"בחר כל השקעה כאילו שיסגרו את הבורסה ל-10 שנים מיום הקנייה"

בבלוג זה לא נעסוק בדיונים תאורטיים אלא ננתח ונבחן מניות ספציפיות להשקעה לטווח הארוך. יחד נעקוב אחרי מניות ונבחן האם הן תצלחנה להכות את מדד המניות העולמי לאורך זמן

יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
וורן באפט
וורן באפטצילום: KEVIN LAMARQUE / רויטרס

לפני שנפתח בדיון על השקעות, אספר כמה מלים על עצמי ועל ההכשרה שלי בתחום. נולדתי בפתח תקוה, אך גדלתי וחונכתי בארה"ב. לאחר לימודי תיכון בארה"ב, חזרתי לארץ לשרת בצה"ל. לאחר השירות הצבאי בחיל החינוך השלמתי תואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית, ולאחר מכן, תואר MBA במגמת מימון באוניברסיטת בר אילן.

עבדתי 5 שנים כעו"ד בתחום המסחרי במשרדים מובילים בארץ. עיסוקי זה הובילני להתעניין בשוק ההון בכלל ובתחום ההשקעות בפרט. אחד מהספרים הראשונים שקראתי בנושא הוא הביוגרפיה של אחד מהמשקיעים הגדולים בעולם, וורן באפט, שהרשים אותי ולכד את תשומת לבי.

מאז ועד היום אני קורא נלהב של ספרות בנושא שיטות ההשקעה השונות של המשקיעים הגדולים. במקביל, התחלתי להשקיע כספים שלי במניות. לאחר תקופת ניסיון התחלתית לא מוצלחת במיוחד של השקעות בחברות ביומד, מסחר יומי וכו', תיקנתי את דרכיי והתחלתי ליישם בתיק ההשקעות האישי שלי את אסטרטגיות ההשקעה שלמדתי מהמשקיעים הגדולים כמו באפט, בנג'מין גרהאם וסת' קלרמן.

עיקרן של אסטרטגיות אלו הוא השקעה במניות של חברות נבחרות בקפידה על פי מדדים ייחודיים, באופן סבלני ושיטתי לטווח ארוך.

לאחר כמה שנים של השקעות מוצלחות, החלטתי להפוך את תחביב זה לעיסוק מקצועי. עבדתי בשני בתי השקעות מובילים בישראל כסוחר ני"ע/אנליסט, אך חיש מהר הבחנתי בחסרונו הבולט של העיסוק בתורת ההשקעות המושכלת והסבלנית, אותה למדתי מהמשקיעים הגדולים, בשוק ההון המקומי. על כן החלטתי, לפני כשלוש שנים, לצאת לדרך עצמאית.

כיום אני מנהל השקעות עצמאי מורשה בבית ההשקעות "קוואנטום שוקי הון". אני מנהל כספים ללקוחות, בעיקר תיקי Individual Retirement Accounts - IRA, באפיקי השקעה שעליהם ארחיב בבלוג זה. כמו כן אני יועץ לקרן הגידור "תבור קפיטל". במקביל אני נותן הרצאות במוסדות אקדמיים שונים וכותב מאמרים בעיתונים כלכליים בנושא שוק ההון.

בבלוג זה לא נעסוק בדיונים תאורטיים אלא ננתח ונבחן מניות ספציפיות להשקעה לטווח הארוך. במקביל, אפתח תיק השקעות שיכיל את כספי האישי ושם אשקיע במניות שננתח בבלוג זה. יחד נעקוב אחר מניות אלה ונבחן האם הן תצלחנה להכות את מדד המניות העולמי לאורך זמן. אני מתכוון להחזיק במניות אלה להרבה מאוד שנים (אלא אם יתרחש אירוע חריג או שינוי מהותי, ועל כן נבחר אותן בקפידה, כדי לפעול ברוח אמירתו של באפט - "בחר כל השקעה כאילו שיסגרו את הבורסה ל-10 שנים מיום הקנייה".

בפוסט הבא נתחיל בעבודה. נקבע מהו לדעתי המדד החשוב ביותר לבחירת מניה להשקעה (שהוא איננו מחירה של המניה). במקביל, נדון בהשקעות פסיביות או "השקעות חכמות" (Smart Beta), שנבחרות באמצעות מודלים בדוקים היטב ולא באמצעות בחירה רגשית של המשקיע. אנסה להוכיח לכם שרכישה מושכלת והחזקה ממושכת של מניות מהסוג שנתאר בבלוג זה באופן פרטני יכולות להניב תשואה עודפת לשוק בטווח הארוך.

נשתמע בפוסט הבא

גילוי נאות: האמור בבלוג אינו מהווה המלצת השקעה או המלצה לביצוע פעולה כלשהי ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ/שיווק השקעות ו/או ייעוץ/שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי)  במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות. 

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker