תיק המניות שניתן להחביא מתחת למזרן

"להחזיק מניה שלא זזה במשך חמש עד 7 שנים יכול להיות... מייגע ביותר. אך בשביל לייצר תשואות גבוהות בשוק ההון צריך זמן. ועל מנת לזכות בזמן זה, צריך לסבול ירידות חדות במהלך התקופה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות כסף
שטרות כסףצילום: Bloomberg

בפוסט הקודם סקרתי את תעשיית הביטוח כדוגמה להשקעה בטוחה ונושאת רווחים לטווח הארוך. בטור הנוכחי, והבאים אחריו, אנתח מניות ספציפיות שעומדות בקריטריונים שקבענו ליכולת להניב תשואה ארוכת טווח.

בנוסף למשקיעים המובילים ואבות תורת ההשקעות דוגמת וורן באפט, בנג'מין גראהם וסט קלרמן שהוזכרו בפוסטים קודמים, ראוי יהיה בשלב זה להזכיר שני מומחי השקעות אמריקאים נוספים: כריס מאייר ורוברט קירבי.

המתווה שלי לחיפוש וזיהוי מניות ספציפיות, והרעיון לכתיבת הבלוג, נולדו בין היתר על בסיס ספרו המצוין של מאייר "100 Baggers". כמו כן, אני משתמש בטקטיקה שלפיה מרכיבים ממניות ספציפיות אלה תיק שנקרא "תיק המניות שניתן להניח מתחת למזרן". הרעיון לתיק ולמינוחו נשאל בין היתר מקירבי, שקרא לתיק זה ה"Coffee Can Portfolio". (השימוש במינוח האנגלי של "Coffee Can", ובמקביל במינוח העברי של "מתחת למזרון", נובע מכך שהאמריקאים נהגו בעבר להכניס את כספם המזומן לפחית קפה ולשמור אותה מתחת למזרון למשך תקופה ארוכה).

הרעיון של קירבי, שפורסם במאמר ב-Journal Of Finance ב-1984, נולד כתוצאה ממקרה אמיתי שהוא נתקל בו כמנהל השקעות. אשתו של לקוח לשעבר של קירבי, שנפטר לא מכבר, הגיעה אליו יום אחד וביקשה מקירבי שינהל עבורה את תיק המניות של בעלה המנוח, שקירבי ניהל במשך שנים. קירבי התחיל לחטט בתיק ההשקעות של אותו לקוח לשעבר, ומה התברר? במשך שנים אותו לקוח קנה את כל המניות שקירבי המליץ לו לקנות, אך לא מכר את המניות שקירבי המליץ לו למכור.

להפתעתו הרבה, קירבי גילה שהתיק היה בעל ביצועים פנטסטיים וטובים בהרבה מהתיקים שקירבי ניהל באופן אקטיבי. אמנם מה שאפיין את התיק היה חוסר האיזון שבו, שהתבטא בכך שלצד מניות ששוויין היה אפסי או שלא זזו בערכן, התיק כלל מניות רבות שערכן הוכפל פעמים רבות (כולל, למשל, מניית חברת Xerox שערכה עלה פי 400).

בשורה התחתונה, המניות המוצלחות נתנו את הטון והביאו להישג המרשים של תיק המניות הזה. הלקח שקירבי למד ממקרה זה הוא שהבעיה העיקרית בניהול תיק השקעות אקטיבי אינה בהליך בחירת מניות, אלא בקושי להחזיק במניות אלה לאורך זמן. קירבי יישם לקח זה על ידי כך שבנה ללקוחותיו תיקים פסיביים של מניות שהוא קנה ולעולם לא מכר. ביצועי התשואה של תיקים אלה לטווח הארוך הוכחו כמרשימים ביותר. יתרון מובנה נוסף שקירבי סיפק ללקוחותיו בתיקים אלה היה כמובן גם החיסכון שהביא להם בכך שנפטרו מהצורך לשלם הן עמלות מסחר והן מסים מיותרים).

חוויה זו של קירבי (שדומה במהותה לחווייתו של פורסט גאמפ עם מניית אפל הנשכחת שלו) הביאה אותו לקבוע כי "להחזיק מניה שלא זזה במשך חמש עד 7 שנים יכול להיות... מייגע ביותר. רק המחשבה על כל שאר המניות שעולות בתקופה זו בזמן שאתה מחזיק במניה שלא זזה. קשה ביותר. אך בשביל לייצר תשואות גבוהות בשוק ההון צריך זמן. ועל מנת לזכות בזמן זה, צריך לסבול ירידות חדות במהלך התקופה".

נוכח המתואר לעיל ובהתחשב במסקנתו של קירבי נשאלת השאלה: מדוע אם כך בכלל להתאמץ ולנתח חברות לצורך התיק שלנו? מדוע לא לקנות מדד מניות פסיבי ולקבל חשיפה למבחר רב של מניות? הרי בטווח הארוך המדדים תמיד עולים, ומחקרים רבים מצביעים על כך שמרבית מנהלי ההשקעות אינם מצליחים להכות את המדדים.

ואכן, השקעה פסיבית במדדים אפיינה את פעילותם של משקיעים גדולים כגון ג'ון בוגל, מייסד חברת וונגארד (שהלך לעולמו לאחרונה), וכדוגמת וורן באפט, שביקש שחלק מהכספים שהוא מוריש לאשתו יושקעו באמצעות תעודות סל של מדד S&P500. גם בארץ, הבלוגרית הישראלית המצוינת "הסולידית" מעודדת השקעות מסוג זה. התשובות לתהיות אלה – בפוסט הבא.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker