פתיח איטלקי מוצלח לתיק ההשקעות שמתחת למזרן

חברת EXOR נשלטת על ידי משפחת אניילי, שהחלה את פעילותה הפיננסית בסוף המאה ה-19, כשג'ובאני אניילי הקים את חברת הרכב פיאט. EXOR נולדה כתוצאה ממיזוג של שתי חברות בבעלות משפחה זו ב-2008, והצטיינה מאז ומתמיד במדיניות השקעות ורכישות מוצלחת ביותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית פרארי GTO 250 משנת 1962
מכונית פרארי GTO 250 משנת 1962צילום: HANDOUT/רויטרס

את סדרת הפוסטים עד כה הקדשתי לדיון באפיונים כלכליים של חברות בהקשר לשוק המניות, לניתוח המדדים שלפיהם נקבע באילו חברות נשקיע לטווח הארוך, ולבסוף, בהגדרת החברות שמהן נתרחק ובהן לא נשקיע.

מצוידים בידע זה אנו יכולים עתה לגשת למלאכה ולעסוק בטור זה ובטורים הבאים בחברות ספציפיות שייכנסו לתיק "מתחת למזרן" שלנו. נתחיל בדוגמה ראשונה של חברה העומדת במדדים שלנו להשקעה לטווח הארוך, וזו חברת האחזקות האיטלקית EXOR.

ננתח את אופייה וחוסנה הכלכלי של חברה זו לפי המדדים שדנו בהם בעבר:

1. נתאר את פעילות החברה ונוודא שאנו מבינים את עסקי הליבה שלה;

2. נוודא שלחברה יש אופק השקעה ויכולת מובנית להשקעה מחדש של הרווחים;

3. נבדוק שהחברה מנוהלת על ידי הנהלה מקצועית וטובה המתמחה בהקצאת הונה של החברה;

4. נעריך את שוויה הכלכלי הנוכחי של החברה ונוודא שאינה נסחרת במחיר המנותק מערכה הכלכלי.

פעילות החברה ועסקי הליבה שלה

חברת EXOR (שסימוליה הם EXO.MI באיטליה ו-EXXRF בארה"ב) נשלטת בשיעור של 52.99% על ידי משפחת  Agnelli (אניילי). משפחה זו החלה את פעילותה הפיננסית בסוף המאה ה-19, כשג'ובאני אניילי הקים את חברת הרכב פיאט. EXOR נולדה כתוצאה ממיזוג של שתי חברות בבעלות משפחה זו ב-2008, והצטיינה מאז ומתמיד במדיניות השקעות ורכישות מוצלחת ביותר.

ג'ון אלקןצילום: בלומברג

שווי השוק הנוכחי של החברה (שהיו"ר והמנכ"ל הנוכחי שלה הוא נכדו של ג'ובאני, התעשיין האיטלקי-אמריקאי ג'ון אלקן) הוא כ-16 מיליארד יורו. בין האחזקות של EXOR ניתן למצוא 28.57% ממניות פיאט-קרייזלר; 22.91% ממניות חברת פרארי; 28.69% ממניות חברת הציוד החקלאי הכבד CNH Industrial; ו-63.7% ממניות מועדון הכדורגל יובנטוס (כל החברות הנ"ל הן חברות ציבוריות). אגב, מיד לאחר שמועדון יובנטוס הודיע על רכישת הכוכב הפורטוגזי רונאלדו ב-2018, מחיר מניית המועדון זינק ביותר מ-100%.

 כמו כן, EXOR מחזיקה בכמה חברות פרטיות, כולל כ-42% ממניות העיתון אקונומיסט ו-100% ממניות אחת מחברות הביטוח הגדולות באירופה, PARTNER RE, שאותה רכשה ב-2016  והפכה לחברה פרטית (ראה בהמשך).

מרבית ההשקעות של EXOR הן בתעשיות יציבות, "משעממות", ולא נוצצות (גם אם לפרארי ולכדורגלן רונאלדו יש, מטבע הדברים, אופי נוצץ). חברה זו ממלאה בהחלט אחר המדד שדנו בו בפוסט קודם, והוא התחזית/הצפי שחברה זו תהיה אתנו ותמשיך בפעילותה המוצלחת גם בעוד עשור, ובוודאי שאין מדובר בחברה ששרידותה נמצאת בסימן שאלה.

פיזור ההשקעות שלה בין כמה תעשיות מגוונות (תעשיות הרכב, החקלאות, הביטוח והעיתונות) המפוזרות בכל העולם מוסיף גם הוא לאיתנותה של EXOR. כמובן שאין ערובה שכל התעשיות האלה תפרחנה בעתיד - אך הנהלת EXOR הוכיחה את יכולתה לבצע רכישות מושכלות, להתמקד בעסקים רווחיים מאד ולקבל עליהם את התמורה המקסימלית בעת המכירה.

רונאלדו (מימין) ביובנטוסצילום: MASSIMO PINCA/רויטרס

אופק השקעה ואפיקי השקעה רווחיים

המבנה של חברת האחזקות מאפשר להנהלת EXOR לנצל את הרווחים מהעסקים הקיימים ולפזרם בהשקעות חדשות. לדוגמה, לאחרונה הודיעה EXOR על עסקת מיזוג בין חברת הבת פיאט ובין חברת פג'ו הצרפתית - עסקה שתשאיר את פיאט עם אחזקה של 50% ממניות חברת הרכב הממוזגת, ותניב ל-EXOR תמורה כספית של יותר מ-3.5 מיליארד יורו.

אסטרטגיית ההשקעות של הנהלת EXOR כוללת את פיזור השקעותיה של החברה באפיקים שונים, כך שהחברה אינה תלויה במוצר מסוים או כפופה למדיניות מסוימת - הכסף מושקע במקום ששם הוא יניב את התשואה הגבוהה ביותר. הקצאת ההון המושכלת של הנהלת EXOR מתבטאת גם בהודעתה שהרווחים מעסקת המיזוג הנ"ל לא יחולקו כדיווידנד, אלא ייעשה בכספים שימוש להשקעות.

אין ספק שעסקתה הגדולה והמוצלחת ביותר של EXOR היתה רכישת חברת הביטוח Partner Re, שלה יש היסטוריה של רווחיות גבוהה בעסקי הביטוח, והדובדבן שבקצפת שלה הוא קופת מזומנים (Float) שגדלה והולכת.

EXOR משתמשת ב-Float זה בצורה מושכלת מאוד להשקעות בחברות חדשות. כתוצאה מכך, הצליחה EXOR להשיג בשנתיים האחרונות תשואה שנתית מרשימה מאוד של 37% (!) בתיק המניות של Partner Re. יתר על כן, בקופת EXOR יש מזומנים רבים נוספים (306 מיליון דולר, נכון לאמצע 2019)  שבכוונת הנהלת החברה להשקיעם באפיקים חדשים.

בפוסט הבא אשלים את ניתוח חוסנה הכלכלי של EXOR: אדון במדיניות הקצאת ההון של הנהלת החברה ואעריך את שוויה הכלכלי.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker