מהגרים נגד לאומנים: מי יעזור יותר לכלכלות אירופה? - יוסי פריימן - הבלוג של יוסי פריימן - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מהגרים נגד לאומנים: מי יעזור יותר לכלכלות אירופה?

הטלטלה הפוליטית שעוברת היבשת טומנת בקרבה סכנות כלכליות ■ המצב הדמוגרפי עלול להוות מקור לבעיות, אבל גם לפתרונות רבים עבור האירופים

תגובות
מהגרים חוצים את הגבול בין אוסטריה להונגריה
LEONHARD FOEGER/רויטרס

האיחוד האירופי עובר בשנה האחרונה טלטלה פוליטית. מפלגות השמאל, ששלטו במרבית מדינות האיחוד, מתחלפות במפלגות מרכז ולעתים גם מפלגות ימין. הדרמה האחרונה באירופה שייכת לאוסטריה, מדינה שנכבשה על ידי סבסטיאן קורץ, מנהיג צעיר, בן 31 בלבד, שהפך לראש ממשלה. מי שזכו במספר המושבים הרב ביותר בפרלמנט הן שתי מפלגות המתנגדות בתוקף למהגרים. הרוח באירופה מנשבת ימינה ועוצמתה רק הולכת וגוברת עם גל הלאומניות.

דד

אם בעידן שלאחר המלחמה, מנהיגים חפצו באירופה גדולה ופתוחה, כאשר האיחוד האירופי תומך בהגירה, קליטה וגבולות פתוחים, נמצא כי כיום, הגישה השולטת בקרב המנהיגים החדשים ומפלגות הימין העולות היא הכוונה לצמצם את הזכויות הללו במטרה להשיב את אירופה לאירופה, כדברם.

ייתכן שהשינוי נובע מהפיגועים וייתכן שזו אכזבה ומרמור מהמצב הכלכלי המתמשך אליו נקלע המעמד הבינוני והעני באירופה, הנדרש לחלוק את סל תקציב זכויותיו עם מהגרים חסרי כל, או שמא התחרות אל מול המהגרים על מקומות העבודה. כך לדוגמא, באנגליה, נסק משקל המהגרים בקרב עובדי התחזוקה במוסדות רפואיים מכ-7% ליותר מ-13%. הגידול החד שנרשם בתעסוקת המהגרים הנהנים מחופש תעסוקתי מלא היה לאחד הגורמים המרכזיים בדרישה לשנות את תנאי החברות באיחוד האירופי, ומשלא ניתן השינוי גרר לדרישה לברקזיט וליציאת אנגליה מחברותה באיחוד האירופי.

בטווח הארוך, הגידול באוכלוסייה תורם באופן מובהק לעלייה בפעילות הכלכלית ועימה לפעילות המטבעית, הנגזרת מהתרחבות וצמיחה. שכן, ההגירה תורמת לכלכלה האירופית שידועה בשיעורי ילודה נמוכים עד כדי אפסיים. הגירה מייצרת ביקוש למוצרי צריכה, מייבאת עבודה זולה ומסייעת בניוד של משרות. מנגד, קליטת מהגרים גורמת מחד לגידול בהוצאה הממשלתית בטווח הקצר ומאידך לפוטנציאל להתרחבות וגידול בהכנסות העתידיות עם השתלבות הפרט במדינה.

אולם, הסתגרות המהגרים בקהילות סגורות, הנדידה בין מדינות והפעילות באופן מרוכז בתחומי עיסוק מצומצמים גררו לחץ מקבוצות אוכלוסין מקומיות שחשו מאוימות ונפגעות מהמהגרים. אירופה הקולטת מהגרים, נדרשת לפחות עובדים מקומיים, המוחלפים במהגרים זולים - אך מנגד נדרשת לפתרונות תעסוקתיים לעובדים המקומיים, כמו גם להתמודד עם מצוקת תקציב בשל ההוצאות ממשלתיות על שיקום המהגרים.

