יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ

בטורים הקודמים סקרתי את התחומים שבהם לא כדאי להשקיע. כעת אפנה לתעשיות ולחברות שבהן דווקא כן אמליץ להשקיע.

הדגשתי את החשיבות של השקעה שבאמצעותה אנו נהנים מהיתרונות ארוכי הטווח של שוק המניות, ואת אימוץ התובנה שהשקעה במניות הנבחרות בקפידה מקרב תעשיות נבחרות תבטיח תשואה גבוהה לטווח הארוך.

אחת מהתעשיות המבטיחות ביותר להפקת רווחים ארוכי טווח היא תעשיית הביטוח. וורן באפט הבין בשלב מאוד מוקדם את היתרון הגלום בעסקי הביטוח. הוא היה הראשון שהסב את תשומת הלב לנתיב השקעות זה, והדגים איך פעולות זהירות ומחושבות בשוק מניות חברות הביטוח מניבות רווחים גבוהים מאוד.

מה היתרון הגלום בתעשיית הביטוחים? בראש ובראשונה מדובר בכסף הצף שנמצא ברשותה של כל חברת ביטוח. מושג זה מתייחס לאותם כספים הנכללים בפרמיות שבעלי פוליסות ביטוח משלמים לחברות הביטוח עבור כיסוי מקרה ביטוחי בעתיד. המאפיין הייחודי לכסף הצף הוא בכך שקיים הפרש זמנים (לעתים שנים רבות) בין תשלום הפרמיה לבין התרחשות האירוע הביטוחי שבגללו חברת הביטוח נדרשת לשלם למבוטח (אם בכלל). בטווח זמן זה חברת הביטוח רשאית להשקיע את כסף זה כרצונה (בדומה לבנק שמקבל לידיו את הפיקדונות של הציבור).

הכסף הצף מהווה מקור כספי קבוע, יציב ואפילו צומח, שחברת הביטוח יכולה להשתמש בו לצורך השקעות ארוכות טווח כולל השקעות בשוק המניות. השקעות אלה מספקות לחברות הביטוח מקור נוסף ומשמעותי של רווחים.

הכסף הצף מוגדר חשבונאית כחוב של חברת הביטוח, אך בניגוד לחוב רגיל מדובר בחוב מתגלגל שאין בגינו תשלומי ריבית וקרן, כשמשלמי הפרמיות החדשות מכסים בכספם את התביעות של בעלי הפוליסות הוותיקות. מדובר בסוג של "פירמידה" חוקית ויצירת רווחים "יש מאין", וזאת בניגוד למצב בחברות מתעשיות אחרות שצריכות להשקיע כספים רבים במחקר, פיתוח וייצור.

אם כך, חברת ביטוח מנוהלת כהלכה תהנה משני מקורות רווח. האחד הוא פעילותה הביטוחית הבסיסית, והשני הוא השקעה מושכלת של הכסף הצף שלה במניות מתאימות. רווחי רוב חברות הביטוח מצטמצמים לאילו שנובעים מהפעילות הבסיסית שלהן, ואילו הכסף הצף שלהן מושקעים בנתיבים "סולידיים" ( מזומנים, איגרות חוב, נדל"ן) מה שמוריד משמעותית את רווחיהן, במיוחד בתקופה הנוכחית של שערי ריבית נמוכים.

יתרון נוסף של השקעה בחברות ביטוח הוא אלמנט הביטחון הגלום בקיומו ובטבעו של תחום זה. תחום הביטוח הוא אחד מהתחומים הפיננסיים הוותיקים בעולם שימשיך לגדול ולשגשג, עקב הדאגה הטבעית של בן האנוש הממוצע להתרחשות של אירועים בלתי צפויים בעלי השלכות פיננסיות קשות עליו.

אם כך, נתונים אלה מסבירים מדוע השקעה במניות של חברות ביטוח מהווה מסלול השקעה ארוך טווח מבטיח ומומלץ. התנודתיות קצרת הטווח של חלק ממניות אלה היא חסרת השפעה מעשית על ביצועיהן לטווח הארוך.

באפט היה אחד המשקיעים הראשונים שזיהו את הפוטנציאל הגלום בהשקעה בחברות ביטוח, ואחד מחלוצי השימוש בכסף הצף לצורכי השקעה. את הכסף הצף הוא השקיע בצורה מושכלת במניות של חברות איכותיות שהוא בחר בסלקטיביות, או שרכש באמצעות כסף זה חברות ביטוח נוספות. טקטיקה ייחודית זו , שהסבה את פעילות חברתו ברקשייר הת'וויי לתחום הביטוח, הפכה אותה במשך השנים לאחד מהמבטחים הגדולים בעולם עם יותר מ-100 מיליארד דולר של כסף צף במאזנה.

חוקרים מאוניברסיטת ייל פרסמו ב-2013 מאמר שבו הם סיפקו הוכחה אמפירית לכך שההשקעה של הכסף הצף במניות היתה אחד מהגורמים העקריים להצלחתו המרהיבה של באפט. החוקרים מצאו כי בנוסף ליכולתו הפנומנלית של באפט לרכוש מניות של חברות טובות וזולות, התשואה העודפת של באפט ביחס למדד S&P 500 טמונה בהשקעת הכסף הצף, שאיפשר לו למנף את השקעותיו ביחס ממוצע של כ-1.6 בהשוואה להון העצמי של ברקשייר לאורך מרבית הקריירה שלו.

במלים אחרות, אם מדד S&P 500 הניב תשואה של כ-12%, אזי תשואת ברקשייר נשקה לכיוון 20% (מה שאכן מתקרב לתשואת המניה לאורך השנים). יכולתו לשמור על יחס מינוף זה לאורך שנים רבות, בלי לשלם על כך ריביות גבוהות ובעיקר בלי הסיכון שבדרך כלל כרוך בהשקעה באמצעות מינוף, והיכולת להשקיע את מרבית הכספים אלה במניות של חברות בטוחות ורווחיות, הוא הסוד הגדול של באפט, לדידם של החוקרים.

מספר רב של משקיעים גדולים בעולם זיהו את הפוטנציאל הגדול של תעשיית הביטוח ואת היתרון העצום הגלום בהשקעת הכסף הצף, והתמקדו בהתאם בתחום הביטוח או הקימו חברות ביטוח משל עצמם. רשימה זו כוללת את משפחת דיוויס המפורסמת (הבעלים של חברת קרנות הנאמנות הוותיקה Davis); פרם ווטסה מחברת Fairfax Financial Holdings הקנדית; דיוויד אינהורן מחברת Re. Greenlight Capital; טום גיינר מחברת Markel Corp; ועוד רבים וטובים. את החברות האלה אסקור בטורים הבאים, ואבחן אותם כנתיבי השקעה.

בפעם הבאה, לפני שאתם משקיעים בחברת הביוטק המופיעה בכותרות העיתון או ביוזמה האחרונה של מנהל קרן גידור שגרף לכיסו מיליונים, מוטב שתשקלו להשקיע את חסכונותיכם בחברת ביטוח טובה ומצליחה כבעלי מניות ולא כבעלי פוליסות. חברת ביטוח ותיקה, יציבה ומנוהלת כהלכה, שמשקיעה את הפרמיות שהיא מקבלת במניות בצורה מושכלת ומחושבת, תניב למשקיעים במניותיה רווחים גבוהים לטווח הארוך.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker