חשבתם להשקיע בקנאביס? תחשבו שוב

השקעה בחברות העוסקות בתעשיות חדישות ו"נוצצות", המבטיחות למשקיעים בהן עושר רב בזמן קצר, מסתיימת למרבה הצער במרבית הפעמים במפח נפש

יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חממות לגידול קנאביס
חממות לגידול קנאביסצילום: אייל טואג
יואב זליקוביץ
יואב זליקוביץ

בפוסט הקודם פירטנו את המדדים המרכזיים שאנו בוחנים בניתוח ביצועיה של חברה בבואנו להחליט אם להשקיע במניית החברה לטווח הארוך (שווי כלכלי למניה לפי שווי בספרים; תשואה על ההון העצמי; רווח למניה; החזקות משמעותיות של אנשי פנים בחברה; ומחיר המניה).

בהתחשב בכך שאלפי חברות הציבוריות נסחרות בבורסות השונות בעולם, על פניו, איתור חברות שעומדות בכל המדדים הללו היא משימה בלתי אפשרית עבורנו. הרי לא נוכל לקרוא את הדו"חות הכספיים של כל החברות הציבוריות בעולם. אם כך, היכן מתחילים בחיפוש אחר חברה כזאת?

כדי לענות על שאלה זו נשתמש בטקטיקה ייחודית שהוצעה על ידי שותפו הפחות מוכר (אך לא פחות מוכשר) של וורן באפט, צ'ארלי מנגר, וזו טקטיקה ששניהם עשו בה שימוש נרחב בחברת האחזקות המצליחה ביותר שלהם, ברקשייר התאוויי.

מנגר התבסס על הרעיון שניתן וכדאי למצוא פתרון לבעיות סבוכות (ולאו דווקא בתחום השקעות בלבד) על ידי שיטת ה-Inversion או בתרגום חופשי - "היפוך". במה דברים אמורים? במקום לחפש תשובה ישירה לשאלה שבפנינו, יש לשאול מה עלינו לעשות אם ברצוננו להשיג את התוצאה ההפוכה. תשובה לשאלה הפוכה זו מובילה אותנו פעמים רבות, לפתרון הבעיה שלפנינו. בניסוח אחר - מדובר במציאת פתרון בדרך השלילה. אם כך, במקרה שלנו, השאלה הנשאלת היא - באילו תחומים/תעשיות/חברות לא כדאי שנשקיע לטווח הארוך?

להלן כמה קטגוריות מובילות של פעילות עסקית (רשימה חלקית) שנימנע מהשקעה בהן:

■ חברות הפועלות בתעשייה שאין ודאות גבוהה לגבי שרידותה לשנים רבות;

■ חברות העוסקות בתעשיות הדורשות השקעות הון רבות;

■ חברות שאינן מניבות רווחים כספיים;

■ חברות עם שווי שוק עצום;

■ חברות שקשה למשקיע הממוצע להבין במה הן עוסקות ומה מקור רווחיהן.

בפוסט הנוכחי נתמקד בקטגוריה הראשונה ובפוסט הבא נדון בארבעת הקטגוריות האחרות.

חברות הפועלות בתעשייה שאין ודאות גבוהה לגבי שרידותה לשנים רבות

לקטגוריה זו משתייכות בעיקר חברות שמציגות אחד או יותר מהמאפיינים הבאים : א. עיסוק בתעשיות חדישות ו"מהפכניות"; ב. יציאה בהנפקה ראשונה לציבור; ג. "זגזוג" בין תחומי פעילות שונים.

השקעה בחברות העוסקות בתעשיות חדישות ו"נוצצות", המבטיחות למשקיעים בהן עושר רב בזמן קצר, מסתיימת למרבה הצער במרבית הפעמים במפח נפש. חברות בתעשיות אלה מושכות לרוב מתחרות רבות ששואפות להיכנס לתעשייה "הבאה", וכך, בדרך כלל, כוחות השוק והתחרות גורמים לירידה חדה ברווחיות של כל החברות בתעשייה זו.

אין זה אומר שכל החברות הללו מועדות לכישלון וכמה מהן בוודאי תעשינה חיל, אך הסיכוי שנדע לזהות חברה מצליחה שכזו בתחילת דרכה הוא זעום ביותר. כדוגמה מובהקת לכך ניתן להביא את תעשיית הקנאביס. כיום יש כמעט תמימות דעים בציבור שתעשיית הקנאביס היא "תעשיית העתיד". האם זה מבטיח לי שהשקעה במניות הקנאביס תניב לי תשואה עודפת? כנראה שלא (לבטח לא במחירים שמשקיעים מוכנים לשלם כיום להיות שותפים בחברות אלה שאין שום ודאות לגבי המודל הכלכלי שלהן).

מרבית החברות היוצאות להנפקה ראשונה לציבור תבצענה הנפקה כשההתרגשות והפעילות סביב החברה בשיאן, וכשהמחיר שהמשקיע משלם עבור כל מניה הוא מקסימלי. המחקרים שנעשו בתחום זה מלמדים שמשקיע המשתתף בהנפקה ראשונה של חברה לציבור יזכה לרוב בתשואה נמוכה. אמנם נחמיץ פה ושם חברות כגון אמזון, נטפליקס, וכדומה, אך מצד שני נקטין משמעותית את סיכוננו להפסיד כסף בהנפקות כושלות.
חברות שמזגזגות בין תחומי פעילות שונים ומשונים, ושסיכוייהן לשרוד בשוק לטווח הארוך הם זעומים, נפסלות אצלנו להשקעה מראש.

דווקא אחד מגדולי המנכ"לים של דורנו, ג'ף בזוס, מייסד חברת אמזון, קבע כלל ברוח הגישה הזאת: "אל תשאל 'מה ישתנה ב-10 השנים הבאות', שאל 'מה לא ישתנה בעשר השנים הבאות'. כדאי לבנות אסטרטגיית עסקים סביב דברים שהם יציבים לאורך זמן".

מהצד השני של המתרס, ובניגוד גמור לחברות הפועלות בשטחים חדשים ו"מהפכניים", נמצאות חברות העוסקות בתחום המזון, הפיננסים, נדל"ן, בנקאות וביטוח. לגבי תעשיות בסיסיות ותחומי פעילות חיוניים אלה ניתן לקבוע בוודאות שהם יהיו אתנו בצורה זו או אחרת גם בעתיד הקרוב והרחוק. חברות הפועלות בתעשיות אלה, גם אם רווחיהן אינם עקביים כל שנה (וכמובן שלא כל חברה בתעשיות אלה תשרוד) הן קרקע פורייה לאיתור השקעה מוצלחת, גם אם היא נחשבת ל"משעממת". מחקרים רבים מראים שמניות חברות אלה מניבות בממוצע תשואה עודפת לשוק המניות.

את דעתו על מניות "משעממות" אלה מסכם באפט היטב: "אני בספק אם השקעות אלה יניבו את התשואה הגבוהה ביותר מבין כל האופציות העומדות לרשותי, אך אני די בטוח שהן לא יאכזבו אותי".

ונרשה לעצמנו להתייחס בהקשר זה לתעשיית הטבק, תוך הדגשת היבט נוסף. אחת התעשיות שמניבה למשקיעים בה את אחת התשואות הגבוהות ביותר היא תעשיית הטבק. אין ספק שתעשיה זו שייכת לקבוצת התעשיות הנידונה לעיל שתמשיך ללוות אותנו בעתיד הקרוב והרחוק (למרות הירידה ההדרגתית במספר המעשנים בעולם) ומבחינה פיננסית גרידא, היא כר להשקעה מוצלחת מאד.

עם זאת, אקווה שלא אפתיע אתכם בקביעה שהכסף הוא לא הכל, ואשתף אתכם בעובדה שאני נמנע נחרצות מלהשקיע בתעשיית הטבק. זו תעשייה שאולי מבטיחה רווחים פיננסיים גבוהים אך גם מביאה למיליוני מעשנים ברחבי העולם תחלואה קשה, איכות חיים ירודה, ומוות מוקדם. לשיטתי לפחות, איתור וביצוע השקעות מוצלחות אינו יכול להיות כרוך בגרימת חולי ומוות.

בפוסט הבא נמשיך ונדון בארבעת הקטגוריות הנוספות של פעילות עסקית שנימנע מהשקעה בהן.

יואב זליקוביץ

יואב זליקוביץ | רווחים במחשבה תחילה

משווק השקעות עצמאי בעל רישיון מרשות ני"ע, בעל תואר ראשון במשפטים מהאוניברסיטה העברית ותואר שני במנהל עסקים ומימון מאוניברסיטת בר אילן. כיום משמש כיועץ לקרן גידור תבור קפיטל ולקרן הנאמנות "איילון מניות גלובאלי", ועשוי להחזיק (עבור עצמי או לקוחותיי) במניות שאני ממליץ עליהן בבלוג.

נולדתי בישראל, גדלתי וחונכתי בארה"ב, ולאחר לימודי תיכון חזרתי ארצה לעשות שירות צבאי מלא. את האהבה שלי לתחום שוק ההון גיליתי תוך כדי עבודה כעו"ד בתחום המסחרי וקריאת ספרות רבה בנושאי השקעות.

השיטה שאימצתי נקראת value investing והיא מבוססת על משנתם של וורן באפט והמורה היהודי שלו, בנג'מין גרהאם. עיקרה של השיטה הוא להשקיע בעסקים טובים לטווח הארוך, לא להיות מושפע מהתנודתיות הרבה של שוק המניות, ובמיוחד, ליהנות מהמנגנון רב-העוצמה של ריבית דריבית.

אני מעדיף תמיד את ההשקעה הזולה והכדאית יותר על פני ההשקעה "הפופולרית-לוהטת". אני משקיע בחברות שעל פי בדיקתי מתייחסות לבעלי מניות כאל שותפים ולא כאל מקור כספי בלבד עבור החברה.

המייל של יואב: yoav@yszinvest.com

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"