה שהאינפלציה בארה"ב עומדת סביב רמת היעד של כ-2% ושתקרת החוב האמריקאית מטפסת בעקביות מדי כמה שנים, הרי שככל שהחוב ותקרת החוב ימשיכו לעלות בקצב אסטרונומי, הסיכוי שריבית הבנק המרכזי האמריקאי תמשיך לנסוק לשיעורים גבוהים נראית נמוכה.

אומנם על רקע ההתאוששות הגלובלית ספק אם בשנים הקרובות הריבית תחזור להיות ברמת שפל - כמעט אפסית, אך מה שאפשר להסיק בקלות יחסית זה שככל שהאינפלציה תישאר ברמתה, וכשנטל החוב האמריקאי הולך וגדל, כך הסיכויים שהריבית של הפדרל ריזרב תעלה לרמות שיא הולכים וקטנים.

בשורה התחתונה, למרות שברמה ההצהרתית, כפי שמסר הבנק המרכזי, התוכנית היא שריבית הבסיס תעלה בשנתיים הקרובות בכ-1.5% ל-3% ואף יותר, ספק רב אם חופש הפעולה של הממשל וצמיחת המשק יאפשרו לה להישאר ברמה כזאת לזמן ממושך במציאות של חריגות תקציביות, תוכניות גרנדיוזיות לפיתוח והעדר משאבים למימון.

ככל שיעבור הזמן במציאות של שיעורי ריבית גבוהים, כך יתבטא הדבר בעלויות גיוס החוב של הממשל האמריקאי, ומשבר מימון האשראי יפגע במשקי הבית הלווים בשוק המשכנתאות, בלוקחי ההלוואות למימון רכישות כלי רכב, בנוטלי הלוואות הסטודנטים וכמובן שגם בסביבה העסקית. התרחיש היותר סביר הוא שהחסם העליון לשיעור הריבית הקצרה עומד על כ-3% פחות או יותר, וכי הריביות הארוכות ישארו ברמה של מעט פחות מ-5%, אך לא לאורך זמן - שכן רמות אלו יאטו את הפעילות הכלכלית, יתמכו ביציאת משקיעים משוקי ההון ויגרמו זעזוע מחודש בשוקי הדיור והצריכה - אותם שווקים ששימשו כקטרים המרכזיים שמשכו את המשק האמריקאי ממשבר הסאב-פריים הממושך.

יוסי פריימן

יוסי פריימן | |זווית חדה

מנכ"ל קבוצת פריקו לשירותי ייעוץ בניהול סיכונים פיננסיים. במסגרת עיסוקו התמחה, בין השאר, בניהול סיכונים ופעילות פיננסית בהיקף נרחב ובמגוון רבדים: התזרימית, המאזנית והכלכלית. חבר ועדות השקעה בגופים בנקאיים וציבוריים. מחזיק רישיון לעסוק בייעוץ וניהול השקעות וחבר בארגון סוחרי המט"ח העולמי (ACI) משנות ה-80. בעל השכלה אקדמית בתחומי הכלכלה, מינהל עסקים, כלכלה חקלאית, המדעים(Msc)  והמשפטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker