עומק הדיפלציה כעומק המשבר: הירידה בביקושים תקשה על מחירי הסחורות להתאושש

הסגר הביא לגידול משמעותי בהיקף העובדים מהבית וגם כעת, על אף החזרה לשגרה, העבודה מהבית לא נעלמה. לשינוי עלולה להיות השלכה שלילית על הביקושים לדלק ועל חברות האנרגיה

יוסי פריימן
יוסי פריימן
נפט
נפטצילום: בלומברג
יוסי פריימן
יוסי פריימן

כשמשבר הקורונה התפרץ בסין והתרחב בהמשך לאירופה וליתר חלקי העולם, עלה החשש שמא מדיניות הסגר הממושך תוביל לירידה במלאי ועמה לעליית מחירים עם הפגיעה בצד ההיצע. ההערכות גרסו כי האטה בפעילות הכלכלית תגרור ירידה משמעותית בביקושים, אולם בסביבה הנתונה במגבלות תנועה, כשמדינות רבות בעולם תהיינה נתונות בסגר מלא, ניתן היה לצפות כי הירידה במלאים, כשברקע חשש מפגיעה ברציפות האספקה, תגרור עליית מחירים ועודפי ביקוש.

ניתוח הנתונים הכלכליים המפורסמים בארה"ב באשר למדד המחירים הסיטונאים שופכים אור על המצב בפועל. מצד אחד, אפשר אמנם להתנחם בעובדה שהמשק אינו נתון בתרחיש אימים של ערב גלישה למיתון כלכלי, ובנוסף ייתכן שעליית המחירים מורה על עודפי ביקוש, מצב בעייתי המגביל את מרחב התמרון העומד לרשות קובעי המדיניות. מצד שני, ירידת מחירים עשויה ללמד על משבר כלכלי משמעותי באופק, העשוי לפגוע בחוסן הכלכלי של הצרכנים ולגרור לירידה בצריכה הפרטית בארה"ב.

ג'רום פאואל, יו"ר הפדרל ריזרב, אמר בנאומו בשבוע שעבר כי משבר הקורונה הוא בוודאי המשבר הכלכלי החמור ביותר מאז מלחמת העולם השנייה, וההתאוששות הכלכלית לא תהיה מהירה. דבריו היוו תמרור אזהרה לשווקים. פאואל ביקש לאותת על המחויבות של הבנק המרכזי לחוסנו של המשק ועל הצעדים שיינקטו לעידוד ההתאוששות. דבריו הביאו במהרה להתפכחות בשוק ההון ובוול סטריט ולגל מימושים.

בשווקים התקשו לעכל את הדברים. החשש של המשקיעים ממוקד בסיכון של גלישה למיתון מתמשך, בתקופה שבה הבנק המרכזי ירה את כל התחמושת האיכותית שלרשותו, בצעדיו המוניטריים בהורדות ריבית ובהרחבה כמותית אגרסיבית.

ג'רום פאואל, יו"ר הבנק הפדרליצילום: AFP

המעבר לעבודה מהבית מקטין את הביקושים לנפט ואנרגיה

עבור חברות האנרגיה, הקורונה גרמה לפגיעה משולשת: היקף הטיסות העולמי, מצב שאינו צפוי להתאושש השנה; השימוש בכלי רכב ירד חדות בעקבות הבידוד החברתי; והסגר והפגיעה בביטחון הכלכלי הביאו לצמצום דרמטי בביקוש לנסיעות ועמם לירידה בהיקפי הצריכה.

התוצאה היתה ירידה דרסטית בצריכת דלקים, שהובילה לנפילה חדה במחירי הנפט. אם לא די בכך, הרי שמלחמת מחירים בין מפיקות הדלקים הגדולות שפתחה סעודיה נגד רוסיה, שבמסגרתה הגדילה בחדות את היצע הדלקים, שפכו נפט נוסף למדורה ועודדו את קריסת מחירי הדלקים.

בעקבות הגבלות התנועה, ציבור רחב הכיר את העבודה מרחוק. הסגר הביא לגידול משמעותי בהיקף העובדים מהבית וגם כעת, על אף החזרה לשגרה, ניתן לחזות במגמה חדשה, שלפיה החברות מנהיגות מדיניות המאפשרת לעובדים לעבוד מהבית. המגפה נהפכה לניסוי להנחלת דפוסי עבודה והחדרת נורמות של עבודה מהבית - מהלך שהוליד תובנות רבות בקרב החברות.

השינוי בדפוסי העבודה צפוי לגרור לכך שגם בתקופות של שגשוג כלכלי והתפתחות, הנורמות החדשות ישליכו במידה מסוימת על הביקושים לאנרגיה בכלל.

מתקנים לאחסון נפט ברוסיהצילום: בלומברג

מה הלאה?

עבור המשקיע הפרטי, רכישה של סחורות לצורך הפקת רווחים בתקופה הקורונה ייתפש בקרב רבים כהימור שעשוי להסתיים במפח נפש, או ברווחים גבוהים ומהירים. לכן, במיוחד בתקופה תנודתית של אי ודאות, משקיעים זהירים מעדיפים להתמקד באפיקי השקעה סולידיים.

מנגד, מגפת הקורונה פגעה בחולייה החלשה באותן חברות רבות חסרות הגב הכלכלי, שנפגעו קשה מאוד, וכעת, במאמץ נואש עד כמה שניתן, מחפשות דרכים לאיתור מקורות מימון. אחת הדרכים החביבות על מנהלי כספים היא מימוש מלאים לצד גידור רכש הסחורות - חומרי הגלם לתקופה של חודשים קדימה, כשהקושי המרכזי טמון באתגר לחזות את הביקושים העתידיים בתקופת משבר וכיצד ביקושים אלו יושפעו בעקבות ההאטה הכלכלית.

על רקע החשש בקרב מנהלי חברות האנרגיה ותזקיקים מאפקט הגל השני שיביא לסגר ממושך בחודשי החורף, עולה החשש מפגיעה ביקושים ומירידה נוספת במחירי הסחורות עם הביקושים הנמוכים.

מתקן נפט בסעודיהצילום: AFP

החודשים הקרובים צפויים להיות מאתגרים ורצופים באי ודאות. הן מהתחלואה והשלכותיה, והן מבחינת התנהגות שוקי ההון, המט"ח, הריבית ובפרט הסחורות. עם זאת, דבר אחד אפשר לומר כמעט בוודאות: הריבית הקצרה בארה"ב וברחבי העולם צפויה להישאר נמוכה לאורך זמן, בין היתר במטרה לעודד פעילות כלכלית, השקעות וצריכה - מהלכים שיניעו את הכלכלות קדימה.

כדברי פאואל, "כיום המטרה היא טיפול ביעדים: צמיחה, תעסוקה וצריכה ללא חשש או התחשבנות באשר לעלות". כל עוד קובעי המדיניות מבינים כי יש לתמוך בכלכלות ובשווקים עם כל ארגזי הכלים האפשריים, ניתן רק לקוות כי יש מי שמנהלים את המשבר בצורה הטובה ביותר.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"