בעידן של שינויים טכנולוגיים והזדקנות האוכלוסייה, בהיעדר מהגרים, הביקושים הבסיסיים ייפגעו, לאור הגידול הנמוך באוכלוסין באירופה. הרי שללא המהגרים, המהווים בסיס לביקושים עתידיים, כלכלת אירופה תתקשה להתמודד בזירה הגלובלית ולצמוח. מצד אחד, בסביבה בה אחת הבעיות המרכזיות לטווח הארוך היא דמוגרפיות, האוכלוסייה המזדקנת באירופה יוצרת בעיות עתידיות ארוכות טווח שהמנהיגים הנוכחיים יידרשו להן, אם יחליטו על הגבלות קשות של הגירה. מצד שני, הזהות הדתית הכה שונה (נצרות אל מול אסלאם) מציבה אתגרים חברתיים, לאומיים וביטחוניים.

כמשקיעים או כמנהלי סיכונים אנו יכולים להביע דעה בעד או נגד השינויים, אבל עלינו לקבל החלטה – כיצד השינויים הללו ישפיעו עלינו בטווחים השונים ובעיקר בטווח הארוך? האם האיחוד האירופי ישרוד במבנהו הנוכחי או שמא יצומצם למדינות כמו גרמניה, הולנד, בלגיה, אוסטריה, לוקסמבורג, צרפת, ספרד ואיטליה, או שמא יקטן עוד יותר. ומה יהא הרכב חברות גוש היורו? סוגיות העלולות לעלות לדיון בצורה משמעותית בשנים הקרובות.

כיום, כעשור לאחר משבר הסאב-פריים וההתאוששות האיטית והממושכת, נראה שהדבר האחרון שהמנהיגים הנבחרים יבקשו זה להזמין משבר כלכלי מחודש ולזעזע את הכלכלות והשווקים, אולם הסכנה היא שמדינות "אגואיסטיות" יפעלו בדרך שנראית להן כנכונה עבורן ובכך יקבלו החלטות הפוגעות ביתר חברות האיחוד האירופי. תרחיש שכזה יכול לגרום לזעזוע גלובלי, שכן הניסיון מלמד כפי שנוכחנו לאחרונה כי אזרחי מדינות כדוגמת אנגליה אינם מקבלים החלטות רציונאליות - ובכך טמון החשש הגדול.

בבריטניה אמנם לא עלה הימין לשלטון, אולם הולכות וגוברות הדעות בקרב כלכלנים ומומחים כי משאל עם חוזר בסוגיית הברקזיט והחלטה לעצור את התהליך תתרום להתעוררות בקרב כוחות ימניים ולקיטוב בקרב האוכלוסייה הבריטית. אף כי כלכלנים צופים כי לחזרת אנגליה לאיחוד תהיה השפעה חיובית, שתדחוף קדימה את הכלכלה הבריטית - לאחר שזו ספגה מהלומה עם ההחלטה לפרוש, הרי ברור לכל כי הקוטביות תחייב טיפול יסודי שישמר את זכויות הציבור הרחב, הקורא לנטישת האיחוד האירופי. ציבור הנאבק על זכויותיו, מקורות פרנסתו וזהותו הלאומית.

השינויים באירופה, לפי שעה, לא גורמים לזעזועים בשווקים הגלובליים ונראים סממנים לכך שהכלכלות באירופה מתאוששות בצורה מרשימה בהובלת גרמניה. אותם הסממנים תורמים לציפייה כי קליטת המהגרים באירופה תהא כקליטת המזרח גרמנים בגרמניה המאוחדת שלאחר הסרת החומות.

גם המצב במדינות כמו ספרד ואיטליה הולך ומשתפר מיום ליום. נראה כי מי שמושפע לפי שעה מהרוח הימנית באירופה הוא מטבע גוש היורו. היורו, שרשם היחלשות אל מול הדולר מאז תוצאות הבחירות באוסטריה ומשאל העם בקטלוניה והעלה את החששות מפני התחזקות הימין גם בספרד. יש הגורסים כי החולשה שרשם האירו היא ביטוי למימוש רווחים וצמצום שנרשם בהיקף ההחזקה הגבוהה במטבע, אחרים גורסים כי החולשה ביטוי למשקל אי הוודאות הבאה לידי ביטוי בצמצום ההחזקה. כך או אחרת, חוסנו ועתידו של היורו ייבחן ביחס לחוסנה של הכלכלה האירופאית אל מול המתחרות הגדולות, ובראשן ארה"ב.

הטבלה הבאה מתארת את משקל מפלגות הימין במדינות אירופה, כפי שהשתקף בבחירות האחרונות שנערכו במדינת (30 מיליון מצביעים ברחבי אירופה מתנגדים להגירה):

דדדד


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#