הזדמנות השקעה במשבר הקורונה - דווקא בענף שחווה את המכה הקשה ביותר

הנתונים מעידים על כך ש-HEICO תמשיך לגדול, הן באמצעות צמיחה אורגנית והן באמצעות רכישות. לא לשווא שרדה חברה זו מספר משברים בתעשיית התעופה

יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסים מקורקעים בגרמניה בזמן הקורונה
מטוסים מקורקעים בגרמניה בעקבות משבר הקורונהצילום: REUTERS

לאחר שהתייחסנו בטור הקודם לחברת HEICO, נתמקד במאפיינים הכלכליים שלה ונסביר מדוע השקעה בה לטווח הארוך היא כדאית. בניתוח נתמקד במדדים ספציפיים לחוסן פיננסי, הנהלה מקצועית ומדיניות הקצאת הון נבונה ומחיר המנייה ביחס לשוויה הכלכלי של החברה.

הנהלה מקצועית ומדיניות הקצאת הון נבונה

מייסד החברה לורנס מנדלסון אמר באחרונה כי "HEICO איננה חברה ששואפת להתרחב רק כדי להפוך לגדולה (מבחינת הכנסות). גדילתנו תתבטא תמיד בהגדלת תזרימי המזומנים שלנו. שם אנו רוצים להיות גדולים. לא גודל החברה כשלעצמו חשוב לנו, אלא רווחיותה ותזרים המזומנים שלה".

כשהנהלת החברה מצהירה שהרחבת החברה רק לשם ההתרחבות אינה משאיפותיה, אלא הגדלת שיעורי הרווחיות ותזרימי המזומנים הם המניעים אותה, המסקנה הברורה היא שהשאת ערך לבעלי מניות עומדת בראש מעיניה.

ביצועי המניה משקפים היטב את ההצלחה ואת הערך הכלכלי הרב שהחברה הצליחה לייצר לאורך השנים. המניה הניבה תשואה פנומנלית כוללת של 47,500% מאז 1990, ויותר מ-1,200% בעשור האחרון. מדובר בתשואה מצטברת שהיא פי חמישה יותר ממניית ברקשייר וממדד S&P 500. יש לשים לב שלחברה יש שני סוגי מניות: מניות HEI ומניותHEI.A. מניות HEI.A. נסחרות במחיר נמוך יותר בשל העובדה שהן מקנות לרוכשים אותן זכויות הצבעה פחותות.

דירקטוריון החברה אישר באחרונה חלוקת דיווידנד מזערי של 16 סנט למניה (תשואה של 0.14% למחיר המניה כיום). זו אינדיקציה נוספת לכוונת הנהלת החברה להשקיע מחדש את רווחי החברה בעסק הקיים ולא לרפד בכספים את כיסם של בעלי השליטה.

יש להדגיש שמתחילת 2020, חרף משבר הקורונה, תזרים המזומנים של החברה מפעילות שוטפת כמעט שלא ירד ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. הנתון ראוי לציון נוכח העובדה שהחברה פועלת בתחום התעופה, תחום שספג מכה קשה במשבר הנוכחי. אין טוב מנתון זה להעיד על מקצועיותה וכישוריה הפיננסיים של הנהלת החברה .

מחיר המנייה ביחס לשוויה הכלכלי של החברה

אין עוררין על כך שחברה, שהגדילה את תזרים המזומנים החופשי המצטבר שלה ממיליון דולר ליותר מ-2.3 מיליארד דולר במהלך 30 שנים האחרונות (קצב גדילה של למעלה מ-20% בשנה), היא חברה בעלת שווי כלכלי מרשים. לשם השוואה, תזרים המזומנים החופשי המצטבר של חברת אמריקן אייליינס בעשור האחרון (כולל בתקופה שקדמה למשבר הקורונה) הינו שלילי,  ותשואתה על הונה בשנה שעברה הייתה מינוס 300%.

בבואנו לבדוק את מחיר המניה ביחס לשוויה הכלכלי של החברה, נשתמש בשלושה נתונים פיננסיים עיקריים: א. מחיר המניה ביחס לרווחי החברה ב. מחיר המניה ביחס לרווחיה העתידיים הצפויים של החברה ג. תשואה על ההון ומידת מינוף ההשקעה. 

מחיר המניה ביחס לרווחי החברה בהווה

מחיר מניית HEICO הוא כ-110 דולר. הרווח על קניית המניה היה 2.65 דולרים למניה ב-2019 ורווח צפוי של כמעט שלושה דולרים ל-2020, שמשקף את ההתאוששות הצפויה בתעשיית התעופה בשנה זאת. במקרה שבו אנו משלמים 110 דולר למניה  מגיעים למכפיל רווח ( מחיר המניה חלקי רווח שנתי למניה) של יותר מ–36. אמנם מכפיל רווח זה גבוה במעט מהמכפיל הממוצע של החברות במדד S&P 500 - אבל זו רכישה כדאית מאד. קביעה זו מבוססת על קצב הצמיחה הגבוה מאוד של החברה ועל העובדה שמכפיל הרווח הממוצע של החברה ירד מערך של 40 לפני משבר הקורונה.

מחיר המניה כיום ביחס לרווחיה העתידיים הצפויים של החברה

כל הנתונים מעידים על כך ש-HEICO תמשיך לגדול, הן באמצעות צמיחה אורגנית והן באמצעות רכישות. בהנחה שהחברה תשמור על תשואה דו ספרתית על ההון, רווחי החברה יכפילו את עצמם לפחות חמש פעמים בעשור הקרוב (בחישוב מקובל של ריבית דריבית). אם החברה תמשיך לגדול בקצב זה, בעיקר על ידי השקעה מחדש של תזרימי המזומנים, עד סוף העשור רווחי החברה יגיעו לכ- 16 דולר למניה. כך שאם נבחן מחיר מניה של 110 דולר ביחס לרווחים עתידיים של 16 דולר, מדובר במניה עם מכפיל רווח של כ-7, שמשמעותו מניה במחיר מציאה.

תשואה על ההון ומידת מינוף ההשקעה

לחברה יש יתרות מזומנים נטו של 350 מיליון דולר, ויחס חוב פיננסי להון עצמי של 1 ל-5. המשמעות היא ש- HEICOפועלת כמעט ללא חוב פיננסי ויכולה לשלם את חובה בקלות מתוך תזרים המזומנים השוטף שלה. זוהי עדות נוספת למדיניות השקעה בטוחה ונבונה של הנהלת החברה.

בניגוד למדיניות שלנו של רכישת מניות של חברות במכפיל הנמוך מ-20, אנו ממליצים כאן על רכישת מניה שמחירה הנוכחי אינו בדיסקאונט עמוק לעומת ערכה הכלכלי של החברה. יחד עם זאת, אנו עושים זאת בלב שלם בהתחשב באיכות HEICO, חוסנה הכלכלי, הצפי לגדילתה והפוטנציאל הגבוה שלה להניב רווחים למשקיעים בה.

לא לשווא שרדה חברה זו מספר משברים בתעשיית התעופה (משבר 11 בספטמבר, תקופת מחלת הסארס והמשבר הפיננסי הגדול של 2008) ויצאה מהן ללא פגיעה משמעותית בחוסנה הפיננסי ואף חזקה יותר. מניית חברה זו, גם אם רכישתה כרוכה בתשלום פרמיה קטנה, היא מניה שכדאי לכלול אותה בתיק המניות לאורך זמן.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker