למה לא כדאי להשקיע באפל, בביומד ובחברות תעופה

באפט קבע בעבר: "כלל מס' 1: לעולם אל תפסיד כסף. כלל מס' 2: לעולם אל תשכח את כלל מס' 1". בהתאם, בפוסט הזה אפרט כמה תחומים שהשקעה בהם עלולה להביא להפסד כספי

יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייפון של אפל
אייפון של אפלצילום: TATYANA MAKEYEVA/רויטרס

בדרך לאיתור חברה שכדאי להשקיע במנייתה, הצגתי לכם בפוסט הקודם את טקטיקת "ההיפוך" שהוצעה ע"י צ'ארלי מנגר. פתחתי בדיון על תחומים/תעשיות/חברות שלא כדאי שנשקיע בהן לטווח הארוך, והרחבתי את הדיבור על הקטגוריה הראשונה ברשימה - קטגוריה של חברות הפועלות בתעשייה שאין ודאות גבוהה לגבי שרידותה לשנים רבות.

נמשיך ונשלים עתה את הדיון על ארבע הקטגוריות הנוספות של חברות אלה: דהיינו, חברות העוסקות בתעשיות הדורשות השקעות הון רבות; חברות שאינן מניבות רווחים כספיים; חברות עם שווי שוק עצום; חברות שקשה למשקיע הממוצע להבין במה הן עוסקות ומה מקור רווחיהן.

חברות העוסקות בתעשיות הדורשות השקעות הון רבות

אחד מהמדדים החשובים לביצועיה הפיננסיים של חברה הוא תשואת החברה על ההון העצמי שלה (שמתקבל על ידי חישוב היחס רווח/הון עצמי). חברה המוציאה הון רב כדי לייצר רווחים לא תעמוד במבחן זה. הדוגמאות הקלאסיות הן תעשיית הרכב ותעשיית התעופה.

חברות התעופה ורכב דורשות השקעות הון רבות על מנת לייצר רווח, וככאלה, אינן חברות שמומלץ להשקיע בהן. תעשיית התעופה, למשל, שינתה לחלוטין את פני העולם שבו אנו חיים, אך דווקא תעשייה זו, כפי שנמדדת על ידי ערך המניות של חברות התעופה הנסחרות בבורסה האמריקאית, היא כישלון גדול (למעט חריגים בודדים).

מישהו זוכר מה עלה בגורלן של חברות תעופה מפוארות כגון TWA ,PAN-AM ו-WOW? וורן באפט מתבדח תמיד שהמשקיע הנבון היה צריך לגרום להתרסקותה של הטיסה הראשונה של האחים רייט ב-1903.

אם כך, אין זה מספיק לזהות תעשייה שתשנה את פני העולם. יש לבדוק האם המודל הכלכלי של חברות בתחום זה בר קיימא ורווחי (משימה לא קלה, אך אפשרית).  

בניגוד גמור עומדות תעשיות כגון ניהול נכסים, ניהול השקעות וייעוץ עסקי שלעתים, מעבר לכיסא, מחשב ומשרד, אינן דורשות השקעות רבות, אך מניבות רווחים גבוהים.

מטוס של WOWצילום: Victor

חברות שאינן מניבות רווחים כספיים

ההיגיון מכתיב להימנע מהשקעה בחברה פרטית שיש לה מסורת של הפסדים כספיים ושאין לה עבר של רווחים. לא מחברה כזאת תצמח הישועה למשקיע. אך ראו זה פלא, באופן קבוע, משקיעים רבים בשוק המניות מוכנים לרכוש מניות ולהצטרף כשותפים בחברות ששורת הרווח שלהם היא שלילית.

הרציונל שלהם הוא ששוק המניות הוא דינמי ושביצוע שלילי זה ישתנה בעתיד. ברוב המכריע של המקרים תקווה זו נכזבת וגורמת למשקיעים הפסדים. תנאי הכרחי לבחירת השקעה טובה לטווח ארוך הוא מסורת של רווח בחברה. ייתכן שחברה מסוימת תקלע לשנה/שנתיים קשות, אך חשוב לוודא שחברה שנשקיע בה מציגה היסטוריה ארוכה של רווחים.

כפי שקבע בעבר באפט: "כלל מס' 1: לעולם אל תפסיד כסף. כלל מס' 2: לעולם אל תשכח את כלל מס' 1".

חברות עם שווי שוק עצום

בפוסט הראשון שחזרנו את רווחיו העצומים של פורסט גאמפ מהשקעה ישנה ונשכחת במניית אפל בתחילת דרכה של החברה. למדנו את הלקח שהשקעה במניות של חברה "טרייה" בשוק, שערכן עולה בצורה מטאורית במשך הזמן, תביא לנו רווחים גדולים מאוד. זה בדיוק השיקול שקורא לנו למשוך את ידינו מהשקעות בחברות עם שווי שוק ענק.

ואם בחברת אפל של היום עסקינן, זו הסיבה וזו הדוגמה לחברה שנימנע מלהשקיע בה בהווה. הרי מטרתנו היא להשקיע בחברה שערך מנייתה יעלה לאורך זמן פי עשר ואף פי מאה. אך היכולת של חברה בעלת שווי שוק עצום כגון אפל להגדיל את ערכה פי 10 או 100 היא אפסית. שווי השוק של אפל נוסק כבר כיום לטריליון דולר. הגדלת ערכה של אפל פי 10 מערכה היום, משמעותה תהיה שערך השוק שלה יהווה מחצית מהתוצר הלאומי של כלכלת ארה"ב בכללותו כיום (מצב בלתי סביר בעליל).

ואמנם, הקושי העיקרי של אפל כיום הוא להשקיע את רווחיה מחדש באופן שרווחים אלה יניבו רווחים נוספים. בקופה של אפל יש כיום יותר מ-240 מיליארד דולר של מזומנים "ששוכבים" בפק"מ בבנק. להזכירכם מדיוננו בפוסטים קודמים, מנוע הצמיחה הרציני של כל חברה הוא השקעה מחדש של רווחיה.

חברות שקשה למשקיע הממוצע להבין במה הן עוסקות ומה מקור רווחיהן

זה המאפיין שעל פניו נראה הבסיסי וההגיוני ביותר, אך העובדה העצובה היא שרוב המשקיעים אינם מקדישים לו את תשומת הלב הראויה ומשקיעים רבים וטובים נופלים בעטיו בפח. המציאות הפרדוקסלית היא שאנשים משקיעים מחשבה ומחקר שוק הרבה יותר מעמיקים בבואם לרכוש לביתם מכשיר טלוויזיה, מאשר לבדיקה ומחקר אודות חברה לפני שהם מצרפים את מנייתה לתיק ההשקעות שלהם.

אם לא נבין לעומק במה עוסקת החברה שבה אנו משקיעים, איך נדע מה סיכוייה לפעול בשוק עוד הרבה שנים ולהמשיך להניב עבורנו רווחים לטווח הארוך? לא בכדי הרבה מהמשקיעים הגדולים והמנוסים מתרחקים מחברות העוסקות בתחומי הביומד, ביוטכנולוגיה, ושאר תעשיות "מהפנטות", שכמעט בלתי אפשרי להבין את פעילות הליבה שלהן.

ובכן, לאחר שהגדרנו לעצמנו היכן לא נשקיע - נוכל לפנות למשימה של איתור התעשיות והחברות שהן קרקע פוריה להשגת רווחים משמעותיים למשקיעים לטווח הארוך - ובהן נשקיע. ועל כך בפוסט הבא.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker